Հայաստանի և Նորվեգիայի ԱԳ նախարարների հանդիպումը (տեսանյութ)
այիսի 20-ին Թուրինում ընթացող ԵԽ 132-րդ նախարարարական նստաշրջանի շրջանակներում ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպել է Նորվեգիայի թագավորության արտաքին գործերի նախարար Աննիկեն Հյուիթֆիլդի հետ:
Զրուցակիցներն անդրադարձ են կատարել երկկողմ օրակարգին առնչվող հարցերի և այդ առումով ընդգծել քաղաքական, տնտեսական և այլ ոլորտներում առկա ներուժի լիարժեք իրացմանն ուղղված համատեղ ջանքերի ներդրման անհրաժեշտությունը: Հայ-նորվեգական հարաբերությունների ակտիվացման համատեքստում շեշտվել է Հայաստանի և Նորվեգիայի միջև տարբեր մակարդակներում, այդ թվում` բարձրաստիճան այցերի ինտենսիվության բարձրացման կարևորությունը:
Կողմերն անդրադարձել են նաև Հայաստանում իրականացվող ժողովրդավարական բարեփոխումներին։ Այս առումով ընդգծվել է, որ 2021թ․ հունիսին տեղի ունեցած արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունները համապատասխանում էին միջազգային ամենաբարձր չափանիշներին։
Արարատ Միրզոյանն ու Աննիկեն Հյուիթֆիլդը մտքեր են փոխանակել հարավկովկասյան տարածաշրջանում առկա իրավիճակի վերաբերյալ:
Նախարար Միրզոյանը ներկայացրել է 44-օրյա պատերազմի հետևանքով առաջացած և հրատապ լուծում պահանջող հումանիտար խնդիրները, մասնավորապես` Ադրբեջանում պահվող հայ ռազմագերիների և քաղաքացիական անձանց հայրենադարձման անհրաժեշտությունը: Նա ընդգծել է Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի առջև ծառացած հումանիտար հարցերի լիարժեք հասցեագրման ուղղությամբ միջազգային հանրության համարժեք քայլերի անհրաժեշտությունը:
Հանդիպման ընթացքում ՀՀ ԱԳ նախարարը գործընկերոջն է ներկայացրել նաև Հայաստան-Թուրքիա կարգավորման գործընթացի հետ կապված վերջին զարգացումները։

Встреча глав МИД Армении и Норвегии (видео)
На полях 132-го заседания Комитета министров иностранных дел Совета Европы 20 мая состоялась встреча министра иностранных дел Армении Арарата Мирзояна с министром иностранных дел Норвегии Анникен Хюитфельдт.
собеседники коснулись вопросов двусторонней повестки дня, в этой связи подчеркнув необходимость совместных усилий для полного использования имеющегося потенциала в политической, экономической и других сферах. В контексте развития армяно-норвежских отношений была подчеркнута важность увеличения визитов разного уровня, в том числе визитов высокого уровня между Арменией и Норвегией.
Стороны коснулись также осуществляемых в Армении демократических реформ. В связи с этим было подчеркнуто, что состоявшиеся в июне 2021 года внеочередные парламентские выборы соответствовали самым высоким международным стандартам.
Арарат Мирзоян и Анникен Хюитфельдт обменялись мнениями о ситуации на Южном Кавказе.
Министр Мирзоян представил неотложные гуманитарные вопросы, которые возникли вследствие 44-дневной войны, в частности, необходимость репатриации удерживаемых в Азербайджане армянских военнопленных и гражданских лиц. Он подчеркнул необходимость того, чтобы международное сообщество предприняло адекватные шаги для полного решения гуманитарных проблем, с которыми сталкивается народ Нагорного Карабаха.
В ходе встречи глава МИД Армении также проинформировал своего коллегу о последних развитиях, связанных с процессом нормализации армяно-турецких отношений.