Խաղաղության նախապայմանները հայտարարելուց հետո Ալիևը հայտարարություն կանի․ Տարոն Հովհաննիսյան (տեսանյութ)
Խաղաղության պայմանագրի նախապայմաններով Ադրբեջանը նախ փորձում է ճնշել մեզ, hետո ինչ-որ պահի Իլհամ Ալիևը կհայտարարի՝ իրենք խաղաղությանը չհամաձայնեցին, դրա համար եղավ այսպես` «Ա1+»-ի հետ զրույցում ասում է ադրբեջանագետ Տարոն Հովհաննիսյանը։
Ադրբեջանագետի գնահատմամբ՝ սա նման է նախապատրաստական գործողության, որին զուգահեռ իրենք իրականացնում են կոնկրետ սադրանքներ գետնի վրա։
Տարոն Հովհաննիսյանի խոսքով՝ մենք այդ սադրանքներին ականատես ենք եղել թե՛ Հայաստանի սահմանում, և թե՛ Արցախում, որտեղ թշնամին արդեն ականանետներ է կիրառում։
Ադրբեջանագետի գնահատմամբ՝ 5 նախապայմանների մեծ մասը վերաբերում է Արցախին, չնայած որ այնտեղ չկա գրված «Արցախ» բառը։
«Պատերազմից հետո իրենք իրենց բառապաշարից պետական մակարդակով հանեցին Արցախ կամ Լեռնային Ղարաբաղ բառերը։ Քանի որ նրանք պատերազմից հետո բազմիցս են պնդել՝ Լեռնային Ղարաբաղ անվանումով վարչատարածքային միավոր գոյություն չունի»,-ասում է Տարոն Հովհաննիսյանը։

После объявления предварительных условий мира Алиев сделает заявление: Тарон Ованнисян (видео)
Азербайджан сначала пытается оказать на нас давление предусловиями мирного соглашения, затем в какой-то момент Ильхам Алиев объявит, что они не согласны на мир, поэтому так и произошло, - сказал в беседе с «А1+» азербайджановед Тарон Ованнисян.
По оценке азербайджановеда, это похоже на подготовительную операцию, параллельно с которой на местах осуществляются конкретные провокации.
По словам Тарона Ованнисяна, мы были свидетелями этих провокаций как на границе Армении, так и в Арцахе, где противник уже применяет гранатомёты.
По оценке азербайджановеда, большая часть из 5 предусловий относится к Арцаху, несмотря на то что там слово «Арцах» не написано.
«После войны они на государственном уровне убрали слова Арцах или Нагорный Карабах из своего лексикона. Поскольку они неоднократно заявляли после войны: административной единицы под названием Нагорный Карабах не существует»,- говорит Тарон Ованнисян.