Կայացել է Հայ-ամերիկյան ռազմավարական երկխոսության նիստի առցանց խորհրդակցությունների 2022-ի առաջին նիստը
Մարտի 7-ին ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Պարույր Հովհաննիսյանի և ԱՄՆ պետքարտուղարության Եվրոպական և Եվրասիական հարցերի Բյուրոյի Կովկասի հարցերի գրասենյակի ղեկավար Լաուրա Հոկլայի համանախագահությամբ կայացել է Հայ-ամերիկյան ռազմավարական երկխոսության նիստի առցանց խորհրդակցությունների բազմաոլորտ համագործակցության վերաբերյալ հերթական նիստը:
Իր բացման խոսքում Պարույր Հովհաննիսյանը շնորհակալություն հայտնեց ԱՄՆ-ին ժողովրդավարական բարեփոխումների ուղղությամբ Հայաստանին շարունակական աջակցություն տրամադրելու համար՝ կարևորելով ռազմավարական բարեփոխումների և ընդհանուր ժողովրդավարական արժեքների խթանման շուրջ հայ-ամերիկյան համագործակցությունը:
Հայկական կողմից ելույթներով հանդես եկան նաև ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների, Էկոնոմիկայի և բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության, կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունների, Կենտրոնական բանկի ներկայացուցիչները, ինչպես նաև` ԱՄՆ-ում ՀՀ դեսպան Լիլիթ Մակունցը:
Ամերիկյան պատվիրակության կազմում էին ԱՄՆ պետքարտուղարության մի շարք գրասենյակների բարձրաստիճան պաշտոնյաներ, ԱՄՆ ազգային անվտանգության խորհրդի, ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության, ԱՄՆ առևտրի դեպարտամենտի ներկայացուցիչներ, ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպան Լին Թրեյսին:
Լաուրա Հոկլան նիստի ընթացքում ներկայացրեց հայ-ամերիկյան երկկողմ առևտրատնտեսական հարաբերությունները և նշեց հետագա համագործակցության ուղիների կարևորությունը:
ԱՄՆ ՄԶԳ փոխտնօրենի տեղակալ Մարկ Սիմակովսկին իր ելույթում ներկայացրեց ԱՄՆ ՄԶԳ-ի կողմից Հայաստանում իրականացվող ծրագրերը և Կառավարության ներկայացուցիչների հետ քննարկեց համագործակցության ընդլայնման հնարավորությունները:
Նիստի ընթացքում անդրադարձ կատարվեց տնտեսական, էներգետիկ և բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտներում հայ-ամերիկյան համագործակցությանը և դրանց զարգացման հեռանկարին:
Ամփոփելով նիստը՝ հայկական և ամերիկյան կողմերի պաշտոնյաները վերահաստատեցին փոխադարձ հանձնառությունը՝ խորացնելու համագործակցությունը տնտեսական, էներգետիկ և բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտներում և կարևորեցին նման ձևաչափով քննարկումները՝ ընդգծելով դրանց արդյունավետությունը երկկողմ հարաբերությունների զարգացման տեսանկյունից:

Состоялось первое в 2022 году онлайн заседание Армяно-американского стратегического диалога
Под сопредседательством заместителя министра иносранных дел Паруйра Ованнисяна и руководителя офиса по вопросам Кавказа Бюро госдепартамента США по европейским и евразийским вопросам Лауры Хоклы в режиме видеоконференции состоялось очередное заседание по многоотраслевому сотрудничеству в рамках армяно-американского стратегического диалога.
В своем вступительном слове Паруйр Ованнисян поблагодарил Соединенные Штаты за их постоянную поддержку Армении в проведении демократических реформ, подчеркнув важность развития армяно-американского сотрудничества в области стратегических реформ и продвижения общих демократических ценностей.
С армянской стороны выступили представители министерств территориального управления и инфраструктуры, экономики, высокотехнологической промышленности, образования, науки, культуры и спорта, Центрального банка, а также посол Армении в США Лилит Макунц.
В состав американской делегации вошли высокопоставленные должностные лица ряда ведомств госдепартамента США, представители Совета национальной безопасности, Агентства международного развития, департамента торговли, а также посол США в Армении Линн Трейси.
В ходе заседания Лаура Хокла представила двусторонние армяно-американские торгово-экономические отношения и отметила важность дальнейшего сотрудничества.
В своем выступлении помощник заместителя директора USAID Марк Симаковский представил программы USAID в Армении и обсудил с представителями правительства возможности расширения сотрудничества.
На заседании было затронуто армяно-американского сотрудничества в сферах экономики, энергетики, высоких технологий и перспективы их развития.
Подводя итоги заседания, армянские и американские должностные лица подтвердили взаимную приверженность углублению сотрудничества в экономической, энергетической и высокотехнологичной сферах, а также подчеркнули важность обсуждений в таком формате, подчеркнув их эффективность в плане развития двусторонних отношений.