Ձյան հարցով՝ ընդլայնված աշխատանքային խորհրդակցություն
Աջակցիր «Ա1+»-ինԱրցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը մարտի 21-ին հրավիրել է ընդլայնված աշխատանքային խորհրդակցություն՝ նվիրված վերջին օրերին Հանրապետության տարածքում ձյան աննախադեպ տեղումների հետևանքով առաջացած խնդիրներին։ Այս մասին հայտնում են Արցախի նախագահի աշխատակազմից։
Մայրաքաղաք Ստեփանակերտում տիրող իրավիճակը, խնդիրներն ու դրանց լուծման ուղղությամբ իրականացվող միջոցառումները ներկայացրել է քաղաքապետ Դավիթ Սարգսյանը։ Քաղաքապետի խոսքով՝ համայնքային և մասնավոր ընկերությունների ռեսուրսների համատեղմամբ քաղաքային իշխանություններն անում են հնարավորը ձնամաքրումն արդյունավետ իրականացնելու համար, սակայն մայթերի՝ ձյունից և սառույցից մաքրումը շարունակում է մնալ ամենադժվար մարտահրավերներից մեկը։
Դավիթ Սարգսյանը նշել է նաև, որ մարտի 21-ից, երկօրյա դադարից հետո, մայրաքաղաքի հանրային տրանսպորտը նորից աշխատում է բնականոն ռեժիմով։ Համապատասխան ոլորտներում իրականացվող աշխատանքների վերաբերյալ զեկույցներով հանդես են եկել ԱՀ պետնախարար Արտակ Բեգլարյանը, տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Հայկ Խանումյանը, քաղաքաշինության նախարար Արամ Սարգսյանը։
Նախագահը հատուկ անդրադարձ է կատարել կրթական ոլորտին՝ նշելով, որ անհրաժեշտության դեպքում դպրոցներում դասապրոցեսի մեկնարկը պետք է հետաձգվի։ Երկրի ղեկավարը հանձնարարել է ԱՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարին ակտիվացնել համայնքներ տանող ճանապարհների անցանելիությունն ապահովելու ուղղությամբ աշխատանքները, իսկ քաղաքաշինության նախարարին՝ ձնամաքրման գործընթացին առավելագույնս ընդգրկել նաև մասնավոր շինարարական կազմակերպություններին։
Արայիկ Հարությունյանը շեշտել է, որ ստեղծված իրավիճակը հնարավոր է հաղթահարել միայն համատեղ ուժերով։ Այս առումով երկրի ղեկավարը հանձնարարել է, որ մարտի 21-ից ձնամաքրման միջոցառումներին միանան պետական համակարգի աշխատակիցները, և կոչ արել մասնավոր հատվածի ներկայացուցիչներին ու քաղաքացիներին ևս ցուցաբերել քաղաքացիական բարձր պատասխանատվություն՝ ներգրավվելով իրականացվող աշխատանքներին։

Расширенное рабочее совещание по вопросу снега
Поддержи А1+!21 марта президент Республики Арцах Араик Арутюнян провел расширенное рабочее совещание. Совещание было посвящено проблемам, возникшим в последние дни вследствие беспрецедентных снегопадов на территории республики.
Ситуацию в Степанакерте, проблемы и мероприятия по их решению представил мэр столицы Давид Саркисян. По словам мэра, совмещая ресурсы общинных и частных компаний, городские власти делают все возможное для эффективной очистки снега, однако очистка тротуаров от снега и льда продолжает оставаться проблемой. Давид Саркисян также отметил, что после двухдневного перерыва 21 марта общественный транспорт столицы вновь начал работать в нормальном режиме.
С докладами о работах в соответствующих сферах выступили государственный министр Республики Арцах Артак Бегларян, министр территориального управления и инфраструктур Айк Ханумян и министр градостроительства Арам Саркисян.
Президент особо коснулся образовательной сферы, отметив, что в случае необходимости начало учебного процесса в школах может быть отложено.
Глава государства поручил министру территориального управления и инфраструктур Республики Арцах активизировать работы по обеспечению проходимости дорог, ведущих в общины, а министру градостроительства - максимально вовлечь в процесс уборки снега частные строительные организации.
Араик Арутюнян подчеркнул, что ситуацию можно преодолеть лишь совместными усилиями. Глава государства поручил, чтобы с 21 марта к мероприятиям по очистке снега присоединились и сотрудники государственной системы, и призвал представителей частного сектора и граждан также проявлять высокую гражданскую ответственность и вовлечься в осуществляемые работы.