Հակամարտությունների կարճատեւ լուծումներին հաջորդում են երկարատեւ տառապանքները. Չեռնոգորիայի նախագահը՝ Ալեն Սիմոնյանին (տեսանյութ)
ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը մայիսի 27-ին ընդունել է պաշտոնական այցով Հայաստանում գտնվող Չեռնոգորիայի նախագահ Միլո Ջուկանովիչի գլխավորած պատվիրակությանը` հայտնում են ԱԺ-ից։
Չեռնոգորիայի նախագահի հետ առաձնազրույցից հետո ՀՀ ԱԺ նախագահը խորհրդանշական է համարել նրա այցը՝ հիշեցնելով, որ 16 տարվա դիվանագիտական հարաբերություններից ի վեր սա բարձր մակարդակի առաջին այցն է Հայաստանի Հանրապետություն:
Կողմերը քննարկել են երկկողմ փոխգործակցության շրջանակը՝ մեծ դեր հատկացնելով միջխորհրդարանական կապերին: Օրենսդիր մարմինների միջեւ արդյունավետ եւ շարունակական երկխոսությունն առաջնահերթություն է դիտարկվել, ինչին մեծապես նպաստելու են խորհրդարանական բարեկամական խմբերը:
Զրուցակիցների ուշադրության կենտրոնում են եղել ԵՄ-ի հետ համապարփակ համագործակցությունը, տարածաշրջանի անվտանգության եւ երկարատեւ խաղաղություն հաստատելու հիմնահարցերը: Խոսելով հետպատերազմյան իրավիճակից՝ Ալեն Սիմոնյանը կարեւորել է միջազգային գործընկերների գործուն աջակցությունը դեռ չլուծված մարդասիրական խնդիրների հանգուցալուծման հարցում: Միլո Ջուկանովիչը նկատել է, որ հակամարտությունների կարճատեւ լուծումներին հաջորդում են երկարատեւ տառապանքները, ինչի հետեւանքները ծանր ազդեցություն են ունենում երկրների համար:
Նա նշել է, որ Ադրբեջանում պահվող հայ ռազմագերիների եւ քաղաքացիական պատանդների հարցերը կքննարկի ոչ միայն իր երկրի, այլեւ միջազգային գործընկերների շրջանակում: Նախագահը շեշտել է, որ տարածաշրջանի հանդեպ բարի կամք ունեն եւ որակյալ կայունություն են ակնկալում: Նրա խոսքով՝ յուրաքանչյուր երկրի համար այս բարդ ժամանակներում կարեւորն ինքնությունն ու դիմագիծը պահելն է, հատկապես՝ Հայաստանի եւ Չեռնոգորիայի նման ոչ մեծ երկրների դեպքում:

За краткосрочными разрешениями конфликтов следуют длительные страдания: Президент Черногории – Алену Симоняну (видео)
27 мая председатель Национального собрания Республики Армения Ален Симонян принял находящуюся с официальным визитомв Армении делегацию, возглавляемую президентом Черногории Мило Джукановичем.
После беседы с президентом Черногории Ален Симонян отметил, что это первый визит высокого уровня в Республику Армения за 16 лет дипломатических отношений.
Стороны обсудили вопросы двустороннего сотрудничества, придав большое значение межпарламентским связям. Эффективный и непрерывный диалог между законодательными органами был признан приоритетом, которому в значительной степени будут способствовать парламентские группы дружбы. В центре внимания собеседников было всестороннее сотрудничество с ЕС, вопросы безопасности и установления долгосрочного мира в регионе.
Говоря о послевоенной ситуации, Ален Симонян подчеркнул важность действенной поддержки международных партнеров в решении пока неразрешенных гуманитарных проблем.
Мило Джуканович отметил, что за краткосрочными разрешениями конфликтов следуют длительные страдания, последствия которых оказывают тяжелое воздействие на страны. Он отметил, что вопросы армянских военнопленных и гражданских заложников в Азербайджане он будет обсуждать не только в своей стране, но и с международными партнерами.
Президент подчеркнул, что они к региону питают добрые чувства и  ожидают стабильности. По его словам, для каждой страны в эти трудные времена очень важно сохранить свою самобытность, особенно для таких небольших стран, как Армения и Черногория.