Ապաշրջափակման հետ կապված հնարավորությունները տեսանելի են. Մհեր Գրիգորյան
Տարածաշրջանում տրանսպորտային և տնտեսական կապերի ապաշրջափակման և մասնավորապես երկաթգծի բացման հնարավորությունները տեսանելի են: Ինչպես Վանաձորից հաղորդում է «Արմենպրես»-ի թղթակիցը՝ այդ մասին լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասել է փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը՝ մեկնաբանելով վարչապետի այսօրվա խոսքերը Երասխ-Ջուլֆա-Օրդուբադ-Մեղրի-Հորադիզ երկաթուղու վերաբերյալ:
Փոխվարչապետի խոսքով՝ այս պահի դրությամբ նոր համաձայնություններ չկան, բայց ամեն դեպքում հարցի վերաբերյալ պայմանավորվածությունները ստանալու են գրավոր ձևակերպում՝ ըստ իրավական պահանջների:
«Կան ընդհանուր սիմետրիկ ընկալումներ առ այն, որ ապաշրջափակման, մասնավորապես՝ երկաթգծի [բացման] հետ կապված հնարավորությունները տեսանելի են, և ըստ այդմ, իհարկե, նման միջոցառում սկսելուց առաջ պետք է լինի նաև պայմանավորվածության գրավոր ձևակերպում, որովհետև ներդրումները մեծ են և ենթադրում են պայմանավորվածության ձևակերպում», – ասել է Մհեր Գրիգորյանը:
Հարցին՝ կոնկրետ համաձայնություններ այս պահի դրությամբ կա՞ն, փոխվարչապետը պատասխանել է, որ այս պահի դրությամբ բոլոր համաձայնությունների վերաբերյալ եղել են պաշտոնական հայտարարություններ:
Մհեր Գրիգորյանը հղում է արել Հայաստանի վարչապետի և Ադրբեջանի միջև Սոչիում 2021 թ. նոյեմբերի 26-ին Ռուսաստանի նախագահի միջնորդությամբ ձեռք բերված և 2021 թ. դեկտեմբերի 14-ին Բրյուսելում Եվրոպական խորհրդի նախագահի միջնորդությամբ վերահաստատված պայմանավորվածությանը երկաթուղու վերագործարկման մասին:
«Մասնավորապես Բրյուսելյան հայտարարությունը հստակ ասում է այն պայմանավորվածության, կողմերի այն մոտեցումների մասին, որոնք վերաբերում են երկաթգծին», – մեկնաբանել է փոխվարչապետը:

Заметны возможности, связанные с разблокировкой транспортных коммуникаций: Мгер Григорян
Заметны возможности разблокирования транспортных и экономических коммуникаций в регионе, в частности открытия железных дорог. Как передает корр. Арменпресс из Ванадзора, об этом на брифинге с журналистами сказал вице-премьер Мгер Григорян, комментируя сегодняшние слова премьер-министра о железной дороге Ерасх-Джульфа-Ордубад-Мегри-Горадиз.
По словам вице-премьера, на данный момент новых соглашений нет, но в любом случае соглашения по этому вопросу будут сформулированы письменно в соответствии с правовыми требованиями.
«Существует общее симметричное восприятие того, что возможности для разблокировки, в частности открытия железных дорог, заметны. Конечно, перед началом такого мероприятия должно быть письменное оформление договоренностей, потому что инвестиции большие, и они предполагают формулировку договора», - сказал Мгер Григорян.
На вопрос, есть ли на данный момент конкретные договоренности, вице-премьер ответил, что на данный момент по всем договоренностям представлены официальные заявления.
Мгер Григорян коснулся договоренности об открытии железной дороги, достигнутой между лидерами Армении и Азербайджана на встрече в Сочи 26 ноября 2021 года при посредничестве президента России и подтвержденной на встрече в Брюсселе 14 декабря 2021 года при посредничестве председателя Европейского совета.
«В частности, в Брюссельском заявлении четко представлены договоренности, подходы сторон по железной дороге», — прокомментировал вице-премьер.