Օրացույց․ 27-ը հունվարի. Սերժ Սարգսյանը ասում է, թե որ դեպքում Հայաստանը կճանաչի Արցախի անկախությունը (տեսանյութ)
1994-ի այս օրերին Լեռնային Ղարաբաղի մայրաքաղաքը ենթարկվում է ադրբեջանական ավիացիայի գրոհներին ։ Քաղաքն այլեւս հասանելի չէ հակառակորդի ցամաքային գնդակոծություններին։ Նույնիսկ Ռուսաստանի նախագահի հատուկ բանագնացի կոնֆլիկտի հաղթահարման նոր ծրագրով այցը Ստեփանակերտ չի խոչընդոտում ադրբեջանցիներին:
Թոշակառուները 2000-ի այս օրերին սարսափած են՝ էլեկտրատրանսպորտը վերանում է։ Նրանք անվճար էին օգտվում էլեկտրատրանսպորտից։ Այս տրասնպորտն այսօր աշխատում է վնասով, էներգետիկներին պարտք է 200 միլիոն դրամ։ Բյուջեն 300 միլիոն դրամ պետք է տար, որ թոշակառուներն օգտվեին հիշյալ տրանսպորտից։ Մինչեւ հարցի վերջնական լուծումը թոշակառուներն այնուամենայնիվ 300 դրամ են վճարում մշտական երթեւեկության տոմսի համար, որը գուցե նրանց շատ շուտով պետք չգա:
2000-ի այս օրերին չեչենական հակամարտության պատճառով ռուսներն ուժեղացրել են Հայաստանի սահմանի պաշտպանությունը։ Հայաստանը հոգում է սահմանի պաշտպանության ծախսերի 50 տոկոսը, ռուս զինվորների աշխատավարձի վճարումը ռուսական կողմինն է՝ ստիպված էին:
2000-ի հունվարի 27-ի դրությամբ Երեւանի «Շտապ օգնության» կայանը մեքենաների համար այլեւս վառելիք չունի։ Ըստ այս մարդու, այս 4 ամսում բժիշկներն իրենք են ձեռք բերել վառելանյութ հիվանդի մոտ հասնելու համար։ Ոչ ծանր վիճակում գտնվող հիվանդներին բժիշկները գրեթե չեն այցելում, խորհուրդներ են տալիս հեռախոսով։ Մեկնում են, եթե հիվանդի հարազատը պատրաստ է մեքենան ապահովել վառելիքով։ Միակ բենզալցակայանին, որից օգտվել են, ծառայությունը պարտք է 25 միլիոն դրամ։ Փակ շղթա՝ «Հայմամուլը» պարտք է թերթերին, թերթերը պարտք են հրատարակչություններին, վերջիններս էլ՝ էներգետիկներին։
2001-ի այս օրերին «Հայմամուլի» տնօրենն ասում է, որ միայն 30 միլիոն դրամ պարտք են բյուջետային հիմնարկները։ Չնայած դրան, «Հայմամուլը» պարտք չէ ոչ հարկային մարմիններին, ոչ էլ կենսաթոշակային հիմնադրամին։ Բայց թերթերին պարտք է: Անիի կոմունիստները 2001-ի այս օրերին դժգոհ են Հայաստանի կոմկուսի ղեկավարությունից։ Սակայն երեխաներին դա չի խանգարի։ 2001-ի հունվարի 27-ին Հայաստանում սկսվում են շոտլանդական մշակույթի օրերը։ Այս օրերին աշխարհը նշում է շոտլանդացի բանաստեղծ Ռոբերտ Բյորնսի 245-ամյակը եւ այդ առիթով պարկապզուկ նվագողի այցն իրադարձություն է։ Շոտլանդացիներն այս օրերին խմում են մեծ քանակի վիսկի։
2001-ի այս օրը Երեւանում հայ-իրանական միջպետական համաժողով է։ Հայերը հույս ունեն, որ համաժողովը կհեշտացնի հայկական ապրանքների մուտքը Իրան, թեպետ իրանական շուկա մտնելը դժվար է, մենք ազատական տնտեսության մոդել ունենք, նրանք՝ պրոտեկցիոնիստական։ Լուծումն իրանցիներն են առաջարկում:
2011-ի հունվարի 27-ին Սերժ Սարգսյանը «Էխո Մասկվի» ռադիոկայանին տված հարցազրույցում ազատագրված տարածքները համարում է ադրբեջանական հող: Սարգսյանը նաեւ անդրադառնում է այն թեմային, թե ինչու՞ Հայաստանը չի ճանաչում Լեռնային Ղարաբաղի անկախությունը: Ժիրայր Սեֆիլյանն անմիջապես է արձագանքում Սարգսյանի այն մտքին, որ ազատագրված տարածքներն ադրբեջանական հողեր են:
Նույն օրը Սերժ Սարգսյանն իր նստավայրի մոտ ճաղերի արանքից զրուցում է բանակում խաղաղ պայմաններում զոհված զինվորների ծնողների հետ: Պաշտպանության փոխնախարար Վլադիմիր Գասպարյանը հանձնարարական է ստանում զբաղվել նրանց պահանջներով: Սպանվածների հարազատները Սերժ Սարգսյանին չեն հավատում:

Календарь. 27 января: Серж Саркисян говорит, в каком случае Армения признает независимость Арцаха (видео)
В эти дни 1994 года столица Нагорного Карабаха подвергается атакам азербайджанской авиации. Город больше не доступен для сухопутных обстрелов противника. Даже визит в Степанакерт специального посланника президента России с новой программой преодоления конфликта не мешает азербайджанцам.
Пенсионеры в эти дни 2000 года в ужасе: электротранспорт устраняют. Они бесплатно пользовались электротранспортом. Этот транспорт сегодня работает с убытком, задолжали энергетиками 200 миллионов драмов. Бюджет должен был дать 300 миллиона драмов, чтобы пенсионеры пользовались упомянутым транспортом. До окончательного решения вопроса пенсионерам тем не менее выплачивают 300 драмов на постоянный билет, который очень скоро им не понадобится.
В эти дни 2000 года из-за чеченского конфликта русские усилили охрану границы Армении. Армения несет 50% расходов на охрану границы, зарплату российским военным платит российская сторона – были вынуждены.
По положению на 27-е января 2000 года у ереванской станции «Скорой помощи» больше нет топлива для автомобилей. Эти 4 месяцев врачи сами приобретали топливо для того, чтобы добраться до больного. Больных, находящихся в нетяжелом состоянии, врачи почти не посещают, дают рекомендации по телефону. Выезжает, если родственник больного готов обеспечить автомобиль топливом. Только бензозаправочной станции, которой пользовались, служба должна 25 миллионов драмов.
Замкнутая цепь: «Армпечать» должна газетам, газеты должны издательствам, последние – энергетикам. В эти дни 2001 года директор «Армпечати» говорит, что только 30 миллионов драмов должны бюджетные учреждения. Несмотря на это, «Армпечать» не должен ни налоговым органом, ни пенсионному фонду. Но газетам должен.
Коммунисты Ани в эти дни 2001 года недовольны руководством компартии Армении. Однако детям это не помешает.
27-го января 2001 года в Армении начинаются дни шотландской культуры. В эти дни мир отмечает 245-летие шотландского поэта Роберта Бернса и визит волынщика в связи с этим – целое событие. Шотландцы в эти дни пьют виски в больших количествах.
В этот день 2001 года в Ереване проходит армяно-иранский межгосударственный форум. Армяне надеются, что форум облегчит ввоз армянских товаров в Иран, несмотря на то, что выйти на иранский рынок трудно, у нас модель либеральной экономики, у них – протекционистской. Решение предлагают иранцы.
27-го января 2011 года Серж Саркисян в интервью газете «Эхо Москвы» считает освобожденные территории азербайджанской землей. Саркисян также обращается к теме того, почему Армения не признает независимости Нагорного Карабаха. Жирайр Сефилян сразу реагирует на мысль Саркисяна о том, что освобожденные территории – это азербайджанские земли.
В тот же день Серж Саркисян около своей резиденции через решетки говорит с родителями солдат, погибших в армии в мирных условиях. Министр обороны Владимир Гаспарян получает поручение заниматься их требованиями. Родственники убитых не верят Сержу Саркисяну.