Թուրքիան հայկական սփյուռքի հետ իր հաշիվները պետք է առանձին պարզի․ Ա․Բաբաջանյան (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ին«Թուրքիայի հետ խոսակցության գնալու քայլն է պայմանավորելու Հայաստանի ինքնիշխան ապագան, ՀՀ պետականության ճակատագիրը։ Սա մեր պետականության գոյության համար չափազանց կարևոր քայլ է։ Եվ չափազանց կարևոր է, որ Հայաստանը կարողանա հնարավորինս նվազեցնել ՌԴ դերակատարությունն այդ գործընթացում։ Եվ ես շատ ուրախ եմ, որ այդ գործընթացի նկատմամբ առանձնահատուկ հետաքրքրություն կա և ԱՄՆ-ի և ԵՄ կողմից»,- «Ա1+»-ի հետ զրույցում ասաց «Հանուն Հանրապետության» կուսակցության ղեկավար Արման Բաբաջանյանը՝ անդրադառնալով նոր մեկնարկած՝ հայ-թուրքական բանակցություններին։
Նախկին պատգամավորը նաև հույս ունի, որ Մոսկովյան առաջին հանդիպումից հետո հաջորդ հանդիպումները տեղի կունենան Երևանում և Անկարայում, արդեն, միայն երկկողմ ձևաչափով՝ առանց որևէ ազդեցության։ Նա գտնում է, թե պետք է թույլ չտալ, որ Ռուսաստանն ազդեցություն ունենա հայ-թուրքական բանակցությունների վրա։
«Եթե ՌԴ-ն ազդեցություն ունենա, այն չի լինի հայ-թուրքական, կլինի ռուս-թուրքական բանակցություններ»,- ասաց նա։
Անդրադառնալով ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի ԱՄՆ կատարած այցին ու այդ այցից «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Արթուր Վանեցյանի հրաժարվելուն, Ա․Բաբաջանյանն ասում է, որ ԱԱԾ նախկին ղեկավարը թող պարզաբանի, թե պատվիրակության կազմում ինչու էր նաև իր կնոջ համար վիզա վերցնում։
«Թե՞ այս այցելությունը պատրվակ էր վիզա ստանալու և հետագայում ԱՄՆ այցելելու հնարավորություն ստանալու համար»։
Ա․Բաբաջանյանը անդրադարձավ նաև 44 -օրյա պատերազմին և ասաց, որ նախկին նախագահ Սերժ Սարգսյանն առնվազն գիտեր, թե ինչ ժամկետներում էին տեղի ունենալու պատերազմական գործողությունները։
«Իմ ունեցած տեղեկություններով, Ս․Սարգսյանը տարբեր շրջանակներում խոսում էր Լավրովի պլանն իրագործելու անթույլատրելիության մասին։ Եվ պատրաստ էր աջակցել գործող իշխանություններին, եթե նրանք կարողանային ինչ-որ կերպ խուսափել դրանից»,- հավելեց նա։

Если РФ будет оказывать влияние, это будут не армяно-турецкие, а российско-турецкие переговоры: А. Бабаджанян (видео)
Поддержи А1+!«Шаг по направлению к диалогу с Турцией определит суверенное будущее Армении, судьбу государственности РА. Это крайне важный для существования нашей государственности шаг. И чрезвычайно важно, чтобы Армения смогла по возможности уменьшить роль РФ в этом процессе. И я очень рад, что особый интерес к этому процессу имеется со стороны и США, и ЕС», - сказал в беседе с «А1+» глава партии «Во имя республики» Арман Бабаджанян, коснувшись начавшихся армяно-турецких переговоров.
Бывший депутат надеется, что после первой московской встречи следующие встречи состоятся в Ереване и в Анкаре уже только в двустороннем формате, без какого-либо влияния. Он считает, что не следует допускать, чтобы Россия оказывала влияние на армяно-турецкие переговоры.
«Если РФ будет оказывать влияние, это будут не армяно-турецкие, а российско-турецкие переговоры», - сказал он.
Коснувшись визита в США председателя НС Алена Симоняна и отказа от этого визита со стороны депутата от фракции «Честь имею» Артура Ванецяна, А. Бабаджанян говорит, что пусть бывший глава СНБ объяснить, почему он получал визу в составе делегации также для своей жены.
«Или этот визит был поводом для получения визы и возможности посещать США в дальнейшем?»
А. Бабаджанян также коснулся 44-дневной войны и сказал, что бывший президент Серж Саркисян как минимум знал, в какие сроки произойдут военные действия.
«По имеющимся у меня сведениям, С. Саркисян в различных кругах говорил о недопустимости реализации плана Лаврова. И он был готов помочь действующим властям, если б они смогли каким-либо образом избежать этого», - добавил он.