ԵՄ-ն աջակցում է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խնդիրների կայուն լուծմանը. Անդրեա Վիկտորին
Եվրամիությունը աջակցում է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խնդիրների, ինչպես նաև Լեռնային Ղարաբաղի վերաբերյալ հարցերի կայուն լուծմանը: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, Եվրոպական միություն-Հայաստան դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակին նվիրված մամլո ասուլիսի ժամանակ այս մասին ասաց  Եվրոպական միության պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Անդրեա Վիկտորինը:
Անդրեա Վիկտորինի խոսքով՝ ԵՄ-ն պատրաստ է ավելին անել այդ հարցում, սակայն ամեն դեպքում որոշումները կայացվելու են երկու երկրների միջև, որովհետև ԵՄ-ն ուղղակի միջնորդ է այս ոլորտում:
«Միջնորդությունը չի նշանակում, որ դու պետք է առաջարկություններ անես և լուծումներ գտնես: Միջնորդությունը նշանակում է, որ դու ստեղծում ես մի միջավայր, որ տարաձայնության կողմերը գան ընդհանուր լուծումների»,- ասաց Վիկտորինը:
Ըստ Անդրեա Վիկտորինի՝ իրենք շարունակաբար հանդիպելու են կողմերի հետ, հասկանալու համար, թե ինչ կարող են անել, որպեսզի առաջընթաց գրանցվի բանակցություններում:
«Մեր նպատակն է օգնել հասնել կայուն լուծմանը և բոլորին հնարավորություն տալ ապրել խաղաղության և անվտանգության միջավայրում»,- եզրափակեց ԵՄ դեսպանը:

ЕС содействует стабильному решению конфликта между Арменией и Азербайджаном: Андреа Викторин
Евросоюз поддерживает стабильное решение проблем между Арменией и Азербайджаном, а также вопросов по Нагорному Карабаху. Как передает «Арменпресс», об этом на пресс-конференции, посвященной 30-летию установления дипломатических отношений ЕС-Армения, заявила руководитель делегации Европейского Союза, посол Андреа Викторин.
По словам Андреа Викторин, ЕС готов сделать и больше в этом вопросе, однако в любом случае решения будут приниматься между двумя странами, поскольку ЕС является прямым посредником в этой сфере.
«Посредничество не означает, что вы должны вносить предложения и находить решения. Посредничество означает, что вы создаете среду, в которой стороны разногласий приходят к общим решениям» - сказала Андреа Викторин.
По словам Андреа Викторин, они всегда встречаться со сторонами, чтобы понять, что они могут сделать, чтобы добиться прогресса в переговорах.
«Наша цель - помочь достичь стабильного решения и дать всем возможность жить в атмосфере мира и безопасности», - заключила посол ЕС.