thumbnail_085F5DE6-A63A-40EE-BAD0-9F6866CCA21C
Արդարադատության փոխնախարարը ՄԱԿ-ի հանդիպմանը ներկայացրել է կոռուպցիայի դեմ պայքարում Հայաստանի առաջընթացը
Արդարադատության նախարարի տեղակալ Երանուհի Թումանյանցը հեռավար ձևաչափով մասնակցել և ելույթով է հանդես եկել ՄԱԿ-ի Գլխավոր վեհաժողովի հատուկ նստաշրջանի քաղաքական հռչակագրի կիրարկման արդյունքների քննարկման նպատակով տեղի ունեցած Միավորված ազգերի կազմակերպության Կոռուպցիայի դեմ պայքարի կոնվենցիայի (UNCAC) աշխատանքային խմբի հանդիպմանը:
Փոխնախարարն ընդգծել է վերջին չորս տարիների ընթացքում Հայաստանում ժողովրդավարության ամրապնդմանն ուղղված գործընթացին զուգընթաց՝ կոռուպցիայի կանխարգելման և դրա դեմ պայքարի ուղղությամբ կատարված աշխատանքները, որոնք ամբողջապես համապատասխանում են ՄԱԿ-ի Գլխավոր վեհաժողովի հատուկ նստաշրջանում ընդունված քաղաքական հռչակագրով սահմանված նպատակներին:
Փոխնախարար Թումանյանցը ներկայացրել է Հայաստանում հակակոռուպցիոն ինստիտուցիոնալ բարեփոխումները և դրանց իրականացման արդյունքում գրանցած առաջընթացը, մասնավորապես հայտնել է, որ 2021 թվականին ստեղծվել է Հակակոռուպցիոն կոմիտեն և ներկայացրել է Կոմիտեի գործառույթները:
Ընդգծվել է նաև Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի՝ որպես կանխարգելիչ մարմնի ստեղծումը, գործառույթները, ինչպես նաև Հանձնաժողովի գործունեության դրական արդյունքները:
Հակակոռուպցիոն ինստիտուցիոնալ բարեփոխումների համատեքստում փոխնախարար Թումանյանցը նշել է, որ հակակառուպցիոն դատարանների գործարկումն սկսվել է 2021 թվականի հոկտեմբերից և 2022 թվականի տարեվերջին ամբողջապես կգործարկվի 3 ատյանի դատարաններով: Նշվել է նաև, որ ՀՀ գլխավոր դատախազությունում ստեղծվել է ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործերով վարչություն, ինչպես նաև ներկայացվել վարչության գործունեության դրական արդյունքները:
Կարևորվել է նաև կոռուպցիայի դեմ պայքարի վերաբերյալ հանրային իրազեկման արշավների իրականացումը և այս համատեքստում ներկայացվել են Հակակոռուպցիոն հաղորդակցության գործողությունների ծրագրով նախանշված միջոցառումները:
Ելույթի վերջում փոխնախարար Թումանյանցը մեկ անգամ ևս ընդգծել է, որ կոռուպցիայի դեմ պայքարը համարվում է Հայաստանի կարևորագույն առաջնահերթություններից մեկը և այս ոլորտում իրականացվում է կարևոր բարեփոխումային օրակարգ:

Замминистра юстиции представила прогресс РА в борьбе с коррупцией
Поддержи А1+!Заместитель министра юстиции Армении Ерануи Туманянц в дистанционном формате приняла участие и выступила на заседании рабочей группы Конвенции ООН против коррупции (UNCAC) по обсуждению результатов реализации политической декларации специальной сессии Генеральной Ассамблеи ООН.
Заместитель министра подчеркнула проводимую за последние четыре года в направлении предотвращения и борьбы с коррупцией работу, а также процесс, направленный на укрепление демократии в Армении, которые полностью соответствуют целям, определенным политической декларацией, принятой на внеочередной сессии. Генеральной Ассамблеи ООН.
Заместитель министра Туманянц представила институциональные реформы по борьбе с коррупцией в Армении и достигнутый в результате их реализации прогресс, в частности сообщив, что в 2021 году был создан Антикоррупционный комитет, и представив функции комитета.
Также было подчеркнуто создание Комиссии по предупреждению коррупции как превентивного органа, представлены ее функции, а также положительные результаты деятельности Комиссии.
В контексте институциональных реформ по борьбе с коррупцией заместитель министра Туманянц отметила, что деятельность антикоррупционных судов началась в октябре 2021 года и будет полностью функционировать к концу 2022 года с судами 3-х инстанций. Также было отмечено, что в генеральной прокуратуре Армении создан отдел по конфискации имущества незаконного происхождения, а также представлены положительные результаты деятельности отдела.
В завершение выступления заместитель министра Туманянц еще раз подчеркнула, что борьба с коррупцией считается одним из важнейших приоритетов Армении и в этой сфере реализуется важная повестка реформ.