Իրադրությունը հայ-ադրբեջանական սահմանագծի որոշ հատվածներում շարունակում է լարված մնալ․ ՀՀ ՊՆ (տեսանյութ)
Սեպտեմբերի 13-ի ժամը 18։00-ի դրությամբ իրադրությունը հայ-ադրբեջանական սահմանագծի որոշ հատվածներում շարունակում է լարված մնալ: Չնայած իրավիճակի կայունացման մասին դեռ վաղ է խոսել, սակայն կեսգիշերից արձանագրված հրետակոծության ինտենսիվությունը զգալիորեն թուլացել է։
Հակառակորդը, հատուկ նշանակության ստորաբաժանումների կիրառմամբ, ողջ օրվա ընթացքում փորձում է դիրքային առաջխաղացում ապահովել, մասնավորապես՝ Ներքին Հանդի, Վերին Շորժայի, Արտանիշի և Սոթքի ուղղությամբ։ Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերը շարունակում է ողջ ծավալով կատարել իր առջև դրված մարտական խնդիրները: Հայկական կողմի կորուստների մասին տվյալները ճշտվում են։
Կեսգիշերից սկսած մինչ այժմ ադրբեջանական ստորաբաժանումները շարունակում են թիրախավորել սահմանամերձ բնակավայրերն ու քաղաքացիական ենթակառուցվածքները։ Այս ակնհայտ իրողության ֆոնին առավել քան անհեթեթ են դառնում ադրբեջանական կողմի պնդումները, թե իրենք խաղաղ բնակչությանը չեն թիրախավորում։ Կան բավարար ապացույցներ, որոնք հաստատում են Ադրբեջանի զինված ուժերի հանցավոր գործողությունները խաղաղ բնակչության դեմ։
Պաշտպանության նախարարությունը կշարունակի պարբերաբար հանդես գալ իրադրության զարգացման վերաբերյալ պաշտոնական հաղորդագրություններով։ Կոչ ենք անում հետևել բացառապես պաշտոնական լրահոսին, ձեռնպահ մնալ մարտական գործողությունների գոտի մեկնելուց, առավել ևս՝ այդ տարածքներից տեսանյութեր հրապարակելուց։

Ситуация на некоторых участках армяно-азербайджанской границы продолжает оставаться напряженной: MO РА (видео)
По состоянию на 18:00 ситуация на некоторых участках армяно-азербайджанской границы продолжает оставаться напряженной. Об этом сказал пресс-секретарь министерства обороны Армении Арам Торосян.
«Хотя о стабилизации ситуации говорить еще рано, интенсивность обстрелов, зафиксированных с полуночи, значительно ослабла. В течение дня противник пытается обеспечить позиционное наступление, в частности, в направлении Неркин Анда, Верин Шоржи, Артаниша и Сотка, используя подразделения специального назначения. Вооруженные силы Армении продолжают в полном объеме выполнять поставленные перед ними боевые задачи», - сказал Торосян.
Данные о потерях армянской стороны уточняются. С полуночи и по настоящее время азербайджанские подразделения продолжают обстреливать приграничные населенные пункты и объекты гражданской инфраструктуры.
Минобороны продолжит регулярно выступать с официальными заявлениями о развитии ситуации. Минобороны призывает следить только за официальными новостями, воздержаться от поездок в зону боевых действий и тем более от публикации видео из тех мест.