Վանաձոր-Տաշիր ավտոճանապարհին Հակոբ Արշակյանը մասնակցել է Պուշկինի արձանի բացման արարողությանը
Ապրիլի 22-ին Վանաձոր-Տաշիր ավտոճանապարհի Պուշկինի ոլորաններ կոչվող հատվածում ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Հակոբ Արշակյանը մասնակցել է Ալեքսանդր Պուշկինի արձանի բացման հանդիսավոր արարողությանը:
Ներկա են եղել ՀՀ ԱԺ եւ ՌԴ ԴԺ  միջեւ համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովի անդամներ, երկու երկրների դիվանագիտական կորպուսները ներկայացնող դեսպաններ Վաղարշակ Հարությունյանը եւ Սերգեյ Կոպիրկինը, ԿԳՄՍ փոխնախարար Ժաննա Անդրեասյանը,  ռուսական համայնքի ներկայացուցիչներ:
Այս տարի լրանում է Հայաստանի եւ Ռուսաստանի միջեւ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակը: Այդ հոբելյանի շրջանակում է անցկացվում Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի եւ Ռուսաստանի Դաշնության Դաշնային ժողովի միջեւ համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովի 34-րդ նիստը, որն այս անգամ տեղի է ունենում Ստեփանավանում:
ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ, հայ-ռուսական համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովի համանախագահ Հակոբ Արշակյանը ողջույնի խոսքում ընդգծել է, որ արձանի բացումը վկայում է Հայաստանի եւ Ռուսաստանի մշակութային կապերի, հարուստ ավանդույթների եւ բարեկամական սերտ հարաբերությունների մասին: Նա համոզմունք է հայտնել, որ Պուշկինի ստեղծագործությունը համաշխարհային ժառանգություն է, նրա պատվին հուշարձաններ տեղադրված են աշխարհի շատ քաղաքներում: Հայաստանում հուշարձաններ են կանգնեցված Երեւանում, Գյումրիում, Ստեփանավանում: 1937թ. գործում է Պուշկինի անվան դպրոցը, մայրաքաղաքի կենտրոնական փողոցներից մեկը կրում է մեծ բանաստեղծի անունը:
«Մեծ է այսօր արձանի բացման նշանակությունը: Դա հաստատվում է Ռուսաստանի մեծ զավակի հանդեպ հարգանքով եւ վառ վկայությունն է բարեկամության ու փոխըմբռնման դարավոր ավանդույթների, որոնք ձեւավորվել են մեր ժողովուրդների միջեւ: Խորհրդանշական է, որ արձանը կանգնեցվում է մեր երկրների համար նշանակալից այս տարում»,- ընդգծել է Հակոբ Արշակյանը:
Բացման խոսքում ՌԴ ԴԺ Դաշնության խորհրդի պաշտպանության եւ անվտանգության հանձնաժողովի նախագահ Վիկտոր Բոնդարեւը խորհրդանշական է համարել արձանի բացումը՝ նշելով, որ այն երկու ժողովուրդների դարավոր բարեկամության եւս մեկ խոսուն վկան է:
Վերջին երեք տարիների ընթացքում հուշարձանի բացման անհրաժեշտության մասին բազմիցս բարձրաձայնել էր ՀՀ ԱԺ պատգամավոր, ռուսական համայնքի ներկայացուցիչ Ալեքսեյ Սանդիկովը: Նա երախտագիտություն է հայտնել հուշարձանի քանդակագործ 90-ամյա Շավարշ Հովհաննիսյանին ստեղծագործ մտքի եւ Պուշկինի կերպարի ճշգրիտ վերարտադրման համար:
Այնուհետեւ աշակերտներն արտասանել են նշանավոր բանաստեղծի ստեղծագործություններից, որից հետո ներկաները ծաղիկներ են խոնարհել մեծանուն բանաստեղծի հուշարձանի մոտ:
Ի նշան երկու ժողովուրդների բարեկամության՝ Հակոբ Արշակյանը եւ Վիկտոր Բոնդարեւը ծառ են տնկել հուշարձանին հարող տարածքում:

Акоп Аршакян принял участие в торжественной церемонии открытия памятника Пушкину на автодороге Ванадзор-Ташир
22 апреля заместитель Председателя НС РА Акоп Аршакян принял участие в торжественной церемонии открытия памятника А.С.Пушкину на участке под названием Пушкинские повороты автодороги Ванадзор-Ташир.
Члены Межпарламентской комиссии по сотрудничеству между НС РА и Российской Федерацией, послы, представляющие дипломатический корпус двух стран, Вагаршак Арутюнян и Сергей Копыркин, присутствовали заместитель министра иностранных дел Жанна Андреасян и представители русской общины.
В этом году исполняется 30 лет со дня установления дипломатических отношений между Арменией и Россией. В рамках этого юбилея проходит 34-е заседание Межпарламентской комиссии по сотрудничеству между Национальным Собранием Республики Армения и Федеральным Собранием Российской Федерации, на этот раз в Степанаване.
Вице-спикер НС РА, сопредседатель армяно-российской межпарламентской комиссии Акоп Аршакян в своем приветственном слове подчеркнул, что открытие статуи свидетельствует о культурных связях, богатых традициях и тесных дружеских отношениях между Арменией и Россией. Он выразил уверенность, что творчество Пушкина является объектом всемирного наследия, а в его честь установлены памятники во многих городах мира. В Армении установлены памятники в Ереване, Гюмри и Степанаване. С 1937 г. действует школа имени Пушкина, имя великого поэта носит одна из центральных улиц столицы.
«Открытие статуи сегодня очень важно. Оно утверждается с уважением к великому сыну России и является ярким свидетельством многовековых традиций дружбы и взаимопонимания, сложившихся между нашими народами. Символично, что памятник возводится в этом, знаменательном для наших стран, году», - сказал Акоп Аршакян.
В своем вступительном слове Председатель Комитета по обороне и безопасности Совета Федерации Российской Федерации Виктор Бондарев назвал символичным открытие статуи, отметив, что она является еще одним красноречивым свидетелем многовековой дружбы двух народов.
Отмечается, что в течение последних трех лет вопрос об открытии памятника неоднократно поднимал депутат НС РА, представитель русской общины Алексей Сандиков. Он поблагодарил 90-летнего скульптора Шаварша Ованнисяна за творческую мысль и точное воспроизведение образа Пушкина.
Затем студенты прочитали произведения известного поэта, после чего присутствующие возложили цветы к памятнику великому поэту.