ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը հանդիպել է Տաջիկստանի ԱԽՔ Նասրուլլո Ռախմատժոնի հետ
Հունիսի 17-ին ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը հանդիպել է Տաջիկստանի Հանրապետության ԱԽ քարտուղար Նասրուլլո Ռախմատժոնի հետ, ով Երևանում է ՀԱՊԿ ԱԽ քարտուղարների կոմիտեի հերթական նիստին մասնակցելու նպատակով:
ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը նշել է, որ հայերը և տաջիկները հինավուրց ժողովուրդներ են՝ հարուստ պատմությամբ, ավանդույթներով և մշակույթով, ինչն էլ լավ հիմք է հանդիսանում երկու երկրների հարաբերությունները և՛ երկկողմ, և՛ բազմակողմ հարթակներում զարգացման համար:
Տաջիկստանի ԱԽ քարտուղարը շնորհակալություն է հայտնել ՀԱՊԿ ԱԽ քարտուղարների կոմիտեի նիստը Հայաստանում բարձր մակարդակով կազմակերպելու համար և ընդգծել, որ սա ևս մեկ լավ առիթ է առընչվելու հայկական մշակույթին և ավանդույթներին։ Նասրուլլո Ռախմատժոնն ընդգծել է, որ երկու երկրների ԱԽ գրասենյակների միջև հարաբերությունները կայուն զարգանում են։ Հանդիպմանը Տաջիկստանի ԱԽ քարտուղարը նաև ներկայացրել է տաջիկ-աֆղանական սահմանից եկող ահաբեկչական վտանգը և Դուշամբեյի քայլերն ընդդեմ այդ մարտահրավերների։

Секретарь СБ Армен Григорян встретился с секретарём Совбеза Таджикистана Насрулло Рахматджоном
Секретарь Совета Безопасности РА Армен Григорян 17 июня встретился с секретарем Совбеза республики Таджикистан Насрулло Рахматжоном, который находится в Ереване для участия в очередном заседании Комитета секретарей СБ стран ОДКБ.
Армен Григорян отметил, что армяне и таджики-древние народы с богатой историей, традициями и культурой, что является хорошей основой для развития отношений двух стран как на двусторонней, так и на многосторонней площадках.
Согласно источнику, секретарь Совета безопасности Таджикистана поблагодарил за проведение в Армении заседания Комитета секретарей Совета безопасности ОДКБ на высоком уровне, подчеркнув, что это хорошая возможность приобщиться кармянской культуре и традициям. Насрулло Рахматджо подчеркнул, что отношения между аппаратами Совбезов двух стран стабильно развиваются. В ходе встречи секретарь Совета безопасности Таджикистана также представил террористическую угрозу на таджикско-афганской границе, а также шаги Душанбе в борьбе с этими вызовами.