Ադրբեջանում պետք է հստակ իմանան՝ Իրանը կարող է չսահմանափակվել միայն հայտարարություններով. իրանագետ
Աջակցիր «Ա1+»-ինԻրանական կողմը նման հայտարարություններ անում է՝ առաջին հերթին ելնելով իր շահերից։ Թեկուզ խոսքը Հայաստանի տարածքային ամբողջականության մասին է, բայց առաջնայինը Իրանի շահն է, որը համընկնում է մեր շահի հետ։
«Ա1+»-ի հետ զրույցում այսպիսի դիտարկում արեց իրանագետ Ահարոն Վարդանյանը՝ անդրադառնալով վերջին օրերի իրանական կողմից հնչեցված՝ Հայաստանի համար շահեկան հայտարարություններին և հավելեց, որ Հայաստանն անպայման պետք է օգտվի դրանից։
Իրանագետը այս համատեքստում հիշեցնում է՝ երբ անցած տարվա սեպտեմբերից շրջանառվում էր, թե ադրբեջանա-թուրքական զորքերը ցանկանում են Սյունիքի մարզի հետ կապված քայլեր ձեռնարկեն, Իրանը զորավարժությունների միջոցով հստակ ուժի ցուցադրություն իրականացրեց, որը մեսիջ էր՝ տարածաշրջանում չի հանդուրժելու միջազգայնորեն ընդունված սահմանների փոփոխություն։
«Եթե հիշում եք՝ Իրանի հոգևոր առաջնորդն այսպիսի հայտարարություն արեց և նշեց, որ տարածաշրջանում միջազգայնորեն ճանաչված սահմանների փոփոխությունը կարմիր գիծ է Իրանի համար, և այս հայտարարությունն էլ այս համատեքստում պետք է դիտարկենք»,-ասում է իրանագետը նշելով․ «Եթե մեկ այլ պետություն խոսում է Հայաստանի տարածքային ամբողջականության մասին, և ներկայումս մենք գտնվում ենք բավականին բարդ վիճակում, պետք է օգտվենք դրանից, քանի որ ունենք գործիքակազմ»։
Փորձագետը նշում է, որ իրանական կողմը նման հայտարարություն արել է ի պատասխան ադրբեջանական կողմի այն անհեթեթ հայտարարությունների, թե կարող են մտնել Հայաստան և զենքով գրավել իրենց պատկանող տարածքները:
«Իրանը բազմիցս նշել է, որ չի հանդուրժելու իր սահմանին իսրայելական և ահաբեկչական խմբավորումների ներկայությունը»,- ընդգծում է Ահարոն Վարդանյանը և հիշեցնում, որ զգուշացումների ֆոնին Իրանը վերջերս ռմբակոծել է Իրաքյան Քրդստանի բազաներից մեկը, որում, ըստ իրանական կողմի, եղել են իսրայելական և ահաբեկչական կառույցներ։
«Նման կառույցներ կան նաև Ադրբեջանում։ Եվ սրա մասին բարձրաձայնել են ինչպես ռուսական, եվրոպական, այնպես էլ իրանական կողմերը։ Իրանն իր գործողություններով ցույց է տվել, որ նման ուժերի ներկայությունը չի հանդուրժելու։ Եվ եթե սրան էլ գումարենք Իրանի հայտարարությունները, որ տարածաշրջանի միջազգայնորեն հաստատված սահմաները կարմիր գիծ են՝ մասնավորապես ՀՀ-ն, ապա կարծում եմ՝ Ադրբեջանում պետք է հստակ հասկանան, ինչի հետ գործ ունեն և Իրանը կարող է չսահմանափակվի միայն հայտարարություններով»,-ընդգծեց իրանագետ Ահարոն Վարդանյանը։

В Азербайджане должны чётко знать: Иран может не ограничиться одними заявлениями: Иранист
Поддержи А1+!Иранская сторона делает подобные заявления, в первую очередь, исходя из своих интересов. Даже если речь идёт о территориальной целостности Армении, но первоочередным является интерес Ирана, который совпадает с нашим интересом.
Такое наблюдение в беседе с «А1+» сделал иранист Аарон Варданян, коснувшись озвученных в последние дни иранской стороной выгодных для Армении заявлений, и добавил, что Армения должна обязательно этим воспользоваться.
Иранист в этом контексте напоминает: когда с сентября прошлого года муссировалось, что азербайджано-турецкие войска хотят предпринять шаги, связанные с Сюникской областью, Иран посредством военных учений осуществил конкретную демонстрацию силы, что было мессиджем: он не потерпит изменения международно принятой границы в регионе.
«Если помните, духовный лидер Ирана сделал подобное заявление и отметил, что изменение международно признанных границ в регионе является красной линией для Ирана, и это заявление мы также должны рассматривать в этом контексте», - говорит иранист, отмечая: «Если другое государство говорит о территориальной целостности Армении, и в настоящее время мы находимся в достаточно сложном положении, мы должны воспользоваться этим, так как у нас есть инструментарий».
Эксперт отмечает, что иранская сторона сделала подобное заявление в ответ на нелепые заявления азербайджанской стороны, что они могут войти в Армению и с оружием захватить принадлежащие им территории.
«Иран неоднократно отмечал, что не потерпит присутствия израильских и террористических группировок у своих границ», - подчёркивает Аарон Варданян и напоминает, что на фоне предупреждений Иран недавно разбомбил одну из баз в Иракском Курдистане, на которой, по данным иранской стороны, находились израильские террористические организации.
«Подобные организации есть и в Азербайджане. И об этом говорили как российская, европейская, так и иранская стороны. Иран своими действиями показал, что не потерпит присутствия подобных сил. И если к этому добавить заявления Ирана, что международно признанные границы региона – это красные линии, в частности – РА, то думаю, что в Азербайджане должны чётко понимать, с чем имеют дело, и Иран может не ограничиться одними заявлениями», - подчеркнул иранист Аарон Варданян.