Արմեն Գրիգորյանը ՀԱԿՊ ԱԽ քարտուղարների կոմիտեի նիստում շեշտել է՝ Հայաստան, Ռուսաստան, Ադրբեջան եռակողմ հայտարարություններում չկա հիշատակում միջանցքների մասին
Հունիսի 17-ին ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանի նախագահությամբ կայացել է ՀԱՊԿ ԱԽ քարտուղարների կոմիտեի հերթական նիստը։  Նեղ և ընդլայնված կազմով քննարկվել են ՀԱՊԿ անդամ երկրների անվտանգության մարտահրավերներն ու սպառնալիքները չեզոքացնելու միջոցառումները, ՀԱՊԿ տարածաշրջանում համատեղ հակաահաբեկչական գործողությունների վերաբերյալ առաջնայնություն ներկայացնող հարցեր։ Հայտնում է ԱԽ Գրասենյակը։
Վերոնշյալի համատեքստում ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը խոսել է Հարավային Կովկասում ստեղծված անվտանգային միջավայրի մասին։ Ա․ Գրիգորյանը մասնավորապես նշել է, որ դեռևս տարածաշրջանը մարհահրավերներով լի է, ինչը պայմանավորված է հայ-ադրբեջանական չկարգավորված հարաբերությունների և Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի հետ։ ԱԽ քարտուղարը նաև ներկայացրել է Հայաստանի տեսակետները և մոտեցումները տարածաշրջանում անվտանգային իրավիճակը կայունացնելու և առկա մարտահրավերները չեզոքացնելու ուղղությամբ։
Ա․Գրիգորյանն անընդունելի է համարել Ադրբեջանի կողմից հրադադարի պահպանման ռեժիմի խախտումը, մասնավորեցնելով մայիսի 28-ին ադրբեջանական զորքերի կողմից հրադադարի ռեժիմի խախտման դեպքը, ինչի արդյունքում զոհվել էր ՀՀ ԶՈՒ-ի զինծառայող։
Անդրադառնալով տարածաշրջանային հաղորդակցման ուղիների ապաշրջափակմանը՝ ԱԽ քարտուղարը նշել է, որ Ադրբեջանը ժամանակ առ ժամանակ բարձրացնում է այսպես կոչված Հայաստանի տարածքով «տրանսպորտային միջանցք» բացելու հարցը և Գրիգորյանը մեկ անգամ ևս ընդգծել է, որ Հայաստանի Հանրապետության տարածքում միջանցքային տրամաբանությամբ որևէ տրանսպորտային ուղի գոյություն ունենալ չի կարող։ Նա նաև ընդգծել է, որ համաձայն Հայաստան, Ռուսաստան, Ադրբեջան եռակողմ բոլոր հայտարարությունների՝ նոյեմբերի 9, հունվարի 11 և նոյեմբերի 21, չկա որևէ հիշատակում միջանցքների մասին։
Խոսելով Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության մասին ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը նշել է, որ հակամարտությունը դեռևս լուծված չէ և հիմնահարցի համապարփակ լուծումը պետք է տրվի ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակներում։
Նիստի ավարտին՝ ՀԱՊԿ ԱԽ քարտուղարների որոշմամբ,  հաստատվել է ՀԱՊԿ հավաքական անվտանգության համակարգի ուժերի և միջոցների կառավարման մարմինների ու կազմավորումների 2023 թվականի համատեղ պատրաստության պլանը:
Հավանության է արժանացել ՀԱՊԿ հավաքական անվտանգության խորհրդի որոշումը՝ «Наемник» օպերատիվ-կանխարգելիչ գործողությանը տալ ՀԱՊԿ մշտապես  իրականացվող գործողությունների կարգավիճակ, որը ներկայացվելու է երկրի ղեկավարների հավանությանը։

Армен Григорян подчеркнул на заседании Комитета Совета безопасности ОДКБ, что в трехсторонних заявлениях Армении, России и Азербайджана нет упоминания о коридор
Поддержи А1+!17 июня состоялось очередное заседание Комитета Советов безопасности государств-членов ОДКБ под председательством секретаря Совета безопасности РА Армена Григоряна.
В узком, затем в и расширенном составе были обсуждены вопросы нейтрализации вызовов и угроз безопасности государствам-членам ОДКБ и первоочередные вопросы совместных антитеррористических операций в регионе ОДКБ.
В контексте вышеизложенного секретарь Совета безопасности Армен Григорян коснулся ситуации безопасности, созданной на Южном Кавказе. В частности, он отметил, что регион по-прежнему полон вызовов, что обусловлено неурегулированностью армяно-азербайджанских отношений и нагорно-карабахского вопроса. Секретарь Совета безопасности представил позицию Армении, подходы к стабилизации ситуации с безопасностью в регионе и нейтрализации существующих вызовов.
Армен Григорян счел недопустимым нарушение Азербайджаном режима прекращения огня, указав, в частности на случай нарушения режима прекращения огня азербайджанскими войсками 28 мая, в результате которого погиб военнослужащий ВС РА.
Касаясь разблокирования региональных коммуникаций, генсек Совета безопасности отметил, что Азербайджан периодически поднимает вопрос об открытии так называемого «транспортного коридора» через территорию Армении. Он также подчеркнул, что согласно всем трехсторонним заявлениям Армении, России и Азербайджана от 9 ноября, 11 января и 21 ноября нет никаких упоминаний о коридорах.
Говоря о нагорно-карабахском конфликте, секретарь Совета безопасности Армен Григорян отметил, что конфликт до сих пор не урегулирован, комплексное решение вопроса должно быть дано в рамках сопредседательства Минской группы ОБСЕ.
По итогам заседания решением секретарей Совета безопасности ОДКБ был утвержден План совместной подготовки сил и органов управления средствами и соединениями Коллективных сил безопасности ОДКБ на 2023 год.
Принято решение Совета коллективной безопасности ОДКБ о предоставлении комплексу оперативно-профилактических мероприятий, носящих имя «Наемник», статуса постоянных операций ОДКБ, оно будет вынесено на утверждение руководителей государств-членов.