Մհեր Գրիգորյանը Գերմանիայի դեսպանին ներկայացրել է Հայաստանի բիզնես առավելությունները (տեսանյութ)
Փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանն ընդունել է Հայաստանում Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության նորանշանակ արտակարգ և լիազոր դեսպան Վիկտոր Ռիխտերին՝ հայտնում են փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանի գրասենյակից։
Հանդիպման սկզբում փոխվարչապետը շնորհավորել է դեսպանին նշանակման կապակցությամբ և մաղթել արդյունավետ աշխատանք՝ նշելով, որ Կառավարությունը պատրաստակամ է աջակցելու դեսպանին հայ-գերմանական հարաբերությունների զարգացման գործում:
Զրուցակիցները երկուստեք ընդգծել են երկկողմ առևտրատնտեսական հարաբերությունների չիրացված ներուժի առկայությունն ու քննարկել երկու երկրների միջև համագործակցության խորացման հնարավոր ուղղությունները: Փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանն այս համատեքստում ներկայացրել է Հայաստանի՝ որպես ԵԱՏՄ անդամ երկրի առավելություններն ու գերմանական բիզնեսի համար բացվող հնարավորությունները:
Հանդիպման ընթացքում Գերմանիայի դեսպանն ընդգծել է, որ առկա է փոխգործակցության լավ հիմք, որի վրա հնարավոր է զարգացնել գործընկերությունը:
Փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը և դեսպան Վիկտոր Ռիխտերը կարևորել են Հայաստանում Գերմանիայի միջազգային համագործակցության ընկերության (GIZ) և Վերակառուցման վարկերի բանկի (KfW) գործունեությունը:
Քննարկվել են նաև առողջապահության, կրթության և սոցիալական պաշտպանության ոլորտներում Հայաստանի կառավարության նախագծած բարեփոխումները, որոնց շրջանակներում փոխվարչապետը կարևորել է գերմանական գործընկերների հետ հնարավոր համագործակցությունը, մասնավորապես՝ փորձագիտական ներուժի մասնակցությունը գործընթացներին:
Անդրադարձ է կատարվել նաև տարածաշրջանային զարգացումներին և տրանսպորտային ուղիների ապաշրջափակման ուղղությամբ տարվող աշխատանքներին:

Мгер Григорян представил послу Германии бизнес-преимущества Армении (видео)
Поддержи А1+!Вице-премьер Мгер Григорян принял чрезвычайного и полномочного посла Федеративной Республики Германии в Республике Армения Виктора Рихтера.
Об этом сообщили в правительстве РА. Вице-премьер поздравил посла с назначением и пожелал ему плодотворной работы. Он подчеркнул, что правительство готово содействовать послу в деле развития армяно-германских отношений.
Собеседники подчеркнули нереализованный потенциал двусторонних торгово-экономических отношений и обсудили возможные направления углубления сотрудничества между двумя странами. В этом контексте Мгер Григорян представил преимущества Армении как государства-члена ЕАЭС и возможности для немецкого бизнеса.
На встрече посол Германии подчеркнул, что создана хорошая основа для сотрудничества, на которой можно развивать дальнейшее партнерство.
Мгер Григорян и Виктор Рихтер обсудили деятельность Германского агентства международного сотрудничества (GIZ) и Банка реконструкции и развития (KfW) в Армении.
Также были обсуждены реформы проводимые правительством Армении в сферах здравоохранения, образования и социальной защиты. Вице-премьер отметил важность вероятного сотрудничества с германскими партнерами при проведении этих реформ, в частности, участия в процессах экспертного потенциала.