Mail.ru-ում գրանցվածները պետք է տեղափոխվեն․ Գրիգորի Սաղյանի խորհուրդները
-Պրն Սաղյան, այսօր Ռուսաստանում շարունակաբար անհասանելի են դառնում մի շարք միջազգային հեղինակավոր ընկերությունների կայքեր, կարո՞ղ է արդյոք դրանց ռուսական համարժեքների դեպքում, օրինակ՝ Yandex Disk-ում ֆայլ պահելը  կամ mail.ru-ից օգտվելը դառալ թեկուզ մասնակի վճարովի:
-Չեմ կարծում, որ կդառնա վճարովի։ Առաջինը ինչ որ պետք է անել, հետևյալն է՝ եթե դուք ունեք էլեկտրոնային փոստարկղ, եթե չատերը պահպանել եք, ապա պետք է տեղափոխել այլ տեղ։ Օրինակ՝ եթե Mail.ru-ի մասին է խոսքը, փոխադրել Gmail: Այնտեղ ինստրուկցիաներ կան, թե ինչպես տեղափոխել։ Դա շատ հեշտ է գտնելը։
-Իսկ ինչու՞ տեղափոխել։
-Հիմա Ռուսաստանում կատարվում է ինտերնետի ֆիլտրացիա։ Ինչպես Ռուսաստանի ներսում, այնպես էլ դրսի ընկերությունները ինչ-որ սահմանափակումներ են դնում։ Եթե ներսից են փակում՝ «Ռոսկոմնադզորի» կողմից, դա նշանակում է, որ արգելափակող օպերատորների սարքավորումները սկսում են լավ չգործել։ Շատ դեպքերում մի արգելափակման հետևանքով շատ այլ ծառայություններ ևս դառնում են անհասանելի։ Եվ դա ոչ միայն Հայաստանից օգտվողների համար։ Սա պայմանավորված է նրանով, որ Ռուսաստանում արգելափակման կատարյալ գործիք չկա։ Նույն կերպ ռուսական ամպային պահոցներում նյութեր ունեցողները արժի որ տեղափոխեն այլ տեղեր։
-Մենք տեսնում ենք, որ հայկական փորձագիտական դաշտից շատերը սկսել են Telegram-ում ալիք բացել, իրենց ռուսաստանյան լսարանը չկորցնելու համար, քանի որ Ռուսաստանում հասանելի չէ Ֆեյսբուքը։ Արդյո՞ք Telegram-ի ընտրությունը ճիշտ է՝ հաշվի առնելով այն, որ որոշ ժամանակ առաջ Telegram-ը ևս հասանելի չէր Ռուսաստանում։
-Telegram-ը այնտեղ միշտ հասանելի է եղել։ Երկու տարի առաջ սկսվեց Telegram-ի արգելափակման գործընթացը։ Ամեն կերպ փորձեցին փակել, բայց Telegram-ը կարողացավ դիմակայել։ Ճիշտ է մի քիչ ավելի դժվարությամբ էր աշխատում, բայց էլի հասանելի էր։ Հիմա այն հասանելի է նաև Իրանում։ Չնայած այնտեղ էլ են ուզում խանգարել։ Telegram-ի կառուցվածքն այնպիսին է, որ ինքն անընդհատ իր IP հասցեները փոխում է։ Փակեցիր մի IP-ն, ինքը սկսում է մեկ այլ IP-ով աշխատել: Սակայն այսօր համաշխարհային այդ պատժամիջոցների հետևանքով բոլորը Telegram-ին օգնում են։
-Այլ ի՞նչ հարթակներ կան, եթե հանկարծ Telegram-ն էլի անհասանելի դառնա:
-Telegram-ը չեն կարող փակել։ Ուրիշ հարց, որ այն կարող է ռուսական իշխանությունների հետ մտնել համագործակցության։ Այդ վտանգը կա, բոլորը դրա մասին խոսում են, բայց առայժմ ոչ մի ապացույց չկա։
-Ֆեյսբուքի արգելափակմամբ ի՞նչ խնդիրներ ստեղծվեցին հատկապես Ռուսաստանում ապրող կամ գործուղման մեջ գտնվող հայերի համար։
-Ես կարծում եմ, որ դրա դեմ պայքարելու ձևը բոլորը գիտեն։ Դա VPN-ն է։ Ես օրինակ Proton-ն եմ օգտագործում, բայց այն իր տարածվածությամբ Ռուսաստանում 10-րդն է։ Շատ կան այլ VPN-ներ։ Պետք է փնտրել Google-ում։
VPN ծառայությունների վճարման հետ կապված նրբություններ կան։ Անվճար VPN-ներն, ասում են, որ հուսալի չեն։ Վճարովիների հետ կապված էլ հարց է առաջանում՝ ո՞նց վճարես։ Ռուսաստանից վճարել հնարավոր չէ։ Դրա համար մնում են միայն անվճարները։ Անցած տարի ռուսները փորձեցին  VPN-ն էլ փակել։ VPN-ի տվյալների հոսքն այնպիսի է, որ վերահսկողը կարող է հասկանալ, որ սա VPN է։ Չեն հասկանում ինչ է գնում, բայց սարքը տեսնում է, որ սա VPN տվյալների հոսք է։ Դրա դեմ էլ կա պայքար։ VPN-ները քողարկում են իրենց հոսքը, որ ստուգող սարքը չհասկանա։
-Ի՞նչ է սպառնում այն մարդկանց, ովքեր Ռուսաստանում կփորձեն արգելափակված կայքեր մտնել VPN տեխնոլոգիայով։ Այս հարցը կարևոր է, քանի որ Ռուսաստանում մենք ունենք մոտ 2 միլիոնանոց համայնք։
-Չէ, հանցագործություն չէ VPN օգտագործելը։ Ընդհանրապես դա չի կարող համարվել հանցագործություն, որովհետև ամբողջ բիզնեսը, կլիենտ-բանկ համակարգերը իրար մեջ օգտագործում են VPN: Եթե դու VPN-ը փակեցիր, ապա քեզ մոտ տնտեսությունը կանգնում է։
-Միջազգային խոշորագույն ինտերնետ օպերատորներ Cogent-ը և Lumen-ը անջատվեցին ռուսական համացանցից։ Նրանց միացավ նաև London Internet Exchange-ը։ Ի՞նչ եք կանխատեսում, այս սահմանափակումներով արդյոք Ռուսաստանը դրդված չի՞ լինելու ստեղծել իր ներքին գլոբալ ցանցը:
-Դա անհնար է։ Իրենք պետք է սպասեն։ Այժմ Չինաստանն է լրիվ նոր տեխնոլոգիաներով մինչև 2030 թվականը նախատեսում սարքել իր սեփական ցանցը։ Այն չի աշխատելու այն ծրագրերվ, որով այժմ աշխատում է համաշխարհային գլոբալ ցանցը, այլ այն աշխատելու է չինական ընկերությունների կողմից մշակված պրոտոկոլներով։ Այնպես որ, ես չեմ կարծում, որ այսօրվա պայմաններով Ռուսաստանը հնարավորություն ունի նման բան անելու։
-Իսկ հավանական համարու՞մ եք ինտերնետից ամբողջությամբ հրաժարվելը Ռուսաստանում։
-Դրա մասին էլի խոսակցություններ կան։ Ուկրաինայի կապի նախարարը դիմել էր ICAN կազմակերպությանը ,որպեսզի իրենք փակեն ru, rf, su դոմենները։ ICAN-ը հրաժարվեց այդ քայլից։ Բայց դա դեռ երկու շաբաթ առաջ էր․․․․
-Գիտենք, որ սահմանափակումներով պայմանավորված և ոչ միայն, ռուսալեզու ծրագրավորողները գալիս են Հայաստան։ Ի՞նչ պետք է փոխենք մենք տեխնիկապես, տեխնոլոգիական առումով նրանց աշխատանքը հեշտացնելու համար։
-Այդ ծրագրավորողները երկու խմբի են բաժանվում։ Նրանք ովքեր գալիս են և ուզում են իրենց հիմնարկը այստեղ աշխատացնել։ Իրենք փաստորեն դառնալու են մրցակից մեր IT ոլորտի համար, քանի որ շատ հայ մասնագետների են տանելու իրենց մոտ։ Մյուս խմբում նրանք են, որոնք կուզենային մեր ընկերություններում աշխատել։ Տպավորությունն այնպիսի են, որ հիմնարկ բացողների թիվն ավելի շատ է։ Ընդ որում, ասեմ՝ սա հայկական շուկա չի։ Դրսի շուկայի համար գործող ծրագրավորողներ են, գումարները ստանում են տարադրամով, ոչ ռուբլիով։ Հաշիվները էստեղ պետք է բացեն: Փաստորեն օգտագործում են այստեղի բանկային համակարգը որպեսզի հնարավորություն ունենան աշխատել դրսի հետ և ստանալ գումար։
-Իսկ ի՞նչ կլինի այստեղ մեզ մոտ, եթե ռուսական ինտերնետը անջատվի մի օր։
-Տեխնիկապես մենք ունենք այն բոլոր հնարավորությունները, որ եթե անգամ Ռուսաստանը անջատվի համացանցից, մենք շարունակենք աշխատել առնվազն այն ռեսուրսների հետ, որոնք չեն գտնվում Ռուսաստանի տարածքում։ Դրա համար հիմա պետք է նախապատրաստվել՝ ով Ռուսաստանում ունի հոսթինգ, իր վեբ կայքը տեղադրել է ռուսական հարթակներում՝ տեղափոխի։

Зарегистрированные в Mail.ru должны переместиться: что нужно сделать параллельно с ограничениями? Григорий Сагиян
Вице-президент НПО «Армянское Интернет-сообщество» Григор Сагиян ответил на вопросы  А1+.
- Г-н Сагиян, сегодня в России становятся недоступны сайты ряда международных авторитетных компаний, может ли в случае пользования их российскими эквивалентами, к примеру, хранение файлов на Yandex Disk-е или пользование mail.ru стать хотя бы частично платным?
- Не думаю, что станет платным. Первое, что нужно сделать, следующее: если у вас есть электронный почтовый ящик, если вы сохранили чаты, то нужно переместить в другое место. К примеру, если речь идёт о Mail.ru, переместить на Gmail. Там есть инструкции как переместить. Это очень легко найти.
- А зачем перемещать?
-  Сейчас в России происходит фильтрация интернета. Как внутри России, так и внешние компании устанавливают определённые ограничения. Если закрывают изнутри – «Роскомнадзор» - это значит, что устройства блокирующих операторов начинают плохо работать. Во многих случаях из-за одной блокировки многие другие услуги также становятся недоступными. И это не только для пользователей из Армении. Это обусловлено тем, что в России нет совершенного инструмента блокировки. Таким же образом тем, кто хранит материалы на российских облачных носителях, стоит переместить в другое место.
-  Мы видим, что многие в армянском экспертном поле начали открывать канал в Telegram-е, чтобы не потерять свою российскую аудиторию, поскольку в России фейсбук недоступен. Правилен ли выбор Telegram-а, учитывая то, что некоторое время назад Telegram также не был доступен в России?
-Telegram там был всегда доступен. Два года назад начался процесс блокировки Telegram-а. Всячески пытались закрыть, но Telegram-у удалось противостоять. Правда, работал с некоторыми затруднениями, но был всё же доступен. Сейчас он доступен и в Иране. Хотя и там хотят помешать. Структура Telegram-а такова, что он постоянно меняет свои IP адреса. Закрыли один IP – он начинает работать по другому IP. Однако сегодня вследствие этих всемирных санкций все помогают Telegram-у.
- Какие ещё есть платформы, если вдруг Telegram тоже станет недоступным?
-Telegram не могут закрыть. Другой вопрос, что он может вступить в сотрудничество с российскими властями. Эта опасность есть, все об этом говорят, но пока нет никаких доказательств.
- В результате блокировки фейсбука какие проблемы создались в особенности для армян, живущих в России, или находящихся там в командировке?
- Думаю, что все знают, как с этим бороться. Это VPN. Я, к примеру, использую Proton, но он 10-й по распространённости в России. Этих VPN много. Нужно поискать в Google-е.
Есть тонкости с оплатой услуг VPN. Говорят, что бесплатные VPN ненадёжны. А в связи с платными возникает вопрос: как платить? Из России платить невозможно. Поэтому остаются только бесплатные. В прошлом году русские попытались закрыть и VPN. Поток данных VPN таков, что контролирующий может понять, что это – VPN. Не понимают, что идёт, но устройство видит, что это – поток данных VPN. Против этого также есть борьба. VPN скрывают свой поток, чтобы проверяющее устройство не поняло.
- Что ждёт людей, которые попытаются в России войти на заблокированные сайты по технологии VPN? Этот вопрос важен, так как у нас почти 2-миллионная община в России.
- Нет, использование VPN – это не преступление. Вообще это не может считаться преступлением, потому что весь бизнес, системы клиент-банк используют между собой VPN. Если  ты закроешь VPN, у тебя экономика останавливается.
- Крупнейшие международные интернет-операторы Cogent и Lumen отключились от российского интернета. К ним присоединился London Internet Exchange. Что вы прогнозируете, не будет ли Россия вынуждена в результате этих ограничений создать свою внутреннюю глобальную сеть?
- Это невозможно. Им нужно подождать. Сейчас Китай по совершенно новым технологиям до 2030 года предусматривает создать свою собственную сеть. Она не будет работать по тем программам, по которым сейчас работает всемирная глобальная сеть, она будет работать по протоколам, разработанным китайскими компаниями. Таким образом, я не думаю, что в сегодняшних условиях у России есть возможность сделать подобное.
- А считаете ли вероятным полный отказ от интернета в России?
- Об этом тоже есть разговоры. Министр связи Украины обратился в компанию ICAN, чтобы они закрыли домены ru, rf, su. ICAN отказался от этого шага. Но это было ещё две недели назад…
- Мы знаем, что в связи с ограничениями и не только, в Армению приезжают русскоязычные программисты. Что мы должны изменить технически, в технологическом плане для облегчения их работы?
-  Эти программисты делятся на две группы. Те, кто приезжает и хочет задействовать свою компанию здесь. Они фактически станут конкурентами для нашей IT-отрасли, так как уведут к себя многих армянских специалистов. В  другой группе те, кто хотел бы работать в наших компаниях. Впечатление таково, что желающих открыть компанию больше. Причём скажу, что это – не армянский рынок. Это – программисты, работающие на внешний рынок, они получают деньги в валюте, а не в рублях. Они должны открыть здесь счета. Фактически они используют здешнюю банковскую систему, чтобы иметь возможность работать с заграницей и получать деньги.
- А что произойдёт здесь у нас, если однажды отключится российский интернет?
- Технически у нас есть все возможности, что если даже Россия отключится от интернета, мы продолжим работать как минимум с теми ресурсами, которые не находятся на территории России. Для этого сейчас нужно подготовиться: у кого есть хостинг в России, разместил свой веб-сайт на российских платформах – переместиться.