ԱՆԻՖ-ի հակաճգնաժամային ֆոնդը բաժնեմասային ներդրում է իրականացնում «Ապագա փրոջեքթս»-ում
այաստանի պետական հետաքրքրությունների ֆոնդի (ԱՆԻՖ) դուստր «Ձեռնարկատեր+պետություն հակաճգնաժամային ներդրումների կառավարիչ» ՓԲԸ-ի ներքո գործող ներդրումային ֆոնդը բաժնեմասային ներդրում է իրականացնում «Ապագա Փրոջեքթս» ՓԲԸ-ում։
Հայտնում են ԱՆԻՖ-ից, նշելով, որ «Ապագա Փրոջեքթս» ՓԲԸ-ն համակարգում է երկու ծրագիր Տավուշի մարզի Ենոքավան համայնքում՝ «Ապագա ռեզորթ» հյուրանոցային համալիրը և «Յելլ Էքստրիմ Փարք» զվարճությունների այգին։ Ընկերության երկու ծրագրերը գյուղական համայնքներում տուրիստական ենթակառուցվածքների զարգացման և տնտեսական նոր հնարավորությունների ստեղծման հաջող օրինակ են։
«Հաջողված և աճի պոտենցիալ ունեցող ծրագրերում ներդրումները հավելյալ տնտեսական արդյունք են ապահովում՝ ստեղծելով նոր աշխատատեղեր և զարգացման հեռանկար։ «Ձեռնարկատեր+պետություն հակաճգնաժամային ներդրումների կառավարիչ» ՓԲԸ-ի ներքո գործող ներդրումային ֆոնդն առավելագույնս դիվերսիֆիկացնում է իր պորտֆելային ծրագրերը՝ թե՛ ոլորտների և թե՛ աշխարհագրության առումով։ «Ապագա Փրոջեքթս»-ի հետ համատեղ նախաձեռնությունը կարևոր է հատկապես մարզերում ժամանակակից, կենսունակ, մրցակցային ծրագրի ընդլայնման և համայնքի համար նոր տնտեսական հնարավորությունների ստեղծման առումով»,- մեկնաբանելով ծրագիրը՝ նշել է ԱՆԻՖ-ի «Ձեռնարկատեր+պետություն հակաճգնաժամային ներդրումների կառավարիչ» ՓԲԸ-ի տնօրեն Բելլա Մանուկյանը:
«Ապագա Փրոջեքթս» ՓԲԸ գլխավոր տնօրեն Տիգրան Չիբուխչյանն էլ ընդգծել է, որ պետական և մասնավոր ոլորտի արդյունավետ համագործակցության հերթական այս ձևաչափը պետք չէ դիտարկել բացառապես բիզնես և ներդրումային առանցքում։
«Այս համագործակցությունը նախևառաջ ուղղված է 200 ընտանիքից բաղկացած համայնքի զարգացմանը և համայնքային կյանքի բարելավմանը, այդ թվում՝ մեր մարզում աշխատատեղերի ստեղծման միջոցով։ Հենց այս տրամաբանությունն է դրված եղել Ենոքավանում 15 տարի առաջ իմ ընտանիքի կողմից իրականացված նախաձեռնության հիմքում. բարեխիղճ և ընդլայնվող բիզնեսի միջոցով նպաստել նաև տարածաշրջանի զարգացմանը», - ասել է նա:
«ԱՆԻՖ»-ի և «Ապագա Փրոջեքթս» ՓԲԸ միջև համագործակցությունն ուղղված է լինելու «Յելլ Էքստրիմ Փարք»-ի նոր՝ մոտ 2,5 կմ երկարությամբ զիփլայնի կառուցմանը և սպորտային զվարճության նոր հարթակի ներդրմանը, ինչպես նաև՝ «Ապագա Ռեզորթ» հյուրանոցային համալիրի ենթակառուցվածքների զարգացմանը և համարային ֆոնդի ավելացմանը։
Ակնկալվում է, որ ծրագրի իրականացման արդյունքում Յելլը կկարողանա երեք անգամ ավելացնել թողունակությունը և գրեթե կկրկնապատկի ընձեռնված կայուն աշխատատեղերի քանակը։

Антикризисный фонд АНИФ внесет долевую инвестицию в «Апага Проджектс»
Инвестиционный фонд дочерней компании Фонда государственных интересов Армении (АНИФ), «Предприниматель + Управляющий государственными антикризисными инвестициями», инвестирует в ЗАО «Апага Проджектс».
Об этом сообщает АНИФ, отмечая, что ЗАО «Апага Проджектс» координирует две программы в общине Енокаван Тавушской области: гостиничный комплекс «Апага Резорт» и парк развлечений «Yell Extreme Park». Обе программы компании являются успешным образцом развития туристической инфраструктуры и создания новых экономических возможностей в сельских общинах.
«Инвестиции в успешные программы с потенциалом роста дают дополнительные экономические результаты, создавая новые рабочие места и перспективы развития. Инвестиционный фонд, работающий в рамках ЗАО «Предприниматель + Управляющий государственными антикризисными инвестициями», максимально диверсифицирует свои портфельные программы, как по отраслям, так и по географии. Совместная инициатива с «Апага Проджектс» особенно важна с точки зрения расширения современной, жизнеспособной, конкурентоспособной программы в регионах и создания новых экономических возможностей для сообщества», - прокомментировала директор ЗАО Белла Манукян.
Тигран Чибухчян, генеральный директор ЗАО «Апага Проджектс», подчеркнул, что эту очередную меру эффективного сотрудничества государства и частного сектора не следует рассматривать лишь в аспекте бизнес - инвестиции.
«Это сотрудничество в первую очередь направлено на развитие общины из 200 семей, улучшение жизни общины, в том числе за счет создания рабочих мест в  регионе. Эта логика легла в основу инициативы, реализованной моей семьей в Енокаване 15 лет назад. Внести свой вклад в развитие региона путем честного, расширяющегося бизнес», - сказал он.
Сотрудничество между АНИФ и ЗАО «Апага Проджектс» будет направлено на строительство новой 2,5-километровой зиплайн линии «Yell Extreme Park», спортивно-развлекательной площадки, а также гостиничного комплекса «Апага Резорт».
Ожидается, что в результате реализации программы парк утроит свою пропускную способность, почти удвоив количество постоянных рабочих мест.