44-օրյա պատերազմի հետևանքով 303 անձ Հայաստանից դեռևս անհայտ կորած է համարվում․ՄԻՊ
Այսօր Բռնի անհետացումների զոհերի միջազգային օրն է, որը սահմանվել է ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի կողմից ընդունված բանաձևով։
Մարդկանց բռնի անհետացումները մարդու իրավունքների բազմակի և շարունակական խախտումներ են։ Դրանք սկսվում են պետության ներկայացուցիչների և պաշտոնատար անձանց թույլտվությամբ կամ համաձայնությամբ, որին հաջորդում է անհետացած անձի գտնվելու վայրի ժխտումը կամ թաքցնելը:
Մարդկանց բռնի անհետացումները ծայրահեղ ծանր ազդեցություն ունեն ինչպես զոհերի վրա, ովքեր հաճախ ենթարկվում են խոշտանգումների և ապրում իրենց կյանքի համար մշտական վախի մեջ, այնպես էլ նրանց ընտանիքների վրա, ովքեր անտեղյակ են իրենց հարազատների ճակատագրից և ապրում են նրանց վերադարձի չփարատվող սպասումով:
Ցավալիորեն ժամանակակից աշխարհում ընթացող հակամարտությունները բռնի անհետացումների հանցագործության համար «բարենպաստ» միջավայր են ստեղծել, և մենք, դժբախտաբար, մեր օրինակով գիտենք ու շարունակում ենք կրել 44-օրյա պատերազմի ընթացքում ու դրանից հետո այս հանցագործության զոհերի ու հարազատների ցավն ու չմարող պայքարը:
Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի 2022թ. օգոստոսին ներկայացրած տվյալների համաձայն՝ 2020թ. 44-օրյա պատերազմի հետևանքով 303 անձ Հայաստանից դեռևս անհայտ կորած է համարվում:
Ադրբեջանական իշխանությունների կողմից գերիների ու անհայտ կորած անձանց վերաբերյալ տեղեկությունների չտրամադրման կամ այդ տեղեկությունների աղճատման շարունակվող գործելակերպը ոչ այլ ինչ է, քան մարդու իրավունքների հարցերն օգտագործել միջազգային մարդասիրական իրավունքով արգելված քաղաքական նպատակների համար։
Ցավալիորեն բռնի անհետացումների դեպքերին միջազգային արձագանքման մեխանիզմներն այս օրերին դրսևորում են իրենց արդյունավետության պակասը, ինչն այս ուղղությամբ բոլոր դերակատարների հետ միայն ակտիվ աշխատելու պատճառ է։
Սրա հետ մեկտեղ, պետք է նկատել, որ միջազգային իրավունքով նախատեսված կանոնները կյանքի կոչելու համար, պետությունները պետք է ամրագրեն այդ նորմերը ներպետական օրենսդրությամբ և ձեռնարկեն անհրաժեշտ բոլոր քայլերը դրանց գործադրման համար: Ուստի, այս առումով Պաշտպանի աշխատակազմը պատրաստակամ է աշխատելու Հայաստանի Հանրապետության կառավարության հետ անհայտ կորած անձանց ու նրանց հարազատների իրավունքների ապահովման վերաբերյալ ներպետական օրենսդրության ու ինստիտուցիոնալ շրջանակի բարելավման ուղղությամբ։
Պաշտպանի իրավասության շրջանակում ձեռնարկելով բոլոր միջոցառումները անհայտ կորած անձանց գտնելու և նրանց աջակցություն տրամադրելու հարցում՝ խստորեն դատապարտում եմ բռնի անհետացման անխտիր բոլոր դեպքերը և կոչ անում միավորել ջանքերը ու ձեռնարկել անհրաժեշտ միջոցառումներ բռնի անհետացած անձանց գտնելու և վերջիններիս ու նրանց ընտանիքների իրավունքների արդյունավետ երաշխավորման ուղղությամբ։

После 44-дневной войны 303 человека из Армении всё ещё считаются без вести пропавшими: Омбудсмен
Согласно резолюции, принятой Генеральной Ассамблеей ООН, 30 августа объявлено Международным днем жертв насильственных исчезновений. По случаю этого дня Омбудсмен Армении Кристине Григорян направила сообщение, в котором, в частности, говорится:
«Насильственные исчезновения людей - это повторяющиеся и постоянные нарушения прав человека. Они начинаются с разрешения или с согласия государственных представителей и должностных лиц, после чего следует отрицание или сокрытие местонахождения пропавшего лица.
Насильственные исчезновения тяжело сказываются как на жертвах, которые часто подвергаются пыткам и живут в постоянном страхе за свою жизнь, так и на их семьях, которые не знают о судьбе своих близких и живут в постоянном ожидании их возвращения.
К сожалению, непрекращающиеся конфликты в современном мире создали благоприятную среду для преступления насильственных исчезновений, и мы, к сожалению, на собственном примере знаем и продолжаем испытывать боль и непрекращающуюся борьбу жертв и родных жертв этого преступления во время и после 44-дневной войны.
По данным Международного комитета Красного Креста, представленным в августе 2022 г., после 44-дневной войны 303 человека из Армении до сих пор считаются без вести пропавшими.
Продолжающаяся практика непредоставления информации о пленных и без вести пропавших, или искажения такой информации властями Азербайджана является не чем иным, как использованием вопросов прав человека в политических целях, запрещенным международным гуманитарным правом.
К сожалению, международные механизмы реагирования на случаи насильственных исчезновений в настоящее время демонстрируют свою недостаточную эффективность, что является единственной причиной для активной работы в этом направлении со всеми действующими лицами.
Наряду с этим следует отметить, что для реализации норм, предусмотренных международным правом, государства должны закрепить эти нормы в своем внутреннем законодательстве и принять все необходимые меры для их реализации. Поэтому в связи с этим Аппарат Омбудсмена готов работать с Правительством Республики Армения в направлении совершенствования внутреннего законодательства и институциональной базы для обеспечения прав без вести пропавших и их родных.
Приняв все меры в рамках полномочий Омбудсмена по розыску без вести пропавших и оказанию им содействия, я решительно осуждаю все случаи насильственных исчезновений и призываю объединить усилия и принять необходимые меры для поиска насильственно исчезнувших лиц и эффективного обеспечения и прав и прав их семей».