Մեղրիի երկաթգիծը գործարկելով՝ Ադրբեջանը քաղաքական խնդիր է լուծում․ Աշոտ Թավադյան (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ին«Այդ ճանապարհը չի ծառայելու ՀՀ տնտեսական նպատակներին և շահերին։ Մեզ համար դրա տնտեսական էֆեկտը ցածր է»,- «Ա1+»-ի հետ զրույցում ասաց տնտեսագիտության դոկտոր, պրոֆեսոր Աշոտ Թավադյանն անդրադառնալով Մեղրիի երկաթգծի վերագործարկմանը։
Այսօր կառավարության նիստի ժամանակ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարեց, թե՝ «շատ մոտ ենք արձանագրելու երկաթգծի գործարկման առաջին գործնական արդյունքները»։
«Նրանք ունեն ճանապարհ՝ Բաքու-Կարսը։ Փաստորեն մի հատ էլ տակից են բացում, և մենք շրջապատվում ենք օղակաձև ճանապարհներով։ Մեր տնտեսական շահը պահանջում էր գործարկել նախ հյուսիսային ճանապարհը՝ բացել Իջևան-Ղազախ երկաթգիծը։ Դա բխում է Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական-շահերից։ Նրանք զուտ քաղաքական խնդիր են լուծում։ Այստեղ մենք որոշակի զլացումներ ունենք՝ եթե բանակցություններում հստակ ներկայացնում ես շահերը, դա ընդունելի է դառնում հակառակ կողմի համար։ Կարծում եմ, մենք ինչ-որ ժեստ ենք ցույց տալիս, թե, ահա, մենք առաջին քայլն արեցինք»,- հավելում է տնտեսագետը։
Անդրադառնալով կառավարության նիստի ժամանակ հնչած այն հայտարարություններին, թե ԵԱՏՄ երկրների շարքում Հայաստանում գրանցվել է ամենաբարձր տնտեսական աճը՝ 5,8 տոկոս և ամենացածր գնաճը՝ 7,7 տոկոս, Ա․Թավադյանը հարց է բարձրացնում է, թե ինչո՞ւ այդ ցուցանիշները չեն ներկայացնում 1 շնչին հասնող ՀՆԱ-ի և գործազրկության թվերի հետ միասին․

Задействовав Мегринскую железную дорогу, Азербайджан решает политическую задачу: Ашот Тавадян (видео)
Поддержи А1+!«Эта дорога не будет служить экономическим целям и интересам РА. Для нас её экономический эффект низкий», - сказал в беседе с «А1+» доктор экономики, профессор Ашот Тавадян, коснувшись возобновления работы Мегринской железной дороги.
Сегодня на заседании правительства премьер-министр Никол Пашинян заявил, что «мы очень близки к тому, чтобы зафиксировать первые практические результаты эксплуатации железной дороги».
«У них есть дорога Баку-Карс. Фактически открывают ещё одну снизу и окружают нас кольцевыми дорогами. Наш экономический интерес требовал задействовать сначала северную дорогу – открыть железную дорогу Иджеван-Казах. Это вытекает из военно-политических интересов Азербайджана. Они решают чисто политическую задачу. Здесь у нас есть некоторое нежелание: если во время переговоров ты чётко представляешь интересы, это становится приемлемым для противоположной стороны. Думаю, мы демонстрируем некий жест, вот, мы сделали первый шаг», - добавляет экономист.
Коснувшись прозвучавших во время заседания правительства заявлений, что Армения зарегистрировала самый высокий экономический рост среди стран ЕАЭС – 5,8%, и самую низкую инфляцию – 7,7%, А. Тавадян поднимает вопрос, почему эти показатели не представляют наряду с ВВП на душу населения и цифрами безработицы:
«В России ВВП на душу населения составляет около 11 тысяч долларов, в Армении – около 450 долларов».