Ես հիշաչար չեմ, բայց չարանում եմ, քանի որ հիշողությունս լավն է․ Մեսրոպ Մովսեսյան
1995թ․ այս օրերին Հայաստանի միակ անկախ հեռուստաստուդիայի գլխին ամպեր էին կուտակվել։ Կասկածելի տարբեր մեխանիզմներ օգտագործելով, «ստուգումների» անվան տակ իշխանությունը հասավ նրան, որ փակվեց «Ա1»-ը։ Տեղի ունեցածը ոչ այլ ինչ էր, քան անկախ խոսքը լռեցնելու փորձ։ 1991թ-ից գործող հեռուստաստուդիան իրապես անկախ էր, չէր հարում որեւէ քաղաքական ուժի, վայելում էր հանրության վստահությունը։ «Ա1»-ին կարողացան լռեցնել ժամանակավոր։ «Ա1»-ը մի տարի անց վերադարձավ եթեր որպես «Ա1+» եւ դարձավ ամենավստահելի լրատվամիջոցը, որն անկախ էր, ազատ եւ խոսափող էր տրամադրում բոլոր ուժերին, հանրության բոլոր շերտերին։
2002թ-ին, Ռոբերտ Քոչարյանի նախագահության օրոք, «Ա1+»-ը կրկին եթերազրվեց, այս տարիների ընթացքում մասնակցեց կապուղիների՝ երկու տասնյակից ավելի մրցույթների, բայց ոչ նախկին, ոչ էլ ներկա իշխանությունների օրոք չստացավ հեռուստահեռարձակման իրավունք։
«Ա1+»-ի հիմնադիր նախագահ Մեսրոպ Մովսեսյանի հետ զրուցում ենք ներկայիս իրավիճակում ՀՀ քաղաքացու, լրատվամիջոցի առաջ ծառացած դժվարությունների, երկրի ապագայի մասին։
-Ի՞նչ եք զգում՝ երբ Ձեզ հարցնում են՝ ինչպե՞ս եք։
-Լա՞վ ես, ինչպե՞ս են գործերը։ Ավանդական ու կարծես, հերթապահ դարձած այս հարցերը որոշակիորեն սկսել են ինձ նյարդայնացնել։ Նյարդայնացնում են, թերևս նաև այն պատճառով, որ չունեմ հստակ պատասխան։ Իսկ հստակեցումը ակնհայտորեն ձգձգվում է։ Ամեն անգամ կամ Աստծուն եմ հիշատակում, կամ նշում՝ վաղն ավելի լավ է լինելու։ Ինչի՞ց ավելի լավ․․․ Պատասխան չունենալով հանդերձ՝ ուզում եմ հավատալ և ասել՝ վաղը լավ է լինելու։ Այո, հավատում եմ, անկեղծորեն,որ, ի վերջո, պետք է լավ լինի։ Ծիծաղելի է, այո՞․․․
-Իսկ ինչի՞ց է դա կախված, ե՞րբ է, ի վերջո, գալու այդ լավը։
-Միանշանակ, այստեղ պետք չէ միայն հույսն Աստծո վրա դնել կամ սպասել ինչ-որ բացառիկ մեկին, ով , չգիտես, երկնքից կիջնի,թե գետնի տակից դուրս կգա և կփրկի մեզ, երկիրը, աշխարհն ու տիեզերքը։
Եթե մինչև վերջ անկեղծ լինենք, ապա դեռևս ինքներս մեզ համար չենք հստակեցրել՝ ինչն է այդ «լավ»-ը , ինչ ենք ցանկանում և ինչպես։ Ամեն մեկս իր համա՞ր, ինչպես անցած երեսուն տարիների ընթացքում, թե՞, վերջապես ուզում ենք Մի մեծ ու ընդհանուր ԼԱՎ բոլորիս համար։
Այսօր սա է արդիական, և սրանից է կախված՝ կունենա մեր երկիրը կայուն զարգացում, թե ոչ։ Կայուն ամեն ինչում՝ և լավ և վատ։ Ընդհանրապես, պետք է փորձենք տեսնել եւ ընդունել իրականությունը որպես կայուն լավ ՝ մանր բացասական դրսևորումներով, քանզի այդպես միասնաբար ավելի հեշտ կլինի լուծել խնդիրները։
-Երեսուն տարի է արդեն «Ա1+»-ն ակտիվ աշխատում է։ Ավելի շատ լավն է այս տարիների ընթացքում եղել, թե՞ վատը։
-Դժվարանում եմ օբյեկտիվ գնահատել մեր անցած ճանապարհը։ Ես երջանիկ եմ զգացել, երբ 1991-1995թվականների ծայրահեղ պայմաններում մեր թիմն անձնվիրաբար լծվեց գործին, և մենք համբերատար ու հետևողականորեն «ջարդեցինք» ընդհանուր «լավ»-ի մեջ թաքնված բացասականը։
Մեզ երջանկացնում էր մեր արած գործը եւ լավ էինք զգում, ու հավատում էինք, որ շուտով բոլորի համար է լավ լինելու։ Սակայն․․․ ամեն ինչ մեր ուզածի պես չընթացավ։ Հայաստանը «ցնցվեց», և առ այսօր շարունակում է կայուն կերպով ցնցվել բոլոր հարթություններով։ Այն փոքր լավից, որը կար սկզբում և ոգեշնչում էր, այժմ քիչ բան է մնացել, բայց ինձ համար այդ քիչն էլ դեռ հույս է թողնում սպասելու և վերջապես հասնելու մեր համընդհանուր կայուն «լավ»-ին։ Վերջին հաշվով ես ուրախ եմ, որ ապրում եմ իմ հայրենիքում, շրջապատված եմ սիրող, իսկական ընկերներով, հարազատներով, հավատարիմ գործընկերներով, ովքեր մշտապես էներգիա են տալիս ինձ ու «Ա1+»-ին։ Այս ամենի առկայությամբ նույնիսկ ամենավատը, ինչը շատ ենք ճաշակել, խամրում, անտեսվում է։ Սիրում եմ բոլորին։ Եվ հենց սա է այսօր իմ երկար սպասված ԼԱՎԸ, որը ծածկում է ամեն վատը։
-Իսկ Ձեր պատկերացմամբ՝ ո՞րն է, ինչպես Դուք եք նշում, «կայուն լիարժեք լավ»-ը։
-Ես, իհարկե, Դոն Կիխոտ չեմ, և ոչ էլ թունդ գաղափարով արբած կոմունիստ՝ տոգորված անիրականանալի լուսավոր ապագայով, բայց «կայուն լիարժեք լավ»-ն այն է, երբ հաճելի է դառնա գտնվել մարդկանց շրջապատում, երբ կլսեմ խելացի ու գործնական խոսակցություններ փողոցում, աշխատավայրում, տանը, այլ ոչ թե հերթական «ազգի փրկչի» հիստերիկ բարբաջանքը կամ խոհանոցային նյարդային վեճերը։
Երբ գիշեր ու ցերեկ կհպարտանամ մեր ղեկավարներով, այլ ոչ թե կամաչեմ, երբ ցանկություն կունենամ ավելի շատ և արդյունավետ աշխատելու, որպեսզի ավելի շատ հարկեր վճարեմ բյուջե, որը չի թալանվի երկրի այն ղեկավարների կողմից, ումով ես ուզում եմ հպարտանալ։ Երբ թոռնիկս կասի ինձ, թե որքան շատ և անկեղծ է սիրում իր Հայրենիքը, հավատում իր աշխատասեր և ազնիվ ժողովրդին և որքան անկեղծորեն է ուզում ծառայել հանուն այս ամենի, ահա այդ ժամանակ ես կասեմ, որ իմ վերջին երեսուն տարիները զուր չեն անցել՝ մի բուռ տխմարների ամբիցիայի համար սին պայքարում, և ողջ էներգիան ուղղված է եղել ոչ միայն ինքնադաստիարակման, այլև նոր սերնդի դաստիարակման ուղղությամբ։ ԴԵ իզուր չէ, որ քսան տարի գրանցված եմ «անհաջողակների» սև ցուցակում։ Իզուր չէ, որ այդպես էլ չմտա «հաջողակ գործարարների» կամ «բարեկեցիկ խլուրդների» շարքերը։
-Դուք ապրել եք բուռն իրադարձություններով լի կյանք։ Դուք ձեր գործի մասնագետ եք։ Ի՞նչ եք կարծում, Ձեր կյանքը կայացե՞լ է, գո՞հ եք։ Ի՞նչ կցանկանայիք ջնջել Ձեր անցյալից, Ձեր հիշողությունից։
- Ջնջել իհարկե, անհնար է, քանի որ դա և՛ իմ կյանքն է, և՛ տեղ-տեղ իմ երկրի պատմությունը, բայց որպես բացասական օրինակ երբեմն պետք է ի ցույց դնել, որպեսզի հիշեն և փոխանցեն հաջորդ սերնդին։ Բայց կա մեկը, որին ուզում եմ ջնջել․․․ Ռոբերտ Քոչարյան, մեկն, ով հանդգնել է ձեռք բարձրացնել մեր գենի, մեր սովորույթների, մեր կենցաղի և պատմության վրա։ Ամբողջ կյանքում նրան ամեն ինչ քիչ է եղել՝ օդը, փողը, հավատը և նույնիսկ սերը։
Դե, չի ունեցել այդ մարդը հեծանիվ փոքր ժամանակ, չորս կողմից բոլորը խոստացել են, և այդպես էլ չեն տվել։ Եվ ահա երջանկություն՝ հայտնվել է իշխանության գագաթին։ Ամեն ինչ կարող է։ Հեծանիվի փոխարեն՝ ինքնաթիռ։ Երազանքների փոխարեն՝ իրապես հարստանալու հնարավորություն։ Սա շանս է, որը չի կարելի բաց թողնել։ Ախ, այդ քաղցր բառը՝ Իշխանություն։ Անսահման հնարավորություններ և անպատժելիություն։ Եվ ամեն բան միանգամից՝ փող, հավատ ու սեր։ Նա այդ մասին բարձրաձայն հայտարարեց։ Յուրայինների թիմը անմիջապես հավաքվեց։ Պարզվեց՝ շատերը մանուկ հասակում հեծանիվ չեն ունեցել։ Եկան և ծնկեցին նրա առաջ։ Մեկ անգամ ծնկելով ՝ տասը տարի մնացին իրենց համար «հարմար» այդ դիրքում։ Երկրում, վերջապես, հայտնվեց «միակ տղամարդը», ինչի մասին նա ինքը հայտարարեց, և բոլորը սկսեցին իրենց «կերակրողին» փայփայել, պահպանել ու մեծարել։ Հայաստանը ռեակտիվ արագությամբ «թռավ» միջնադար, ուր հարմարավետորեն բաժան-բաժան արվեց բդեշխների միջեւ։ Մնացածի մասով ամեն ինչ պարզ էր։
Չես ընկալում, ուրեմն մեզ հետ չես, անցիր մի կողմ ու մի խանգարի։ Մեզ հետ չես՝ ուրեմն անհաջողակ ես։ Այս պիտակը մեզ վրա էլ դրվեց՝ «Ա1+»-ի աշխատակազմի, որը սթափ գնահատեց իրավիճակի փոփոխությունը և թքեց փողոցային անլվա խաժամուժի էյֆորիայի վրա։ Սկսվեց, ինչպես նրանց էր թվում, Հայաստանի «վերածննդի» նոր դարաշրջանը։ Հառաջ կանաչ միջանցքով, և մեզնից հետո՝ թեկուզ ջրհեղեղ։ Մենք հիշում ենք ինչպես էր ընթանում մեր թիմից «խաղից» հեռացնելու գործընթացը՝ կոշտ, ամբարտավան, ցինիկորեն։ Հենց այդպես նա առաջին հերթին ինքն իրեն, ապա և մնացածին ապացուցեց, որ «տղամարդ» է։ Մնում էր ապացուցել, որ «միակ տղամարդն» է։ Սկսեց նրանից, որ ցինիկաբար արժեզրկեց այն ամենն, ինչը մեզ համար հպարտության առարկա էր ու կյանքի կանոն, և հայտարարություններով սահմանեց նոր, մեզ համար խորթ արժեքներ։ Իսկ կիսաճկված այրերն ուրախությունից կորցրին ոչ միայն ամոթը, այլև պատիվը։ Թալանի թողտվություն․ ահա ինչպես նրանք դա ընկալեցին, և ահա թե ինչ ստացվեց արդյունքում։ Պատերազմը տանուլ տալով՝ մենք պաշտպանեցինք իրենց թալանածը, իսկ իրենք, անմեղ «ձյունանուշիկի» շորեր հագած, այժմ մեղադրում են մեզ, ողջ ժողովրդին դավաճանության ու վախկոտության մեջ։ Ինչպիսի ճարպկություն։ Իրոք որ, դրա համար անհրաժեշտ է «տղամարդ» լինել և ցանկալի է՝ «միակը»։
Իմ կյանքը հաջողվել է, ես գոհ եմ, քանի որ այսօր կարող եմ այդ ամենի մասին խոսել, մինչդեռ բոլոր այդ «իսկական տղամարդիկ» այժմ ստիպված են թաքնվել խեղճ «ձյունանուշի» թափանցիկ շրջազգեստի տակ։ «Ա1+»-ի դեմ ճնշումների և զրկանքների քսան տարիները չտվեցին իրենց ցանկալի արդյունքը։
Հեռուստաընկերության ձեռագիրը 1991թ-ից առ այսօր մնացել է անփոփոխ։ Այլ կերպ է մեկնաբանվում իրենց կողմից, այլ կերպ գնահատվում, բայց մեր թիմի համար միեւնույն է։ Մեր ընկերությունն ունի իր դեմքը՝ անփոփոխ, անկրկնելի դեմքը, ինչն ուրախալի է և ուժ է տալիս պայքարելու այն արժեքների համար, որոնք կորցրինք քսան տարիների ընթացքում։
Գենետիկան փոխել, կամ ջնջել անկարելի է․ գոնե սա պետք է հասկանան հանրության թափթփուկները։ Այնպես որ այստեղ ես էլ ոչինչ ջնջել չեմ կարող։
Ես հիշաչար չեմ, սակայն չարանում եմ,հիշելով նրանց տարիների, մեղմ ասած, վատությունները, քանի որ հիշողությունս լավն է։

Поддержи А1+!В эти дни 1995-го над единственной независимой телестудией Армении "А1" сгустились тучи. Под видом "налоговых проверок” правительство сделала все возможное, чтобы закрыть телестудию.
"А1", действовавшая с 1991 года, была независимой телестудией, не спонсировалась ни одной из политических сил и пользовалась большим доверием. Это было не что иное, как попытка заставить "замолчать" свободу слова. Но заставить "молчать" смогли только временно. ''А1'' вернулaсь в эфир через год уже как телекомпания ''А1+'' и стала самым надежным СМИ, который был независимым, свободным и предоставлявшим микрофон всем политическим силам, всем слоям общества.
В 2002 году, во время президентства Роберта Кочаряна, "А1+" лишилась эфира за год до президентских выборов․ С тeх пор телекомпания пыталась восстановить вещание, выиграла дело в Европейском суде, участвовала более чем в двух десятках конкурсов телеканалов, но ни при бывшем, не нынешнем правительстве не получила права на телевещание.
В нашей беседе президент-основатель "А1+" Месроп Мовсесян рассказал о трудностях, с которыми он сталкивается сегодня как гражданин Армении, как директор телекомпании, а также, каким он представляет будущее страны.
Вопрос: Что вы чувствуете, когда вас спрашивают, как дела?
Ответ: Как дела, как живём? Этот традиционный и ставший, как бы, дежурным вопрос с некоторых пор стал меня раздражать. Раздражает, возможно и потому, что сегодня у меня нет определённого ответа, и процесс определенности явно затянулся. Каждый раз ссылаюсь то на бога, или, что завтра будет лучше. Лучше чего? А мне, на самом деле, хочется верить и говорить, что завтра будет хорошо! Честно говоря, я еще верю, что будет наконец хорошо! Смешно, да?
Вопрос: Oтчего это зависит?
Ответ: Однозначно, только то, что не надо уповать на бога, или ждать, что спустится откуда-то с небес, или выйдет из-под земли супермен и спасёт нас, страну, мир и вселенную.
Кстати, если до конца быть откровенным, то мы ещё даже для себя не определили, что есть то «хорошее», что нам хочется, и как хочется? Каждый для себя, как было все 30 лет, или наконец все вместе захотим одно большое ХОРОШО для всех! Уверен, от этого зависит быть нашей стране в стабильном состоянии или нет. Стабильным во всём, и в хорошем, и, даже в плохом. Да, человек должен знать и видеть в общем стабильно хорошем и маленькие негативные проявления, которые совместно легче будет исправлять.
Вопрос: 30 лет «А1+» активно работает. Больше хорошего было или плохого за эти годы?
Ответ: Мне трудно сейчас объективно оценить пройденный нами путь. Но лично я себя чувствовал счастливым, когда в экстремальных условиях 1991-1995 гг. наша команда с головой окунулась в работу и мы все терпеливо ломали всё то плохое во всеобщем «хорошем». Мы были счастливы в работе и нам было хорошо, и мы верили, что скоро наконец и всем будет хорошо. Но…, пошло всё не так. Страна «заколебалась» и до сих пор продолжает стабильно «колебаться» из стороны в сторону и по всем плоскостям. Сейчас, от той толики хорошего что было вначале и воодушевляло, осталось почти нечего, но для меня и то малое, что осталось, ещё дает надежду на то, чтоб дождаться наконец нашего стабильного полноценного «хорошо». В конечном итоге, я рад, что живу в моей стране, рад что окружён любимыми, настоящими друзьями, родными, верными сотрудниками, которые постоянно подпитывают своей энергией «А1+». Перед всем этим даже самое плохое, которого было слишком много, стиралось и игнорировалось. Люблю всех! Это и есть на сегодня моё долгожданное чистое Хорошее, которое перекрывает всё!
Вопрос: Можно узнать ваше представление о том, как вы выразились, «стабильное полноценное хорошо»․
Ответ: Конечно, я не Дон Кихот, и даже не охмурённый идеей коммунист со своим несбыточным светлым будущим, но вот когда мне будет комфортно быть среди наших людей, буду слушать умные и дельные речи на улицах, на работе, дома, а не выслушивать какой-то истошно-истеричный ор очередного новоявленного доморощенного «лидера нации» с улицы, не будет нервных споров на кухне. Когда я буду и днём и ночью гордиться, а не стыдиться за наших руководителей, и когда мне захочется работать плодотворнее, чтоб пораньше оплатить еще больше налогов в бюджет, который не будет обворован, теми же руководителями которыми я хочу гордиться. Когда мой внук скажет мне как искренне и сильно он любит нашу Родину, верит в свой трудолюбивый и честный народ, и как хочет честно служить всему этому, вот тогда я скажу, что мои последние 30 лет не просто пролетели в непонятной борьбе ради амбиций кучки придурков из подворотни, а вся эта энергия была направлена и потрачена на воспитание не только самого себя, но и нового поколения. Значит не зря 20 лет я сижу в чёрном списке «неудачников». Не зря я так и не вписался в круг действующих «удачливых бизнесменов» или в состав «состоятельных кротов».
Вопрос: Вы прожили насыщенную бурными событиями жизнь. Вы профессионал в своём деле. Как считаете, удалась ваша жизнь, вы довольны? Чтобы вы хотели стереть из вашего прошлого, из воспоминаний?
Ответ: Стереть, конечно нечего невозможно, так как это и есть моя жизнь, и местами история нашей страны, но как плохой пример иногда нужно выставлять, чтобы помнили, и передавали следующему поколению.
Роберт Кочарян. Человек замахнувшийся на наши гены, на наши нравы, на наш быт и историю. Ну не было у этого человека в детстве велосипеда, кругом все обещали, но никто так и не дал. Ему всю жизнь не хватало всего; воздуха, денег, веры и даже любви.
И вот удача! Он на вершине. Он всё может. Вместо велосипеда — самолёт! Вместо мечты реальная возможность разбогатеть. Это шанс, который нельзя упускать! Это сладкое слово Власть! Неограниченные возможности и безнаказанность! И всё сразу, воздух, деньги, вера и даже любовь! Он об этом очень громко заявил. Команда приспешников собралась сразу. Оказывается, у очень многих в детстве не было велосипеда. Прибежали и пригнулись. Пригнувшись один раз, они 10 лет держали эту «удобную» позу. В стране наконец появился «единственный мужчина», об этом он тоже заявил, и все начали своего кормильца лелеять, оберегать и восхвалять. Страна с реактивной скоростью перелетела в средневековье, где очень комфортно разделилась на княжества. С остальными разговор был короткий. Не так понимаешь, не с нами, отойди и не мешай. Ты, значит, неудачник! Под эту гребёнку попали и мы, коллектив «А1+», который трезво оценил перемену ситуации и плюнул на эту эйфорию безмозглых и неумытых проходимцев с улиц. Началась, как им казалось, новая эра «возрождения» Армении. «Вперёд» по зелёному коридору, а после – хоть потоп.
Все мы помним, как проходил процесс отстранения нашей команды, жёстко, нагло, цинично. Именно так он доказывал себе в первую очередь, а потом и остальным, что он наконец «мужчина», осталось доказать, что «единственный». Это было уже легче. Начал с того, что цинично обесценил всё что было для нас гордостью и нормой и заявил о новых, чуждых нам ценностях. Полусогнутые перед ним мужья от радости потеряли не только совесть, но и честь. Добро на грабёж, вот как они это поняли, и вот что у нас получилось. В итоге проиграв войну, мы защитили их награбленное, а они, переодевшись в невинную «снегурочку» сейчас обвиняют нас же, весь народ в трусости и предательстве. Ловко! Да, для всего этого действительно надо быть «мужчиной», и лучше «единственным».
А вот моя жизнь, считаю удалась. Я доволен, так как могу обо всём этом открыто говорить, тогда как, «настоящим мужчинам» приходится от всего этого прикрываться прозрачной юбкой бедной «снегурочки». Все 20 лет притеснений и лишений «А1+» не дали желаемого результата. Почерк телекомпании с 1991 года по сей день остался неизменным. По-разному это трактуется с их стороны, по-разному оценивается, но нам, нашей команде плевать. У нашей компании своё лицо, неизменное и неповторимое лицо, что и радует нас и даёт силы продолжать бороться за те ценности, которые были потеряны за последние 20 лет. Гены невозможно поменять, или стереть. Это хоть должны эти уроды общества наконец понять. Так что здесь я ничего и стереть не могу. Я не злопамятный человек, но я, мягко говоря, зол на всё проделанное ими за эти годы, и память у меня хорошая.