Եթե դասագրքի վրայից քերում են «հայ» բառը՝ ինչ պիտի սպասես վաղը․ Դավիթ Գասպարյան (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ինԳրականագետ, բազմաթիվ գրքերի ու դասագրքերի հեղինակ Դավիթ Գասպարյանն, ով ամբողջ կյանքում աշխատել է կրթության ոլորտում այսօր իրականացվող բարեփոխումների հետ, համաձայն չէ։ Գրականագետը, «Ա1+»-ի հետ զրույցում անդրադառնալով կրթության բարեփոխումների թեմային, նշեց, որ բարեփոխում բառը չի ընդունում։
«Բարեփոխում բառը չեմ ընդունում, որովհետև այն, ինչ կատարվում է ընդդեմ կրթության ազգային հիմքերի է։ Եվ սա վերաբերում է, թե՛ կրթության բովանդակությանը, և թե՛ կրթության կազմակերպմանը։ Պետք է վերադառնալ 10-ամյա կրթությանը՝ 5-րդ և 6-րդ դասարաններում միջանկյալ դասարանների ներդրման հաշվին։ 12-րդ դասարանում սովորող տղան, երիտասարդը մեկ ոտքով դպրոցում է, մյուս ոտքով՝ զինկոմիսարիատում։ էսպես չի լինի»,- ասում է Դավիթ Գասպարյանը։
Գրականագետի խոսքով՝ դպրոցում դասագրքերի փոփոխության անհրաժեշտություն չկա՝ «դասագիրքն ինքը պիտի իր երկարակեցությունն ապացուցի, դասագիրքը, եթե որակյալ դասագիրք է, ինչքան պետք է թող օգտագործվի»։
«Եթե դասագրքի վրայից քերում են «հայ» բառը՝ ինչ պիտի սպասես վաղը»,- վրդովված ասում է Դավիթ Գասպարյանը։
Բարձրագույն կրթության ոլորտում բարեփոխումների մասով էլ գրականագետը պնդում է, որ պետք է բուհերից պահանջենք որակյալ ուսուցիչներ պատրաստել՝ ոչ թե կիսատ-պռատ։ Հիմա էլ ասում են բանասիրական ֆակուլտեստի ընդունելության քննությունից հանենք գրականության հարցերը»,- վրդովված ասում է Դավիթ Գասպարյանը՝ նշելով, որ հակառակ դեպքում փակում է վաղվա ուսուցչի ճանապարհը, վաղվա գրագիտության ճանապարհը։
«Ուրեմն մենք նախապես այնպես պետք է անենք, որ երիտասարդը, ով ընտրել է այդ ճանապարհը, լիարժեք պատրաստություն ստանա, լիարժեք գիտելիքներ ստանա»,- ասաց գրականագետ Դավիթ Գասպարյանը։

Если стирают с учебника слово «армянский», чего следует ожидать завтра? Давид Гаспарян (видео)
Литературовед, автор многочисленных книг и учебников Давид Гаспарян, всю жизнь проработавший в сфере образования, не согласен с проводимыми сегодня реформами. Коснувшись в беседе с «А1+» темы реформ образования, литературовед отметил, что не признаёт слова реформа.
«Я не признаю слово реформа, так как то, что происходит, направлено против национальных основ образования. И это относится и к содержанию образования, и к организации образования. Нужно вернуться к 10-летнему образованию за счёт внедрения промежуточных классов в 5-м и 6-м классах. Юноша, молодой человек, обучающийся в 12-м классе одной ногой в школе, другой ногой – в военкомате. Так не пойдёт», - говорит Давид Гаспарян.
По словам литературоведа, нет необходимости менять учебники в школе: «учебник должен доказать свою долговечность, учебник, если это качественный учебник, пусть используется сколько нужно».
«Если с учебника стирают слово “армянский”, чего следует ожидать завтра», - возмущённо говорит Давид Гаспарян.
По части реформ в сфере высшего образования литературовед утверждает, что мы должны требовать от вузов подготовку квалифицированных учителей, а не каких попало. Сейчас говорят: из вступительных экзаменов на филологический факультет исключим вопросы по литературе», - возмущённо говорит Давид Гаспарян, отмечая, что в противном случае преграждается путь завтрашнего учителя, путь завтрашней грамотности.
«Значит мы заранее должны сделать так, чтобы молодой человек, избравший этот путь, получил полноценную подготовку, получил полноценные знания», - сказал литературовед Давид Гаспарян.