Սիսիան–Քաջարան հատվածի շինարարությունը հնարավորություն կտա ապահովել ՀՀ հարավային շրջանների անվտանգությունը․ փոխվարչապետ
Փոխվարչապետ Համբարձում Մաթևոսյանի գլխավորությամբ փետրվարի 10-ին Կառավարությունում տեղի է ունեցել Հյուսիս-հարավ ճանապարհային միջանցքի ներդրումային ծրագրի կառավարման խորհրդի հերթական նիստը։ Օրակարգային հարցը վերաբերել է Սիսիան–Քաջարան հատվածի շինարարության համար մրցութային գործընթաց սկսելուն։
Փոխվարչապետը, անդրադառնալով Ծրագրի կարևորությանն ու ակնկալվող արդյունքներին, նշել է, որ Սիսիան–Քաջարան հատվածի կառուցումը Կառավարության առաջնահերթություններից է։ «Ծրագրի իրագործումը հնարավորություն կտա մեծացնել հետաքրքրությունը Հայաստանի տարածքով տարանցիկ երթևեկության նկատմամբ, ապահովել Հայաստանի Հանրապետության հարավային շրջանների անվտանգությունը, նպաստել դրանց տնտեսական զարգացմանն ու բնակչության կենսամակարդակի բարելավմանը»,- ընդգծել է Համբարձում Մաթևոսյանը։
Օրակարգային թեմայի շրջանակում նիստի մասնակիցները քննարկել են մրցութային գործընթացի պատշաճ իրականացմանը վերաբերող մի շարք հարցեր։
Սիսիան-Քաջարան ճանապարհահատվածի նախագծի համաձայն՝ նախատեսվում է կառուցել II–րդ տեխնիկական կարգի, 100 կմ/ժամ հաշվարկային արագությամբ, շուրջ 60 կմ ընդհանուր երկարությամբ նոր ճանապարհահատված, այդ թվում՝ 4.7 կմ ընդհանուր երկարությամբ կամուրջներ և 12.5 կմ ընդհանուր երկարությամբ թունելներ, որոնցից ամենաերկարը` Բարգուշատի թունելն է՝ 8.6 կմ երկարությամբ:
Արդյունքում հնարավոր կլինի նվազեցնել Սիսիան-Քաջարան ճանապարհային հատվածի երկարությունը մոտ 58 կմ-ով, տրանսպորտային միջոցների առկա 50 կմ/ժ միջին արագությունն ավելացնել և սահմանել շուրջ 100 կմ/ժ, երթևեկության տևողության ժամանակը նվազեցնել մոտ 1,5-2 ժամով, ինչպես նաև բարձրացնել հարմարավետությունն ու անվտանգությունը։
Նշենք նաև, որ Ծրագիրը ներառված է ԵՄ Տնտեսական և ներդրումային պլանի ուղենիշ 2–ում, որի շրջանակներում կառավարությունն արդյունավետ համագործակցում է Եվրամիության, Եվրոպական ներդրումային բանկի և ՎԶԵԲ գործընկերների հետ՝ Ծրագրի հետագա ֆինանսավորման և իրագործման ուղղությամբ։

Строительство участка Сисиан-Каджаран позволит обеспечить безопасность южных регионов РА: вице-премьер
10 февраля в правительстве состоялось очередное заседание Совета по управлению инвестиционной программой автодорожного коридора «Север-Юг» под председательством вице-премьер-министра Амбарцума Матевосяна. В повестке дня стоял вопрос о начале тендера на строительные работы участка Сисиан-Каджаран. Амбарцум Матевосян, касаясь потенциала программы и ожидаемых результатов, отметил, что строительство участка Сисиан-Каджаран является одним из приоритетов правительства.
«Реализация программы повысит интерес к транзиту через Армению, обеспечит безопасность южных регионов РА, будет способствовать их экономическому развитию и повышению уровня жизни населения», - сказал Амбарцум Матевосян.
Отмечается, что в рамках повестки дня участники заседания обсудили и ряд вопросов, связанных с надлежащей реализацией тендерного процесса. По проекту дороги Сисиан-Каджаран планируется строительство новой дороги II технического класса с расчетной скоростью 100 км/ч, общей протяженностью около в 60 км, в том числе 4,7 км мостов и тоннелей общей протяженностью в 12,5 км., самый длинный из которых Баргушатский тоннель будет иметь длину в 8,6 км.
В результате удастся сократить протяженность дороги Сисиан-Каджаран примерно на 58 км, увеличить среднюю скорость на 50 км/ч, установить ее в пределах 100 км/ч, сократить время пути примерно на 1,5-2 часа, а также повысить комфорт и безопасность движения.
Программа включена в Ориентир 2 экономического и инвестиционного плана ЕС, в рамках которого правительство эффективно сотрудничает с Евросоюзом, Европейским инвестиционным банком и партнерами ЕБРР в направлении дальнейшего финансирования и реализации программы.