288701944_346967227622216_8909936876767987031_n
Հունիսի 16-ին Քրիստիննե Գրիգորյանը հանդիպել է ԱՄՆ Պետքարտուղարի Եվրոպական ու Եվրասիական հարցերով փոխտեղակալ Էրիկա Օլսոնի հետ։
Պետքարտուղարի փոխտեղակալը հետաքրքրվել է Պաշտպանի առաջնահերթություններից։
Քրիստիննե Գրիգորյանը, ներկայացնելով աշխատանքի հիմնական ուղղությունները, տիկին Օլսոնի հետ կիսվել է Լեռնային Ղարաբաղում ապրող անձանց իրավունքների վիճակի մասին իր ունեցած տեղեկություններով, ի թիվս այլնի ներկայացնելով արցախահայության նկատմամբ էթնիկ ատելության ադրբեջանական քաղաքականության չդադարող դրսևորումները։
«Արցախում անձանց կյանքի, անվտանգ միջավայրի, կրթության, առողջության պահպանման, սեփականության և այլ իրավունքներն ամենօրյա ռեժիմով խախտվում են», նշել է Մարդու իրավունքների պաշտպանը։
Պետքարտուղարի փոխտեղակալ Օլսոնը նաև հետաքրքրվել է ոստիկանության ոլորտի բարեփոխումների ընթացքից։
Մարդու իրավունքների պաշտպանության այլ հարցերի թվում Քրիստիննե Գրիգորյանը կարևորել է խտրականության դեմ պայքարի համապարփակ օրենսդրություն ունենալու, ինչպես նաև ատելության խոսքի դեմ արդյունավետ պայքարի անհրաժեշտությունը։ Կողմերը նախանշել են համագործակցության կոնկրետ ուղղություններ։

Кристине Григорян встретилась с заместителем помощника госсекретаря США Эрикой Олсон
Защитник прав человека Республики Армения Кристине Григорян 16 июня встретилась с заместителем помощника госсекретаря США по европейским и евразийским вопросам Эрикой Олсон. Заместитель помощника госсекретаря поинтересовался приоритетами Омбудсмена.
Кристине Григорян представила основные направления своей деятельности, сведения о состоянии прав проживающих в Нагорном Карабахе, также и непрекращающиеся проявления азербайджанской политики этнической ненависти в отношении армян Арцаха.
«Права людей на жизнь, безопасную среду, образование, охрану здоровья, собственность и другие в Арцахе нарушаются в ежедневном режиме», - отметила Омбудсмен.
Эрика Олсон также поинтересовалась ходом реформ в сфере полиции.
Среди других вопросов защиты прав человека Кристине Григорян подчеркнула необходимость всеобъемлющего законодательства по борьбе с дискриминацией, а также эффективной борьбы с ненавистническими высказываниями. Стороны обозначили конкретные направления сотрудничества.