Եվրոպական առավել քան 90 կազմակերպություններ նամակ են հղել Շառլ Միշելին՝ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության հարցում նրա միջնորդության վերաբերյալ
ՀՅԴ Հայ Դատի Եվրոպայի հանձնախմբի նախաձեռնությամբ հունիսի 16-ին եվրոպական 91 կազմակերպություններ, որոնք ակտիվ գործունեություն են ծավալում Եվրոպական Միության անդամ երկրներում, նամակ են հղել Եվրոպական Խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելին՝ հայտնելով իրենց խոր դժգոհությունը նրա վերջին հայտարարության առնչությամբ, որը հրապարակվել է Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ 2022 թվականի մայիսի 22-ի եռակողմ հանդիպումից հետո։
Կազմակերպությունները ողջունում են Շառլ Միշելի կողմից խաղաղությանն ուղղված միջնորդական ջանքերը: Այնուամենայնիվ, նրանք անհրաժեշտ են համարում, որ խաղաղության բանակցությունները հիմնված լինեն արդարության վրա, երբ չեն արհամարվի հայկական կողմի հիմնարար իրավունքներն ու կարիքները, նամանավանդ, որ վերջինս 2020թ․ Ադրբեջանի և Թուրքիայի կողմից ագրեսիայի զոհ է դարձել:
Նամակը ստորագրած կազմակերպությունները ցավում են, որ մայիսի 23-ի հայտարարությունն արհամարհում է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման վերաբերյալ ԵՄ-ի փաստաթղթավորված մոտեցումների հիմնական սկզբունքները: Սա վերաբերում է նաև այն փաստին, որ օգտագործվում է «Ղարաբաղ» անորոշ ձևակերպումը «Լեռնային Ղարաբաղի» փոխարեն, որը կոնկրետ տարածք ունեցող քաղաքական միավոր է։ Նամակում մանրամասն ադրադարձ է կատարվում այն հանգամանքին, որ Ադրբեջանի կողմից «Ղարաբաղ» ձևակերպման օգտագործումը միտված է պետական մակարդակով իրականացվող էթնիկ զտման քաղաքականության սպասարկմանը:
Անդրադառնալով 2022 թվականի մայիսի 31-ին Շառլ Միշելի մամուլի խոսնակի հայտարարությանը՝ կազմակերպությունները երախտագիտություն են հայտնում, որ այն կարևոր պարզաբանումներ է մտցրել և ընդգծել հիմնարար սկզբունքներ։ Կազմակերպությունները հույս են հայտնում, որ ԵՄ-ի ապագա միջնորդությունը կհանգեցնի արդար և տևական խաղաղության հասնելու բանակցությունների մեկնարկին: Այդ նպատակով կոչ է արվում Եվրոպական խորհրդի նախագահին միջնորդությունը հիմնել վեց կոնկրետ կետերի վրա: Նամակին ամբողջությամբ կարող եք ծանոթանալ հետևյալ հղմամբ:

288865956_6055196167830951_3151437250113700886_n
Более 90 европейских организаций направили Шарлю Мишелю письмо о его посредничестве в нагорно-карабахском конфликте
16 июня по инициативе Европейской комиссии Ай-Дата АРФД 91 европейские организации, действующие в странах-членах ЕС, направили председателю Европейского совета Шарлю Мишелю письмо, в котором выразили глубокое недовольство его недавним заявлением, высказанным после трехсторонней встречи премьер-министра Армении Никола Пашиняна с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым, состоявшейся 22 мая 2022 года.
«Организации приветствуют усилия Шарля Мишеля по установлению мира. Однако они считают необходимым, чтобы мирные переговоры основывались на справедливости, чтобы не игнорировались основные права и потребности армянской стороны, тем более что она в 2020 году стала жертвой агрессии со стороны Азербайджан Турции», - говорится в письме.
Организации, подписавшие письмо, сожалеют, что в заявлении от 23 мая игнорируются основные принципы документально подтвержденного подхода ЕС к урегулированию нагорно-карабахского конфликта. Это также относится к тому, что была использована неопределенная формулировка «Карабах» вместо «Нагорный Карабах», который является политической единицей с определенной территорией. В письме подробно представляется, что использование Азербайджаном термина «Карабах» направлено на проведение на государственном уровне политики этнических чисток.
Касаясь заявления пресс-секретаря Шарля Мишеля от 31 мая 2022 года, организации выражают благодарность за внесенные разъяснения и выделение основных принципов.
Организации надеются, что будущее посредничество ЕС приведет к началу переговоров по справедливому миру. С этой целью председателю Европейского Совета предлагается основывать посредничество на шести конкретных пунктах.