Փոխվարչապետ Համբարձում Մաթևոսյանն ընդունել է Հայաստանում ՄԱԿ-ի մշտական համակարգողի ժամանակավոր պաշտոնակատարին
Փոխվարչապետ Համբարձում Մաթևոսյանը հունվարի 26-ին ընդունել է Հայաստանում ՄԱԿ-ի մշտական համակարգողի ժամանակավոր պաշտոնակատար Լիլա Փիթրս Յահյային։
Փոխվարչապետը շնորհավորել է ՄԱԿ ներկայացուցչին պատասխանատու պաշտոնում նշանակվելու կապակցությամբ և սերտ համագործակցելու պատրաստակամություն է հայտնել՝ ժողովրդավարության, անվտանգության, խաղաղության և կայունության խթանմանն ուղղված հավակնոտ ծրագրերի իրականացման համատեքստում։
Համբարձում Մաթևոսյանը բարձր է գնահատել ՄԱԿ-ի գրասենյակի աջակցությունն ու ջանքերը՝ ուղղված Հայաստանում COVID-19-ի դեմ պայքարին, Կայուն զարգացման նպատակների իրագործմանն ու Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության հետևանքով առաջացած հումանիտար խնդիրների լուծմանը։
Լիլա Փիթրս Յահյան նշել է, որ չնայած 2020 թվականի մարտահրավերներին՝ Հայաստանը շարունակում է առաջ գնալ, և ՄԱԿ-ը պատրաստ է աջակցել ՀՀ կառավարության զարգացման օրակարգին՝ իր մանդատի շրջանակում։
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող հարցերի լայն շրջանակ և պայմանավորվել՝ առավել արդյունավետ դարձնել համագործակցությունը էլեկտրոնային կառավարման և մի շարք այլ ուղղություններով։

Вице-премьер Амбарцум Матевосян принял исполняющую обязанности Постоянного координатора ООН в Армении
Вице-премьер Амбарцум Матевосян 26 января принял исполняющую обязанности Постоянного координатора ООН в Армении Лилу Питерс Яхья.
Об этом сообщили в Аппарате вице-премьера. Матевосян поздравил представителя ООН с назначением на ответственную должность и выразил готовность к тесному сотрудничеству в контексте реализации амбициозных программ, направленных на стимулирование демократии, безопасности, мира и стабильности.
Амбарцум Матевосян высоко оценил содействие и усилия Офиса ООН, направленные на борьбу с COVID-19 в Армении, реализацию программы Целей устойчивого развития и решение гуманитарных проблем, возникших вследствие нагорно-карабахского конфликта.
Лила Питерс Яхья отметила, что, несмотря на вызовы 2020 года, Армения продвигается вперед, и ООН готова в рамках своего мандата содействовать повестке правительства по развитию Армении.
В ходе встречи стороны обсудили широкий круг вопросов, представляющих взаимный интерес, и договорились о более эффективном сотрудничестве по вопросам электронного управления и по ряду других направлений.