ԼՂ հարցը լուծվող է, եթե Հայաստանի որոշ շրջանակներ «պապայից» հրաժարվեն․ Լևոն Շիրինյան (տեսանյութ)
Երկու տարբերակ կա՝ անցյալի իմաստով, եթե չէիք ուզում իջեցնել նշաձողը, ապա բանակը չպիտի կողոպտեիք։ Այս մասին այսօր «Ա1+»-ի հետ զրույցում ասաց Հայաստանի Քրիստոնեա-ժողովրդավարական կուսակցության նախագահ Լեւոն Շիրինյանը՝ անդրադառնալով խորհրդարանում ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի ելույթին, որտեղ ասվում էր, որ միջազգային հանրությունը պահանջում է, որպեսզի Արցախի կարգավիճակի հետ կապված Հայաստանը իջեցնի նշաձողը։
«Պիտի ունենայիք պրոֆեսիոնալ բանակ, որոնք պետք է ապրեին այնպես, ինչպես Հնդկաստանի վարչապետն էր ապրում ժամանակին։ Եթե այդ բանակը չունեք՝ նշաձողը ուզում եք իջեցնեք, ուզում եք բարձրացրեք՝ արդեն ենթարկվում եք ուժերի հավասարակշռությանը»,- ասաց Լեւոն Շիրինյանը, նշելով․ «Մեր նշաձողը եղել է՝ Արցախը չպիտի լինի Ադրբեջանի կազմում»։
Ըստ Լևոն Շիրինյանի՝ Հայաստանի քաղաքական շրջանակների համար այդ հարցը միշտ եղել է անորոշ։
«Հայաստանի իշխանությունները գնացել են՝ բանակցություններ վերադարձնելու մասին ճանապարհով։ Եվ առաջին հերթին Ռուսաստանն է, որը ժամանակին հրահրեց իր մանկլավիկներով Արցախյան հարցի բորբոքելը և պատերազմը կազմակերպեց, սանձազերծեց Ռուսաստանը՝ Ադրբեջանի ձեռքով՝ Թուրքիայի օգնությամբ։ Պուտինն էլ ասեց՝ Ղարաբաղը Ադրբեջան է և վերջ»,- նկատում է Լևոն Շիրինյանը։
Մեկնաբանելով Նիկոլ Փաշինյանի այն հայտարարությանը, թե ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ փորձագետների հետ զրույցում,  երբ վարչապետը հարցրել է՝ արդյո՞ք Արցախը կարող է լինել անկախ կամ Հայաստանի կազմում, նրան պատասխանել են՝ այո, եթե Ադրբեջանը կամենա։
Լևոն Շիրինյանը նշեց․ «Վարչապետը որոնում է դիվանագիտության խոսակցության դաշտ՝ Հայաստանի անվտանգությունը պահելու և Արցախի հարցը առաջ մղելու համար»։
Հայաստանի Քրիստոնեա-ժողովրդավարական կուսակցության նախագահի խոսքով, Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունները չեն կարող կարգավորվել, առանց Արցախի հարցի լուծման, բայց Լևոն Շիրինյանը գտնում է, որ այդ հարցը կարող է լուծվել։
«ԼՂ հարցը լուծվող է, եթե Հայաստանի որոշ շրջանակներ պապայից հրաժարվեն»,- նշում է Լևոն Շիրինյանը, նկատի ունենալով Ռուսաստանին։

Вопрос НК решаемый, если некоторые круги в Армении откажутся от «папы»: Левон Ширинян (видео)
Есть два варианта в смысле прошлого, если не хотели снижать планку, то не должны были грабить армию. Об этом сегодня в беседе с «А1+» сказал председатель Христанско-демократической партии Армении Левон Шириняна, коснувшись выступления премьер-министра РА Никола Пашиняна в парламенте, где говорилось, что международное сообщество требует, чтобы Армения снизила планку в связи со статусом Арцаха.
«Мы должны были иметь профессиональную армию, которые жили так, как жил в своё время премьер-министр Индии. Если у нас нет этой армии – хотите снижайте планку, хотите поднимайте – уже подчиняетесь балансу сил», - сказал Левон Ширинян, отметив: «Наша планка была: Арцах не должен быть в составе Азербайджана».
По словам Левона Шириняна, для политических кругов Армении этот вопрос всегда был неопределённым.
«Власти Армении шли по пути переговоры о возвращении. И в первую очередь Россия, которая в своё время спровоцировала через своих приспешников разжигание Арцахского вопроса и организовала войну, сдержала Россия руками Азербайджана при помощи Турции. И Путин сказал: Карабах – это Азербайджан и точка», - отмечает Левон Ширинян.
Прокомментировав заявление Никола Пашиняна о том, что когда в беседе с экспертами сопредседателями Минской группы ОБСЕ премьер-министр спросил, может ли Арцах  быть независимым или в составе Армении, ему ответили: да, если захочет Азербайджан.
Левон Ширинян отметил: «Премьер-министр ищет поле дипломатического разговора для сохранения безопасности Армении и продвижения Арцахского вопроса».
По словам председателя Христианско-демократической партии Армении, отношения Армения-Азербайджан не могут быть урегулированы без решения Арцахского вопроса, но Левон Ширинян считает, что этот вопрос может быть решён.
«Вопрос НК решаем, если некоторые круги Армении откажутся от папы», - отмечает Левон Ширинян, имея в виду Россию.