1 - 2022-04-14T165831.567
Վարչապետի աշխատակազմի ղեկավար Արայիկ Հարությունյանն այսօր այցելել է Երևանի բուսաբանական այգի, ծանոթացել այգու տարածքում հիմնվող Արցախյան պատերազմների զոհերին նվիրված «Կյանքի պուրակ»-ի նախագծման աշխատանքների ընթացքին:
Աշխատակազմի ղեկավարին ուղեկցել են Երևանի քաղաքապետ Հրաչյա Սարգսյանը, Քաղաքաշինության կոմիտեի նախագահ Արմեն Ղուլարյանը, «Երևաննախագիծ» ՓԲԸ ընկերության տնօրեն Սիրեկան Օհանյանը:
Պատասխանատուների ներկայացմամբ, պուրակը կլինի այգու ձախակողմյան հատվածում՝ ձգվելով մինչև բլուրը, որտեղ էլ նախատեսվում է  խորհրդանշական կոթողի տեղադրումը: Արայիկ Հարությունյանին ներկայացվել է, որ կանաչապատման աշխատանքներից բացի, կիրականացվեն նաև ընդհանուր բարեկարգման, ոռոգման և արտաքին լուսավորության աշխատանքներ: Շրջայցի ընթացքում պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել առաջիկայում ամփոփել նախագիծը՝ ներառելով ներկայացված բոլոր դիտարկումներն ու առաջարկությունները: Աշխատանքները նախատեսվում է մեկնարկել այս տարի և ավարտել 3-5 տարում:
Վարչապետի աշխատակազմի ղեկավարն անդրադառնալով պուրակի նշանակությանը՝ ընդգծել է. «Նախագծով եթե «Կյանքի պուրակ»-ին վերևից նայեք, այն ունի մարդու սրտի կառուցվածք, այսինքն՝ ինքն իրենով կյանք տվող պուրակ է: Այստեղ մենք ցանկանում ենք կայնքը գովերգել և ազդարարենք, որ բոլոր այն տղաները, բոլոր այն քաղաքացիները, ովքեր իրենց կյանքը տվել են պետության համար, երկրի համար, մեր Հայրենիքի համար, իրենք կյանք են տվել, որպեսզի իրենց հայրենակիցները շարունակեն ապրել, արարել, ստեղծագործել: Այն մեծ ուշադրությունը, որ մենք հիմա պուրակի ամեն դետալին տալիս ենք, հենց այդ ստեղծարարության, իրենց տված ստեղծարարության հնարավորությունն օգտագործելն է»:

Араик Арутюнян ознакомился с ходом проектирования «Парка жизни»
Руководитель аппарата премьер-министра Араик Арутюнян посетил сегодня Ереванский ботанический сад, ознакомился с ходом проектирования «Парка жизни», который будет построен на территории сада и будет посвящен жертвам Арцахских войн.
Руководителя аппарата сопровождали мэр Еревана Грачья Саркисян, председатель Комитета по градостроительству Армен Гуларян, директор ЗАО «Ереванпроект» Сирекан Оганян.
По словам ответственных лиц, парк будет располагаться с левой стороны Ботанического сада, простираясь до холма, где планируется установить символический памятник. Араику Арутюняну сообщили, что помимо работ по озеленению будут проведены работы по общему благоустройству, орошению и наружному освещению. В ходе визита была достигнута договоренность о подведении итогов проекта в ближайшее время с учетом всех представленных замечаний и предложений. Работы планируется начать в этом году и закончить через 3-5 лет.
Коснувшись значения парка, руководитель аппарата премьер-министра отметил: «По проекту, если смотреть на “Парк жизни” сверху, он имеет вид человеческого сердца, то есть это парк, который сам по себе дает жизнь. Здесь мы хотим прославить жизнь, а также подчеркнуть, что все парни, все граждане, отдавшие свою жизнь за государство, за страну, за нашу Родину, отдали свою жизнь за то, чтобы их соотечественники могли продолжать жить, созидать и творить. Большое внимание, которое мы сейчас уделяем каждой детали парка, объясняется тем, что мы хотим использовать эту возможность на созидание, которую они нам дали».