Կյանքից հեռացել է թարգմանիչ, լրագրող, «Արմենպրես» պետական լրատվական գործակալության խմբագիր Հովհաննես Այվազյանը
Սեպտեմբերի 23-ին 72 տարեկանում կյանքից հեռացել է թարգմանիչ, լրագրող, «Արմենպրես» պետական լրատվական գործակալության խմբագիր Հովհաննես Այվազյանը: Հայտնում է ԿԳՄՍՆ-ն։
Հովհաննես Այվազյանը ծնվել է 1950 թվականի մարտի 3-ին Սիղնաղի շրջանի Սաքոբո գյուղում (Վրաստան): Սովորել է ԵՊՀ բանասիրական ֆակուլտետում, ապա տեղափոխվել Մոսկվայի Մ. Վ. Լոմոնոսովի անվան պետհամալսարանի ժուռնալիստիկայի ֆակուլտետ, որն ավարտել է 1979 թվականին: Աշխատել է «Ավանգարդ», «Սովետական Հայաստան», «Հայաստանի Հանրապետություն» թերթերում` որպես գրական աշխատող, բաժնի վարիչ: Եղել է «Նոր դպրոց» և «Նաիրի» հրատարակչությունների գլխավոր խմբագիրը: Տարբեր տարիներ համատեղությամբ աշխատել է «Հայություն», «Երկիր ավետյաց», «Երկիր Նաիրի», «Ասպնջակ», «Հայաստան» թերթերում: «Համո Սահյան» ԳՄԿ հիմնադիր անդամ է:
Կազմել է մի շարք գրողների (Ջիվանի, Հ. Սահյան, Ս. Եսենին) գրքեր։ Հովհաննես Այվազյանի թարգմանությամբ հայերեն լույս են տեսել Լևոն Օսեփյանի պատմվածքները, Լեոնիդ Ենգիբարյանի «Ծաղրածուն աշունը սրտում», Գարսիա Մարկեսի «Վերհիշելով իմ տխուր պոռնիկներին», Քնյուտ Համսունի «Միստերիաներ», Վլադիմիր Ստուպիշինի «Իմ առաքելությունը Հայաստանում» և մի շարք այլ գրքեր: 2014 թվականին Այվազյանն արժանացել է «Արմենպրես» գործակալության «Տարվա բեթսելեր» մրցանակին` Գ. Մարկեսի «Վերհիշելով իմ տխուր պոռնիկներին» թարգմանության համար, 2011-ին արժանացել է «Համո Սահյան» Ոսկե հուշամեդալի, 1987-ին՝ ՀՀ ժուռնալիստների միության մրցանակի։
ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարությունը ցավակցում է Այվազյանների ընտանիքի անդամներին, ընկերներին, հարազատներին ու գործընկերներին` կիսելով կորստի ծանր վիշտը։

Ушёл из жизни переводчик, журналист, редактор государственного информационного агентства «Арменпресс» Ованнес Айвазян
В возрасте 72 лет скончался Ованнес Айвазян - переводчик, журналист, редактор агентства «Арменпресс».
Ованнес Айвазян родился 3 марта 1950 года в селе Сакобо Сигнахского района (Республика Грузия). Он поступил на филологический факультет ЕГУ, затем перевелся в МГУ им. Ломоносова, на факультет журналистики, который он окончил в 1979 году. Работал в газетах «Авангард», «Советакан Айастан», «Айастани Анрапетутюн» литературным работником, заведующим отделом. Был главным редактором издательств «Новая школа» и «Наири». В разные годы совмещал работу в газетах «Аютюн», «Еркир Аветяц», «Еркир Наири», «Аспнджак», «Айастан». Он был членом-основателем организации «Амо Сагиян», составителем книг Дживани, Сагияян, С. Есенина.
В переводе Ованнеса Айвазяна на армянский язык вышли в свет рассказы Левона Осепяна, «Клоун с осенью в сердце» Леонида Енгибаряна, «Вспоминая моих грустных шлюх» Габриэля Гарсиа Маркеса, «Мистерии» Кнута Гамсуна, «Моя миссия в Армении» Владимира Ступишина и ряд других книг.
В 2014 году Ованнесу Айвазяну была присуждена премия агентства «
Арменпресс» - «Бестселлер года». В 2011 году он был награжден Золотой памятной медалью «Амо Сагиян», в 1987 году - премией Союза журналистов РА за перевод романа Габриэля Гарсиа Маркеса «Вспоминая моих грустных шлюх».