ՀՀ-վարչապետի-տիկին-Աննա-Հակոբյանը-հյուրընկալել-է-Լիտվայի-նախագահի-տիկին-Դիանա-Նաուսեդիենեին-4
Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի տիկին Աննա Հակոբյանը կառավարությունում հյուրընկալել է երկօրյա պաշտոնական այցով Հայաստան ժամանած Լիտվայի Հանրապետության նախագահ Գիտանաս Նաուսեդայի տիկնոջը՝ Դիանա Նաուսեդիենեին։
Աննա Հակոբյանը և Դիանա Նաուսեդիենեն առանձնազրույց են ունեցել։ Ողջունելով տիկին Նաուսեդիենեին՝ ՀՀ վարչապետի տիկինը նշել է, որ շատ ուրախ է Երևանում հյուրընկալել իր բարեկամին։ Առանձնազրույցի ընթացքում նրանք անդրադարձել են հասարակական կյանքում կանանց դերի ակտիվացման կարևորությանը:
«Տիկին Նաուսեդիենե, մենք առաջին անգամ հանդիպել ենք 2019 թվականին Լիտվայում։ Ուրախ եմ, որ երկրորդ անգամ հանդիպելու առիթ է ստեղծվել և Ձեզ հյուրընկալում եմ Երևանում։ Կարծում եմ, որ քննարկելու և համատեղ ծրագրեր իրականացնելու մեծ հեռանկարներ կան։ Մենք կկարողանանք օգտագործել այս հնարավորությունը, որպեսզի միմյանց ավելի լավ ճանաչենք և փորձենք գտնել համագործակցության տարբեր ուղիներ։ Հուսով եմ, որ այս հանդիպումը կնպաստի հայ և լիտվացի ժողովուրդների բարեկամական դարավոր կապի ամրապնդմանը»,- իր խոսքում նշել է Աննա Հակոբյանը։
Աննա Հակոբյանը հիշեց, որ դեռ 2 տարի առաջ, երբ աշխարհը պայքարում էր կորոնավիրուսի դեմ, Դիանա Նաուսեդիենեն լիտվական ռազմական ինքնաթիռով նվերներ էր ուղարկել կորոնավիրուսով վարակված հայ մանուկներին։ Աննա Հակոբյանը նորից շնորհակալություն հայտնեց տիկին Նաուսեդիենեին մարդասիրական քայլի համար։
Լիտվայի Հանրապետության նախագահի տիկինը շնորհակալություն է հայտնել ջերմ ընդունելության համար և ուրախությամբ հիշել իրենց առաջին հանդիպումը։ Այն Դիանա Նաուսեդիենեի առաջին պաշտոնական հանդիպումն էր Լիտվայի նախագահի տիկնոջ կարգավիճակում։
Առանձնազրույցի ընթացքում Լիտվայի նախագահի տիկինը Աննա Հակոբյանին ներկայացրել է իր գործունեությունը և ընդգծել, որ դրա հիմքում դրված է առողջ ապրելակերպի և հասարակությունների կայուն զարգացման քարոզը։ Նա համոզմունք է հայտնել, որ մեր հասարակություններում մեծացնելով կանանց դերը, կկարողանան աշխարհն ավելի լավը դարձնել։
Այնուհետև Լիտվայի նախագահի տիկինը Հայաստանի վարչապետի տիկնոջը ուղեկցությամբ այցելել է Յոլյանի անվան արյունաբանական կենտրոն, հանդիպել բուժում ստացող երեխաների հետ։ Հյուրերը շրջել են կենտրոնում, ծանոթացել պայմաններին և հետաքրքրվել երեխաների առողջականով։ Լիտվայի նախագահի տիկինը Աննա Հակոբյանին փոխանցել է պաշտոնական հրավեր, որպեսզի Յոլյանի անվան արյունաբանական կենտրոնի բժիշկները այցել են Լիտվա և անցնեն վերապատրաստում։
Աննա Հակոբյանը և Դիանա Նաուսեդիենեն պայմանավորվել են ուժեղացնել շփումները առողջապահության և մշակույթի ոլորտներում։ Այդ նպատակով Լիտվայի նախագահի տիկինը Հայաստանի վարչապետի տիկնոջը հրավիրել է Լիտվա։ Աննա Հակոբյանն ընդունել է հրավերն ու պատրաստակամություն հայտնել կյանքի կոչել ձեռք բերված պայմանավորվածությունները։

Супруга премьер-министра Армении Анна Акопян приняла супругу президента Литовской Республики Диану Науседиене.
Анна Акопян и Диана Науседиене провели частную беседу. Приветствуя госпожу Науседиене, супруга премьер-министра отметила, что она очень рада принять в Ереване свою подругу. В ходе беседы они коснулись важности активизации роли женщин в общественной жизни.
«Госпожа Науседиене, мы впервые встретились в 2019 году в Литве. Я рада, что появилась возможность встретиться во второй раз и я принимаю вас в Ереване. Думаю, что есть большие перспективы для обсуждения и реализации совместных программ. Мы сможем использовать эту возможность, чтобы лучше узнать друг друга и постараться найти разные пути сотрудничества. Надеюсь, что эта встреча будет способствовать укреплению многовековых дружественных связей между армянским и литовским народами», - сказала Анна Акопян.
Анна Акопян напомнила, что два года назад, когда мир боролся с коронавирусом, Диана Науседиене отправила подарки армянским детям, зараженным коронавирусом, литовским военным самолетом. Анна Акопян еще раз поблагодарила Диану Науседиене за гуманитарный шаг.
Супруга президента Литовской Республики поблагодарила за теплый прием и с радостью вспомнила их первую встречу. Это была первая официальная встреча Дианы Науседиене в качестве супруги президента Литвы.
В ходе частной беседы супруга президента Литвы представила Анне Акопян свою деятельность, подчеркнув, что она основана на пропаганде здорового образа жизни и устойчивого развития общества. Она выразила уверенность, что, повышая роль женщин в нашем обществе, они смогут сделать мир лучше.
Затем супруга президента Литвы в сопровождении супруги премьер-министра Армении посетила Гематологический центр имени проф. Р.Еоляна, где встретилась с проходящими лечение детьми. Гости прошлись по центру, ознакомились с условиями, поинтересовались состоянием здоровья детей. Супруга президента Литвы передала официальное приглашение Анне Акопян, чтобы врачи Гематологического центра посетили Литву и прошли там стажировку.
Анна Акопян и Диана Науседиене договорились укреплять контакты в сферах здравоохранения и культуры. С этой целью супруга президента Литвы пригласила в супругу премьер-министра Армении в Литву. Анна Акопян приняла приглашение и выразила готовность реализовать достигнутые договоренности.