Պատուհանից կշպրտեին այդ դատախազին, կընկներ դիմացի այգու մեջ․ Էդմոն Մարուքյան (տեսանյութ)
«ՀՀ անվտանգության խորհրդում պետք է հստակ սցենար լինի, որ եթե ռուս-ուկրաինական լարվածությունը վերածվի զինված հակամարտության (հույս ունեմ, որ չի վերածվի), ինչ է անելու Հայաստանը։ Այն տնտեսական սանկցիաները, որ կիրառվեն ՌԴ-ի նկատմամբ, անմիջապես կազդեն մեր երկրի վրա։ Չպետք է մոռանալ, որ Արցախում խաղաղությունը պահպանվում է ռուս խաղաղապահների միջոցով, և չի բացառվում, որ ՌԴ-ին պետք գան իր զորքերը»,- «Ա1+»-ի հետ զրույցում ասաց «Լուսավոր Հայաստան» կուսակցության նախագահ Էդմոն Մարուքյանը՝ հավելելով, որ եթե ՌԴ-ն ներքաշվի պատերազմի մեջ, չի բացառվում, որ թուրք-ադրբեջանական տանդեմը սադրանք հրահրի այս կողմից։
ԼՀԿ ղեկավարը նաև հավելեց, որ Արցախյան վերջին պատերազմից հետո ՀՀ քաղաքացիները ոչ միայն զանգվածաբար արտագաղթում են, այլև շատերն իրենց արու զավակներին գրանցումից հանում են և այլ երկրներում են գրանցում․ «Մարդիկ, ովքեր այստեղ են, չխաբվեք դրան, նրանց տղա երեխաներն այլևս ՀՀ քաղաքացիներ չեն և ՀՀ-ում չեն ծառայելու։ Հենց հիմա մեծ հոսքով փաստաթղթաշրջանառություն է տեղի է ունենում, հենց հիմա հազարավոր մարդիկ իրենց տղա երեխաներին գրանցում են այլ երկրներում, որ ՀՀ բանակում չծառայեն»։
Էդմոն Մարուքյանն անդրադարձավ նաև իրավապահ համակարգին, քննվող աղմկոտ գործերին և հավելեց, որ ոլորտի տարբեր մարմինների միջև առողջ մրցակցություն կա։ Օրինակ՝ դատախազությունը Հակակոռուպցիոն կոմիտե լրացուցիչ քննության է ուղարկում նախկին բարձրաստիճան պաշտոնյաների՝ նախկին ոստիկանապետ Վլադիմիր Գասպարյանի, բնապահպանության նախկին նախարար Արամ Հարությունյանի նկատմամբ հարուցված քրեական գործերը։

Этого прокурора выбросили бы из окна, он упал бы в парке напротив: Эдмон Марукян (видео)
«В совете безопасности РА должен быть конкретный сценарий, что будет делать Армения, если российско-украинская напряжённость перерастёт в вооружённый конфликт (надеюсь, что не перерастёт). Экономические санкции, которые будут применяться к РФ, непосредственно повлияют на нашу страну. Не следует забывать, что мир в Арцахе поддерживается за счёт российских миротворцев, не исключено, что России понадобятся её войска», - сказал в беседе с «А1+» председатель партии «Просвещённая Армения» Эдмон Марукян, добавив, что если РФ ввяжется в войну, не исключено, что турецко-азербайджанский тандем разожжёт провокацию с этой стороны.
Глава ППА также добавил, что после последней Арцахской войны граждане РА не только массово эмигрируют, но и многие снимают с регистрации своих детей мужского пола и регистрируют в других странах: «Люди, которые здесь, не обманывайтесь этим, их мальчики больше не являются гражданами РА и не будут служить в РА. Прямо сейчас большим потоком происходит документооборот, прямо сейчас тысячи людей регистрируют своих мальчиков в других странах, чтобы они не служили в армии РА».
Эдмон Марукян также коснулся правоохранительной системы, расследуемых нашумевших дел и добавил, что между различными органами в отрасли есть здоровая конкуренция. К примеру, прокурор направляет на дополнительное расследование в Антикоррупционный комитет уголовные дела, возбуждённые против бывших высокопоставленных чиновников – бывшего начальника полиции Владимира Гаспаряна, бывшего министра экологии Арама Арутюняна.