Նրանք, որոնք խայտառակեցին ՀՀԿ-ին, այսօր ծառայում են ՔՊ-ին․ Սամվել Նիկոյան (տեսանյութ)
«Այդ ինքնաթիռները մեզ են առաջարկել, տևական ժամանակ համոզում էին, որ գնեինք, բայց չգնեցինք, քանի որ դրանք մեզ պետք չէին, բացարձակապես անարդյունավետ էին։ Իրենք 130 մլն դոլարով գնեցին։ Դա գումարների փոշիացում էր, որովհետև դրանք որևէ ֆունկցիոնալ նշանակություն չունեցան և չեն էլ ունենա»,- «Ա1+»-ի հետ զրույցում ասաց Հանրապետական կուսակցության գործադիր մարմնի անդամ, ԱԺ նախկին նախագահ Սամվել Նիկոյանը՝ խոսելով ՍՈՒ-30 ինքնաթիռների մասին։
Անդրադառնալով հարցին, թե, ՀՀԿ-ն, եթե ցանկանում է, որ գործող իշխանությունները հեռանան, ապա ինչու ակտիվ պայքար չի մղում, Ս․Նիկոյանը պատասխանեց, որ դա ունի իր ժամանակը և դրա համար պետք են պայմաններ։
«Անհրաժեշտ է ընդհանուր աշխարհաքաղաքական, ինչպես նաև ներքաղաքական միջավայր։ Ես չեմ ուզում անդրադառնալ հարցին, թե ովքեր են այսօր պինդ պահում այս իշխանություններին, որ հանկարծ իշխանափոխություն չլինի։ Իրենց պետք է, որ Փաշինյանը ժամանակավորապես շարունակի»,- հավելեց հանրապետականը։
ՀՀԿ-ական գործիչը նաև ասաց, թե այսօր մեր երկրի առջև դրված սահմանագծման ու սահմանազատման, Ադրբեջանի ու Թուրքիայի հետ սահմանների ճանաչման և այլ խնդիրներըի կատարումը կբերի Հայաստանի՝ որպես պետության չեզոքացմանն ու ոչնչացմանը։
Ինչ վերաբերում է նախագահ Արմեն Սարգսյանի հրաժարականին, Ս․Նիկոյանն ասում է, թե մեր պետությունը ոչինչ չի կորցնում նրա չլինելով։
«Նրա աշխատողները մամուլից են իմացել հրաժարականի մասին։ Մարդ ես, գոնե քո աշխատողներից շնորհակալություն հայտնեիր, ձեռք սեղմեիր։ Այստեղ հրաժարական տայիր, նոր գնայիր»,- ասում է Ս․Նիկոյանը։
Վերջինս անդրադարձավ նաև «Պատիվ ունեմ» խմբակցությունից Իշխան Զաքարյանի դուրս գալու իրողությանն ու ասաց, թե նրա այդ քայլի համար ոչ թե ՀՀԿ-ն, այլև Արթուր Վանեցյանն է պատասխանատու։
Խոսելով արդեն ՀՀԿ-ի մասին՝ նշեց, որ նախկին՝ մոտ 150 հազար կուսակիցներից, ընդամենը 15 հազարն են վերահաստատել, որ ցանկանում են մնալ կուսակցական։
«Փողոցը, հանցավոր աշխարհը, ձեր ասած՝ քրեաօլիգարխիկ համակարգը, կապիտալը միշտ ծառայում է իշխանություններին։Նրանք, որոնք խայտառակեցին ՀՀԿ-ին, այսօր ծառայում են ՔՊ-ին»,- եզրափակեց Ս․Նիկոյանը։

Те, кто опозорили РПА, сегодня служат ГД: Самвел Никоян (видео)
Поддержи А1+!«Эти самолёты предлагали нам, долго уговаривали, чтобы мы купили, но мы не купили, потому что они нам не были нужны, были абсолютно неэффективны. Они купили за 130 млн долларов. Это – растрата денег, потому что они не имели и не будут иметь никакого функционального значения», - сказал в беседе с «А1+» член исполнительного органа Республиканской партии, бывший председатель НС Самвел Никоян, говоря о самолётах СУ-30.
Касательно того, что если РПА хочет, чтобы нынешние власти ушли, почему не ведёт активной борьбы, С. Никоян ответил, что всему своё время, и для этого нужны условия.
«Необходима общая геополитическая, а также внутриполитическая среда. Я не хочу касаться вопроса, кто сегодня крепко держит эти власти, чтобы вдруг не произошло смены власти. Им нужно, чтобы Пашинян временно продолжал», - добавил республиканец.
Деятель от РПА также сказал, что выполнение стоящих сегодня перед нашей страной задач демаркации и делимитации, признания границ с Азербайджаном и Турцией и пр. приведёт к нейтрализации и уничтожению Армении как государства.
Касательно отставки президента Армена Саркисяна С. Никоян говорит, что наше государство ничего не теряет при его отсутствии.
«Его работники узнали об отставке из прессы. Хотя бы выразил благодарность сотрудникам, пожал руки. Здесь подал бы в отставку, потом уехал бы», - говорит С. Никоян.
Последний также коснулся выхода Ишхана Закаряна из фракции «Честь имею» и сказал, что за этот его шаг ответственна не РПА, а и Артур Ванецян.
Говоря уже о РПА, отметил, что из прежних около 150 тысяч членов партии всего 15 тысяч подтвердили, что хотят оставаться партийными.
«Улица, преступный мир, то что вы называете криминально-олигархической системой, капитал всегда служит властям. Те, кто опозорили РПА, сегодня служат ГД», - заключил С. Никоян.