Հայաստան տեղափոխված IT մասնագետները տարբերակ չունեն և ստիպված են 3 անգամ թանկ վճարել (տեսանյութ)
Մենք նոյեմբերին «Work from A»-ը գրանցեցինք, որպես ընկերություն, որը զբաղվում է ոչ միայն բիզնեսի տեղափոխմամբ, այլ նաև ռելոկացիայով՝ ամբողջական մեկ փաթեթ առաջարկելով։ Հիմնական ուղղվածությունն IT ընկերություններն էին։ «Ա1+»-ի հետ հարցազրույցի ժամանակ ասաց «Work from A» ընկերության գործադիր տնօրեն Գայանե Խաչատրյանը, ներկայացնելով Առաջատար տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության հետ համատեղ ստեղծված հարթակը, որն օգնելու է ՌԴ-ից, Ուկրաինայից և Բելառուսից իրենց ՏՏ բիզնեսը Հայաստան տեղափոխելու ցանկություն հայտնած արտասահմանցիներին։
Ըստ Գայանե Խաչատրյանի, իրենք նման ընկերություններին առաջարկում են ծառայությունների ամբողջական փաթեթ՝ տարածքի վարձակալությունից մինչև բնակարանային հարցեր։
«Ռուս-ուկրաինական հակամարտության ֆոնին ավելի շատ եղավ IT ընկերությունների ու անհատների ներհոսքը Հայաստան և մենք Առաջատար տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության հետ համատեղ, ավելի ներկայանալի լինելու համար, բացեցինք մեկ պատուհան հարթակը, որը նույն ծառայություններն է մատուցում ավելի բարձր մակարդակով»,- ներկայացրեց Գայանե Խաչատրյանը, նկատելով, որ Հայաստանում բիզնեսը և տրվող արտոնությունները կարող են օգնել, որպեսզի արտասահմանյան ՏՏ ընկերությունները երկարաժամկետ մնան և աշխատեն։
Գայանե Խաչատրյանի խոսքով, մենք այսօր բավականին զարգացած IT համայնք ունենք և կարծում է, որ ոլորտին տրվող արտոնությունները պետք է անընդհատ լինենք։
«Այս պահին 3 ընկերություններ, իրենց՝ շուրջ 200 աշխատակիցներով, դիմել են բիզնեսը Հայաստան տեխափոխելու հարցով և մենք զբաղվում ենք նաև աշխատակիցների տեղափոխման հարցերով»,- ասաց Խաչատրյանը, նկատելով, որ նրանք մեր երկիր են գալիս ընտանիքներով, իսկ մեկ պատուհան հարթակը նրանց օգնում է գտնել բնակարան, մանկապարտեզ, դպրոց ։
Հարցին՝ ինչ պետք է անի պետությունը, որ արտասահմանից, մասնավորապես՝ ՌԴ-ից, Ուկրաինայից և Բելառուսից իրենց բիզնեսը Հայաստան տեղափոխելու ցանկություն հայտնած ընկերություններն ու անհատները երկարաժամկետ մնան և պատերազմի ավարտիչ հետո էլ չհեռանան, Գայանե Խաչատրյանն ասաց, թե պետք է ուսումնասիրել Եվրոպական փորձը, շատացնենք բիզնես կենտրոնները, քանի որ օֆիսային տարածքների մեծ խնդիր ունենք։
«Չենք կարողանում գտնել հարմարավետ օֆիսային տարածքներ, որոնք համապատասխանում են IT ընկերությունների ստանդարտներին։ Մենք պետք է բիզնես կենտրոններ ունենանք՝ իր ամբողջ ինստրուկտուրայով»,- ասաց Գայաեն Խաչատրյանը նկատելով, որ խնդիր ունենք նաև բնակարանների մասով։
«Երևանում 90 տոկոս բնակարանների զբաղվածություն կա։ Մենք չենք կարողանում բնակարաններ գտնել, եթե գտնում էլ ենք, դրանք կենտրոնից հեռու են, իսկ IT մասնագետները չեն ցանկանում կենտրոնից հեռու բնակարանները։ Կենտրոնում էլ դրանք շատ թանկ են լինում»,- մտահոգվում է Գայանե Խաչատրյանը, ելքը տեսնելով մարդկանց շրջաններ ուղղորդելու մեջ՝ Դիլիջան, Գյումրի։ Երկու ամիս առաջվա հետ համեմատած այս ընթացքում բնակարանների գները 2-3 անգամ բարձրացել են, բայց մարդիկ եկել են և ստիպված պետք է վերցնեն, որ ապրեն։

У переехавших в Армению IT специалистов нет вариантов, и они вынуждены платить втридорога (видео)
Поддержи А1+!В ноябре мы зарегистрировали «Work from A», как компанию, занимающуюся не только переездом бизнеса, но и релокацией, предлагая полный пакет услуг. Основным направлением были IT компании. Сказала в беседе с «А1+» исполнительный директор компании «Work from A» Гаянэ Хачатрян, представив платформу, созданную совместно с Союзом предприятий передовых технологий, которая будет помогать иностранцам, выразившим желание перевезти свой ИТ-бизнес из РФ, Украины и Беларуси в Армению.
По словам Гаянэ Хачатрян, они предлагают подобным компаниям полный пакет услуг – от аренды помещения до квартирных вопросов.
«На фоне российско-украинского конфликта увеличился приток IT-компаний и частных лиц в Армению, и мы совместно с Союзом предприятий передовых технологий, чтобы стать более представительными, открыли платформу одного окна, которая оказывает те же услуги на более высоком уровне», - представила Гаянэ Хачатрян, отметив, что в Армении бизнес и предоставляемые льготы могут помочь, чтобы иностранные ИТ-компании остались на длительный срок и работали.
По словам Гаянэ Хачатрян, у нас сегодня довольно развитая IT-община, и считает, что предоставляемые отрасли льготы должны быть непрерывными.
«На данный момент 3 компании, со своими около 200 сотрудниками, обратились по вопросу перевоза бизнеса в Армению, и мы занимаемся также вопросами переезда сотрудников», - сказала Хачатрян, отметив, что они приезжают в нашу страну с семьями, а платформа одно окно помогает найти им жильё, детсад, школу.
На вопрос, что должно сделать государства, чтобы компании и частные лица из-за рубежа, в частности, из РФ, Украины и Беларуси, выразившие желание перевезти в Армению свой бизнес, остались на длительный срок и не уехали после окончания войны, Гаянэ Хачатрян сказала, что нужно изучить европейский опыт, увеличить бизнес-центры, поскольку у нас большая проблема с офисными помещениями.
«Мы не можем найти комфортные офисные помещения, соответствующие стандартам IT-компаний. У нас должны быть бизнес-центры, со всей инфраструктурой», - сказала Гаянэ Хачатрян, отметив, что у нас есть проблема и по части квартир.
«В Ереване заняты 90% квартир. Мы не можем найти квартиры, а если находим, они далеко от центра, а IT-специалисты не хотят квартиры, расположенные далеко от центра. А в центре они бывают очень дорогими», - выразила обеспокоенность Гаянэ Хачатрян, находя выход в том, чтобы направить людей в регионы – Дилижан, Гюмри. По сравнению с двумя месяцами ранее цены на квартиры выросли в 2-3 раза, но люди приехали, они вынуждены брать, чтобы жить.