Զախարովան՝ ՀՀ ԱԺ պատգամավորների՝ Արցախ այցի հետ կապված միջադեպի մասին
Հայաստանի Ազգային ժողովի պատգամավորների այցը Ղարաբաղ նախապես համաձայնեցված չի եղել ռուսական խաղաղապահ զորակազմի հրամանատարության հետ: Այս մասին հայտարարել է Ռուսաստանի արտգործնախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան՝ մեկնաբանելով ՀՀ ԱԺ պատգամավորների՝ Արցախ այցելելու հետ կապված խոչընդոտները:
«Ռուսական խաղաղապահ զորակազմը գործում է Ռուսաստանի, Ադրբեջանի և Հայաստանի ղեկավարների 2020 թ. նոյեմբերի 9-ի հայտարարության դրույթներին համապատասխան: Կարծում ենք, որ այն հայտարարությունները, թե ռուս խաղաղապահների գործողությունները հակասում են այդ հայտարարության դրույթներին, չեն համապատասխանում իրականությանը»,- նշել է Զախարովան։
Նա հույս է հայտնել, որ հաշվի առնելով տեղի ունեցած միջադեպերը ինչպես ռուսական խաղաղապահ առաքելության պատասխանատվության գոտում, այնպես էլ հայ-ադրբեջանական սահմանի առանձին հատվածներում՝ կողմերը ձեռնպահ կմնան տարածաշրջանում իրավիճակի սրման հանգեցնող քայլերից:

Захарова об инциденте, связанном с визитом депутатов НС РА в Арцах
Поддержи А1+!Российский миротворческий контингент (РМК) действует в строгом соответствии с положениями Заявления лидеров России, Азербайджана и Армении от 9 ноября 2020 г. Указанный визит не был предварительно согласован с командованием РМК. Об этом заявила официальный представитель Министерства иностранных дел России Мария Захарова, прокомментировав препятствия, связанные с визитом депутатов НС РА в Арцах.
«Считаем, что заявления о якобы противоречащих положениям Заявления от 9 ноября 2020 г. действиях российских миротворцев не соответствуют действительности. Рассчитываем, что с учетом имевших место инцидентов как в зоне ответственности РМК, так и на отдельных участках армяно-азербайджанской границы обе стороны будут воздерживаться от шагов, которые могли бы дополнительно обострить ситуацию в регионе», - отметила Захарова.