Նախագահ Վահագն Խաչատուրյանն ընդունել է Խավիեր Կոլոմինա Պիրիզին (տեսանյութ)
Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանն այսօր ընդունել է Կովկասում և Կենտրոնական Ասիայում ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարի հատուկ ներկայացուցիչ Խավիեր Կոլոմինա Պիրիզին:
Նախագահը հույս է հայտնել, որ ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարի հատուկ ներկայացուցչի այցը Հայաստան ինչ-որ առումով իր նպաստը կբերի տարածաշրջանի հիմնախնդիրների լուծման հարցում, քանի որ Խավիեր Կոլոմինա Պիրիզին ներկայացնում է մի կազմակերպություն, որը հայտնի է իր խաղաղապահական գործունեությամբ:
Հանրապետության նախագահը նշել է, որ Հայաստանը ձգտում է տարածաշրջանում կայուն խաղաղության հաստատմանը և ակնկալում է, որ ՆԱՏՕ-ն կշարունակի իր որդեգրած քաղաքականությունը՝ աջակցելով ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության ջանքերին, որը հանդիսանում է Լեռնային Ղարաբաղի հիմնահարցի խաղաղ կարգավորման միջազգայնորեն ընդունված միակ ձևաչափը: Հանդիպմանը մտքեր են փոխանակվել միջազգային և տարածաշրջանային անվտանգությանը վերաբերող հարցերի շուրջ:

Президент Ваагн Хачатурян принял Хавьера Коломина Пириса (видео)
Президент Армении Ваагн Хачатурян принял специального представителя генерального секретаря НАТО по Кавказу и странам Центральной Азии Хавьера Коломина Пириса.
Ваагн Хачатурян выразил надежду, что визит спецпредставителя генсека НАТО в Армению будет способствовать решению проблем региона, поскольку Хавьер Коломина Пирис представляет организацию, известную своей миротворческой деятельностью.
Президент отметил, что Армения стремится к установлению прочного мира в регионе и ожидает, что НАТО продолжит свою политику, поддерживая усилия сопредседателей Минской группы ОБСЕ, которая является единственным международно признанным форматом для мирного урегулирования нагорно-карабахского конфликта.