Տեղի է ունեցել ՀՀ-ԵՄ գործընկերության կոմիտեի 3-րդ հանդիպումը
Աջակցիր «Ա1+»-ինԱպրիլի 28-ին Երևանում տեղի ունեցավ ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի (ՀԸԳՀ) ներքո ստեղծված ՀՀ-ԵՄ Գործընկերության կոմիտեի երրորդ նիստը, որը ՀՀ-ԵՄ ՀԸԳՀ՝ 2021թ․ մարտի 1-ին ուժի մեջ մտնելուց հետո առաջին հանդիպումն էր։ Գործընկերության կոմիտեի նիստի ընթացքում քննարկվեց Համաձայնագրի կատարման ընթացքը։
ԵՄ կողմն ընդգծեց իր ակտիվ ներգրավվածությունը տարածաշրջանում, և գոհունակություն հայտնեց Հայաստանի` բարեփոխումների օրակարգին շարունակական հանձնառության և մի շարք ոլորտներում արդյունավետ համագործակցության համար: ԵՄ-ը խրախուսեց Հայաստանին շարունակել բարեփոխումների ընթացքը մի շարք կոնկրետ ոլորտներում՝ ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի դրույթներին համահունչ։ ԵՄ-ը ողջունեց խաղաղության շուրջ բանակցություններում ներգրավվելու վերջին ջանքերը և ընդգծեց մարդասիրական և վերականգնմանն ուղղված տրամադրվող շարունակական աջակցությունը։
Հանդիսանալով Հայաստանի բարեփոխումների առանցքային գործընկեր և ամենախոշոր դոնոր, ԵՄ-ը պատրաստ է տրամադրել հետագա փորձագիտական և ֆինանսական աջակցություն կառավարության կարողությունների ամրապնդման համար՝ հանրային կառավարման ոլորտի առանցքային բարեփոխումների նախագծման և իրականացման, ԵՄ չափանիշների մոտարկման նպատակով՝ համապատասխան ՀԸԳՀ շրջանակներում ստանձնած հանձնառություններին։ Նշվեց, որ գործընկերության վերջնանպատակն է ապահովել կոնկրետ օգուտներ՝ ի շահ ԵՄ և Հայաստանի քաղաքացիների:
Նպատակ ունենալով ամրապնդել Հայաստանի երկարաժամկետ դիմակայունությունը և հանրային ու մասնավոր ներդրումներն օգտագործել որպես լծակ, «կանաչ» և թվային անցմանն աջակցելու նպատակով, ԵՄ-ը կշարունակի սերտորեն աշխատել Հայաստանի և գործընկեր Միջազգային ֆինանսական հաստատությունների հետ՝ խթանելու Տնտեսական և ներդրումային պլանի և դրա ուղենշային ծրագրերի իրականացումը։
Քննարկելով ՀՀ-ԵՄ ՀԸԳՀ-ը իրականացման ընթացքը՝ կողմերը կենտրոնացան իրավունքի գերակայության, այդ թվում՝ անկախ և արդյունավետ արդարադատության համակարգի կարևորության, կոռուպցիայի դեմ պայքարի և մարդու իրավունքների նկատմամբ հարգանքի վրա: ԵՄ-ը և Հայաստանը կշարունակեն քաղաքական երկխոսությունը և համագործակցությունը արդարադատության ոլորտի բարեփոխումների իրականացման ուղղությամբ՝ միաժամանակ ընդլայնելով ոլորտային քաղաքականության քննարկումները կրթության ոլորտի բարեփոխումների ուղղությամբ՝ կրթության ոլորտի ռազմավարության վերջնականացումն ու դրա իրականացումը խթանելու նպատակով։ Գնահատելով ԶԼՄ-ների դաշտում կատարված աշխատանքը ԵՄ-ը միաժամանակ խրախուսեց Հայաստանին հետագա առաջընթաց գրանցել ավելի մեծ ազատություններ ապահովելու ուղղությամբ։
Գործընկերության կոմիտեն դիտարկեց նաև տրանսպորտի, էներգետիկայի, շրջակա միջավայրի ոլորտներում և կլիմայի գործողությունների ուղղությամբ ՀՀ-ԵՄ ՀԸԳՀ իրականացումը: Օդային տրանսպորտի հարցում ԵՄ-ը և Հայաստանը պայմանավորվածություն ձեռք բերեցին ընդլայնելու ավիացիոն անվտանգության շուրջ համագործակցությունը՝ հիմք ընդունելով Ընդհանուր ավիացիոն գոտու շուրջ համաձայնագիրը, որը ստորագրվել էր 2021թ․ դեկտեմբերին: Էներգետիկ ոլորտի հարցում ԵՄ-ը և Հայաստանը պայմանավորվեցին հետամուտ լինել միջուկային անվտանգության վերաբերյալ ՀՀ ազգային գործողությունների ծրագրի իրականացմանը, որը հաստատվել է որպես ԵՄ աջակցությամբ իրականացվող սթրես-թեստերի գործընթացի մաս։ Քննարկման շրջանակներում ամփոփվեց նաև տնտեսական զարգացման, զբաղվածության և կրթության բարեփոխումների ընթացքը: ԵՄ-ն շնորհավորեց Հայաստանին «Հորիզոն Եվրոպա»[1] ծրագրին միանալու կապակցությամբ: Հանդիպմանն անդրադարձ կատարվեց նաև միգրացիայի և շարժունակության ուղղություններով ձեռք բերված առաջընթացին և ի գիտություն ընդունվեց մուտքի արտոնագրերի ազատականացման շուրջ երկխոսության հնարավորինս շուտափույթ մեկնարկի Հայաստանի պատրաստակամությունը։
Հանդիպման ավարտին Գործընկերության կոմիտեն քննարկեց Արևելյան գործընկերությանը և տարածաշրջանային զարգացումներին առնչվող հարցեր:
Հանդիպումը համանախագահում էին Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Պարույր Հովհաննիսյանը և Արտաքին գործողությունների եվրոպական ծառայության Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի հարցերով կառավարող տնօրենի տեղակալ Լյուկ Դեվինը։
[1] Եվրոպական հանձնաժողովի և Հայաստանի միջև «Հորիզոն Եվրոպա» ծրագրի հետազոտությունների և նորարարության վերաբերյալ շրջանակային համաձայնագիրը ստորագրվել է 2021թ․ նոյեմբերի 12-ին և հետադարձ ուժով գործում է 2021 թ․ հունվարի 1-ից:

Состоялось третье заседание Комитета партнёрства РА-ЕС
В Ереване 28 апреля состоялось третье заседание Комитета партнерства Армения-ЕС, созданного в соответствии с Соглашением о всеобъемлющем и расширенном партнерстве (CEPA) Армения-ЕС. Это была первая встреча после вступления в силу CEPA. В ходе заседания обсуждался процесс реализации Соглашения.
«ЕС подчеркнул свое активное участие в регионе и выразил признательность Армении за неизменную приверженность реформам и очень хорошее сотрудничество в различных секторах. ЕС призвал Ереван продолжить реализацию конкретных реформ в соответствии с CEPA, а также приветствовал недавние усилия по участию в мирных переговорах и подчеркнул гуманитарную поддержку и помощь в восстановлении.
Являясь ключевым партнером Армении по проведению реформ и крупнейшим донором, ЕС выразил готовность предоставить дополнительные экспертные знания и финансовую помощь для укрепления потенциала правительства в области разработки и проведения ключевых реформ управления и приближения к стандартам ЕС в соответствии с его обязательствами по CEPA. Конечной целью партнерства является предоставление конкретных преимуществ гражданам как ЕС, так и Армении.
Чтобы укрепить долгосрочную устойчивость страны и привлечь государственные и частные инвестиции для поддержки перехода к «зеленым» и цифровым технологиям, ЕС продолжит тесное сотрудничество с Арменией и партнерство с международными финансовыми учреждениями для достижения прогресса в реализации Экономического и инвестиционного Плана и его приоритетных флагманских проектов.
Что касается реализации CEPA, обсуждение было сосредоточено на верховенстве закона, включая роль независимой и эффективной системы правосудия, борьбу с коррупцией и соблюдение прав человека. ЕС и Армения продолжат свой политический диалог и сотрудничество по реализации реформ в сфере юстиции, распространяя такие политические обсуждения на сектор образования, чтобы ускорить доработку и реализацию стратегии реформы образования. ЕС призвал Армению добиться дальнейшего прогресса в направлении большей свободы СМИ, высоко оценивая проделанную работу.
Комитет партнерства также рассмотрел реализацию CEPA в области транспорта, энергетики, окружающей среды и борьбы с изменением климата. Что касается воздушного транспорта, ЕС и Армения договорились укреплять сотрудничество в области безопасности полетов на основе Соглашения об общей авиационной зоне, подписанного в ноябре 2021 года. В сфере энергетики ЕС и Армения договорились следить за выполнением Национального плана действий Армении по ядерной безопасности, принят как часть поддерживаемого ЕС процесса стресс-тестирования. В ходе дискуссий также были подведены итоги реформ экономического развития, занятости и образования. ЕС поздравил Армению с присоединением к Horizon Europe. На встрече также был рассмотрен прогресс в области миграции и мобильности и подтверждена готовность Армении начать диалог о либерализации визового режима.
Наконец, Комитет партнерства обсудил вопросы, связанные с Восточным партнерством и региональными делами.
Сопредседателями встречи были заместитель министра иностранных дел Армении Паруйр Ованнисян и заместитель управляющего директора по Европе и Центральной Азии Европейской службы внешних связей Люк Девинь», - говорится в сообщении делегации ЕС.