Սուրեն Պապիկյանը հանդիպել է ԱՄՆ պաշտպանության քարտուղարի քաղաքականության հարցերով տեղակալի հետ
Սեպտեմբերի 8-ին ՀՀ պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանը Պենտագոնում հանդիպել է ԱՄՆ պաշտպանության քարտուղարի քաղաքականության հարցերով տեղակալ Քոլին Քահլի հետ։ Հայտնում է ՀՀ ՊՆ-ն։
Հանդիպմանը մասնակցել է նաև ԱՄՆ-ում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Լիլիթ Մակունցը։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել է հայ-ամերիկյան պաշտպանական համագործակցության ողջ օրակարգը, պայմանավորվածություններ են ձեռք բերվել խաղաղապահ առաքելության, ռազմական կրթության, ռազմական բժշկության և մյուս ոլորտներում փոխգործակցության խորացման ուղղությամբ։
Ամերիկյան կողմի խնդրանքով ՀՀ պաշտպանության նախարարը ներկայացրել է Հայաստանի շուրջ ձևավորված ռազմաքաղաքական իրադրությունը, այդ թվում՝ իրադրությունը հայ-ադրբեջանական սահմանին։
Կողմերը կարևորել են տարածաշրջանային երկարատև խաղաղության և կայունության  հասնելուն ուղղված ջանքերը։
Հանդիպմանը անդրադարձ է կատարվել նաև փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող միջազգային անվտանգության խնդիրներին։

Сурен Папикян встретился с заместителем министра обороны США по политическим вопросам
Министр обороны Армении Сурен Папикян 8 сентября в Пентагоне встретился с заместителем министра обороны США по вопросам политики Колином Калом.
На встрече присутствовала и чрезвычайный и полномочный посол Республики Армения в США Лилит Макунц.
В ходе встречи была обсуждена вся повестка армяно-американского оборонного сотрудничества, были достигнуты договоренности по углублению сотрудничества в миротворческой миссии, военном образовании, военной медицине и в других сферах.
По просьбе американской стороны министр обороны РА представил сформировавшуюся вокруг Армении военно-политическую ситуацию, в том числе ситуацию на армяно-азербайджанской границе.
Стороны подчеркнули важность усилий, направленных на достижение долгосрочного мира и стабильности в регионе.
На встрече также были обсуждены вопросы международной безопасности, представляющие взаимный интерес.