Չկա որևէ փաստաթուղթ, որտեղ հատուկ Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունն է ճանաչվել․ Լևոն Զուրաբյան (տեսանյութ)
«Ձեզ գաղտնիք բացեմ՝ Արմեն Սարգսյանը մինչև նախագահի թեկնածու առաջադրվելն այցելել էր Կոնգրես։ Եվ առաջին հարցը, որ տվեցի՝ Սահմանադրությունը կարդացե՞լ եք։ Իր պատասխանը հետևյալն էր, այո, լիազորությունները շատ վատն են, բայց կա նաև հեղինակության խնդիր, որը թույլ կտա դուրս գալ դրա սահմաններից»,- «Ա1+»-ի հետ զրույցում ասաց ՀԱԿ փոխնախագահ Լևոն Զուրաբյանը՝ անդրադառնալով  նախագահի պաշտոնից Արմեն Սարգսյանի հրաժարականին։
Լ․Զուրաբյանը նաև հավելում է, թե տեքստում Ա․Սարգսյանի թվարկածներից ոչ մեկը կապ չունի իր հրաժարականի պատճառների հետ։
Լ․Զուրաբյանն անդրադարձավ նաև վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի՝ վերջին ասուլիսում հնչեցրած մի քանի մտքերին, մասնավորապես այն հայտարարությանը, թե ՀՀ Ազգային ժողովը 1992թ․ վավերացրել է մի համաձայնագիր, որտեղ ճանաչել է Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը։
«Խոսքը հավանաբար ԱՊՀ դեկլարացիայի մասին է, որը ստորագրել են 1991թ․ 12 պետություններ, այդ թվում՝ Հայաստանն ու Ադրբեջանը։ Երբ անդամակցում ես որևէ միջազգային կառույցի, համապատասխան փաստաթղթերում կա տարածքային ամբողջականության հարցը։ Իրականում՝ չկա որևէ փաստաթուղթ, որտեղ հատուկ Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը ճանաչվել է Հայաստանի կողմից։ Խոսքն այն մասին է, որ այդ կառույցին անդամակցող երկրները փոխադարձ ճանաչում են իրենց տարածքային ամբողջականությունը»,- մեկնաբանում է ՀԱԿ փոխնախագահը։
Ինչ վերաբերում է Հայաստանի կողմից Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության հնարավոր ճանաչմանը, ապա Լ․Զուրաբյանն ասում է, թե դա կնշանակի, որ ԼՂՀ-ն կմնա Ադրբեջանի կազմում։ «Սա էապես կթուլացնի ԼՂՀ պայքարը»,- հավելեց նա։

Нет документа, где конкретно была бы признана территориальная целостность Азербайджана: Левон Зурабян (видео)
Поддержи А1+!«Открою вам секрет: Армен Саркисян до выдвижения кандидатом в президенты, посетил Конгресс. И первый вопрос, который я задал, был: вы читали Конституцию? И ответ был следующим: да, полномочия очень плохие, но есть и вопрос авторитета, который позволит выйти из этих границ», - сказал в беседе с «А1+» сказал вице-председатель АНК Левон Зурабян, коснувшись отставки Армена Саркисяна от должности президента.
Л. Зурабян также добавляет, что ничто из перечисленного в тексте А. Саркисяна не имеет отношения к причинам его отставки.
Л. Зурабян также обратился к нескольким идеям, озвученным премьер-министром Николом Пашиняном на последней пресс-конференции, в частности, к заявлению, что Национальное собрание РА в 1992г. ратифицировала соглашение, где признало территориальную целостность Азербайджана.
«Речь, вероятно, идёт о декларации СНГ, которую в 1991г. подписали 12 государств, в том числе Армения и Азербайджан. Если ты входишь в какую-либо международную структуру, в соответствующих документах есть вопрос территориальной целостности. В действительности, нет документа, где конкретно была бы признана территориальная целостность Азербайджана. Речь идёт о том, что страны-члены этой структуры взаимно признают свою территориальную целостность», - комментирует вице-председатель АНК.
Что касается возможного признания территориальной целостности Азербайджана со стороны Армении, Л. Зурабян говорит, что это будет означать, что НКР останется в составе Азербайджана. «Это существенно ослабит борьбу НКР», - добавил он.