image-07-02-22-10-44
Բելառուսի նախագահի հայտարարությունները միանշանակորեն Հայաստանի համար վտանգավոր են, որովհետև ԵԱՏՄ-ի, ՀԱՊԿ-ի շրջանակներում Հայաստանի դաշնակից ներկայացող Բելառուսը ոտնձգություն է անում ՀՀ ինքնիշխանության նկատմամբ։
«Ա1+»-ի հետ զրույցում նման տեսակետ հայտնեց քաղաքագետ Էմիլ Օրդուխանյանն, անդրադառնալով Բելառուսի նախագահի այն հայտարարություններին, թե Հայաստանը փախչելու տեղ չունի, նրանք որևէ մեկին պե՞տք են…։
«Այն ձևաչափը, որի մասին խոսում է Լուկաշենկոն՝ միութենական պետության կազմի մասին, սա Հայաստանին Միութենական պետության մեջ ներքաշելու տրամադրությունները ստուգելու նպատահով արված հայտարարություն է։ Լուկաշենկոն խոսում է ոչ թե իր անունից, այլ նաև Հայաստանի սուվերենազրկմամբ հետաքրքրված մյուս սյուբյեկտների անունից», ընդգծեց քաղաքագետը՝ նշելով՝ ՀՀ արձագանքը պետք է դիվանագիտորեն համարժեք և հավասարակշռված լինի՝ դիվանագիտական պարզաբանման պահանջի տեսքով։
Եթե կլինի պարզաբանումներ բելառուսական կողմից՝ պարզ կլինի հետագա գործողություների ընթացքը։ Այդ միտումը, որևէ լավ տեղ չի տանում, որովհետև խոշոր հաշվով խոսք եղավ ոչ միայն ՀՀ-ի մասին։ Անդրադարձ եղավ նաև Ադրբեջանին, որի աջակիցը ինչպես նշեց Լուկաշենկոն՝ Թուրքիան է և Ադրբեջանն այդ ֆորմատներից դուրս է, իսկ Հայաստանին անճար, բոլորի կողմից մերժված սուբյեկտ ներկայացվեց։ Սա նշանակում է «դաշնակցի» նկատմամբ չկա հարգանք»,- ասաց Էմիլ Օրդուխանյանը։
Քաղաքագետը կարծում է, որ պետք է Հայաստանի կողմից գոնե դեսպանի մակարդակով արձագանք լինի Բելառուսի նախագահ Լուկաշենկոյի հայտարարություններին։
Հիշեցնենք՝ Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն կարծիք էր հայտնել, որ առաջիկա 15 տարիներին, Մոսկվայի ու Մինսկի նախաձեռնած միութենական պետության կազմում կընդգրկվի նախկին ԽՍՀՄ հանրապետությունների մեծ մասը՝ Ուկրաինան, Հայաստանը, Ղազախստանը և կենտրոնական Ասիայի այլ պետություններ։ Անդրադառնալով Հայաստանին, Լուկաշենկոն նշել է՝  Հայաստանը փախչելու տեղ չունի... ինչ է, կարծում եք նրանք ինչ-որ մեկին պե՞տք են... իրենք արդեն տեսել են, Նիկոլ Վովաևիչը դա արդեն տեսել է։

image-07-02-22-10-44
Заявления президента Беларуси однозначно опасны для Армении, поскольку союзник Армении в рамках ЕАЭС, ОДКБ Беларусь совершает посягательства на суверенитет РА.
В беседе с «А1+» подобную точку зрения выразил политолог Эмиль Ордуханян, коснувшись заявления президента Беларуси, что Армении деваться некуда. Вы думаете, они кому-то нужны?..
«Формат, о котором говорит Лукашенко – о союзном государстве, это заявление, сделанное с целью проверки настроений по поводу втягивания Армению в Союзное государство. Лукашенко говорит не от своего имени, но и от имени других субъектов, заинтересованных в лишении Армении суверенитета»,  - подчеркнул политолог, отметив, что реакция РА должна быть дипломатически адекватной и сбалансированной – в виде требования дипломатического разъяснения.
Если будут разъяснения с белорусской стороны, станет ясен ход дальнейших действий. Эта тенденция не ведёт ни к чему хорошему, так как по большому счёту речь шла не только о РА. Был затронут и Азербайджан, союзник которого, как отметил Лукашенко, Турция, и Азербайджан вне этих форматов, а Армения представлена как беспомощный, отвергнутый всеми субъект. Это значит, что нет уважения к “союзнику”», - сказал Эмиль Ордуханян.
Политолог считает, что со стороны Армении хотя бы на уровне посла должна быть реакция на заявления президента Беларуси Лукашенко.
Напомним, президент Беларуси Александр Лукашенко высказал мнение, что что к Союзному государству Белоруссии и России могут присоединиться большинство постсоветского пространства  - Украина, Армения, Казахстан и другие государства Центральной Азии. Коснувшись Армении, Лукашенко отметил:  Армении деваться некуда. Вы думаете, они кому-то нужны? Они уже увидели, Никол Воваевич уже увидел.