273412612_259879536330986_2340800257596365514_n
Մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը հանդիպել է ՀՀ-ում Մեծ Բրիտանիայի և Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորության արտակարգ և լիազոր դեսպան Ջոն Գալագերի հետ: Հայտնում է ՄԻՊ մամուլի ծառայությունը։
Հանդիպմանը քննարկվել են մարդու իրավունքներին առնչվող մի շարք հարցեր:
Արման Թաթոյանը դեսպանին է ներկայացրել դատական համակարգում արձանագրված խնդիրները՝ կապված դատական նիստերի անհիմն ձգձգումների, ողջամիտ ժամկետների խախտումների, կալանքների չարաշահման դրսևորումների հետ և այլն:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են նաև կանանց և երեխաների իրավունքների պաշտպանությանն առնչվող հարցեր, այդ թվում՝ Մարդու իրավունքների պաշտպանի կողմից կարծրատիպերի հաղթահարմանն ուղղված իրազեկման արշավները:
Արման Թաթոյանը նշել է, որ նոր կորոնավիրուսի (COVID-19) դեմ պայքարի հիմքով հայտարարված արտակարգ դրության սահմանափակումների ընթացքում Պաշտպանի աշխատակազմում ստեղծվել է աշխատանքային խումբ, որը զբաղվել է կանանց, երեխաների իրավունքների պաշտպանության ու ընտանիքում բռնության կանխարգելմանը վերաբերող հարցերով, քանի որ հատկապես այդ ժամանակահատվածում դիմումների ուսումնասիրությունը ցույց է տվել, որ մեծացել է կանանց, երեխաների և տարեցների նկատմամբ բռնության ռիսկը:
Պաշտպանն անդրադարձել է նաև երեխաների իրավունքների պաշտպանության ոլորտում առկա մարտահրավերներին՝ առանձնակի ուշադրություն հրավիրելով ընտանիքում ապրելու ու մեծանալու, կրթության, անկախ ու ներառական կյանքով ապրելու իրավունքների իրացման կարևորությանը։
Հանդիպման ժամանակ կարևորվել է լրագրողների դերը խոսքի ազատության երաշխավորման և ատելության խոսքի բացառման հարցերում: Մարդու իրավունքների պաշտպանը շեշտել է, որ լրագրողի օրինավորության և բարեխղճության կանխավարկածն է այն առանցքը, որի շուրջ պետք է ձևավորվի նրա մասնագիտական գործունեության նկատմամբ հարգանքն ու բարձր վերաբերմունքը:
Արման Թաթոյանը դեսպանին է ներկայացրել ադրբեջանական զինված ծառայողների կողմից
Հայաստանի սահմանային բնակիչների իրավունքների խախտումները՝ կոնկրետ օրինակներով ու փաստերով։ Ներկայացրել է Ադրբեջանում ապօրինի պահվող հայ գերիների վերադարձի հրատապությունը, ինչպես նաև այն, որ մարդիկ պահվում են քաղաքական ու ռազմական շահերի համար՝ առևտրի նպատակով:
Նա շեշտել է, որ ադրբեջանական զինված ծառայողները պետք է հեռանան հայկական գյուղերի, շատ դեպքերում մարդկանց տների մոտից ու ճանապարհներից, պետք է ստեղծվի անվտանգության ապառազմականացված գոտի: Այս ամենին ավելանում է ադրբեջանական իշխանությունների հայատյացության հովանավորչության ու թշնամանքի քարոզի քաղաքականությունը:
Արման Թաթոյանը կարևորել է Մեծ Բրիտանիայի դերը մարդու իրավունքների ոլորտում, ինչպես նաև համագործակցությունը այդ երկրի մարդու իրավունքների հաստատությունների հետ:
Դեսպան Ջոն Գալագերը բարձր է գնահատել ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանի հետ համագործակցության բարձր որակը պաշտոնավարման ողջ ընթացքում, ինչպես նաև հայտնել հետագա համատեղ աշխատանքի պատրաստակամություն:

273412612_259879536330986_2340800257596365514_n
Омбудсмен Армении Арман Татоян встретился с чрезвычайным и полномочным послом Соединенного Королевства Великобритании и Северной Ирландии в Армении Джоном Галагером.
На встрече был обсужден ряд вопросов, касающихся прав человека.
Арман Татоян представил послу проблемы судебной системы, связанные с необоснованными затягиваниями судебных заседаний, с нарушениями разумных сроков их проведения, со злоупотреблениями арестами и др.
В ходе встречи были обсуждены также вопросы, касающиеся защиты прав женщин и детей, в том числе кампании Защитника прав человека по преодолению стереотипов.
Арман Татоян отметил, что при применении ограничений, объявленных для борьбы с COVID-19, в офисе Омбудсмена действовала рабочая группа, которая занималась вопросами защиты прав женщин, детей и предотвращения насилия в семье, так как именно в этот период изучение заявлений показало, что возрос риск насилия в отношении женщин, детей и пожилых людей.
Омбудсмен коснулся и вызовов, стоящих в сфере защиты прав детей, обратив особое внимание на важность реализации прав на жизнь и взросление в семье, образование, жизнь независимой и инклюзивной жизнью.
Во время встречи была отмечена важность роли журналистов в вопросах гарантирования свободы слова и исключения слов ненависти. Омбудсмен подчеркнул, что презумпцией законности и добросовестности журналиста является тот стержень, вокруг которого должно быть сформировано уважение и высокое отношение к его профессиональной деятельности.
Арман Татоян на конкретных примерах и фактах представил послу нарушения со стороны азербайджанских вооруженных военнослужащих прав приграничного населения Армении. Он представил актуальность вопроса возвращения незаконно удерживаемых в Азербайджане армянских пленных, а также тот факт, что людей удерживают ради торга в политических и военных целях. Он подчеркнул, что азербайджанские вооруженные силы, которые во многих случаях расположились вблизи домов людей и общинных дорог, должны покинуть эти территории, и должна быть создана демилитаризованная зона безопасности. Ко всему этому добавляется и политика покровительства и враждебности властей Азербайджана по отношению к армянам.
Арман Татоян отметил важную роль Великобритании в сфере прав человека, а также сотрудничества с учреждениями по правам человека этой страны.
Посол Джон Галагер высоко оценил качество сотрудничества с Защитником прав человека РА Арманом Татояном на протяжении всей его деятельности, и выразил готовность к дальнейшей совместной работе.