Նախագահ Արմեն Սարգսյանը հանդիպել է «Մուբադալա» ներդրումային ընկերության գործադիր տնօրենի հետ (տեսանյութ)
Աշխատանքային այցով Արաբական Միացյալ Էմիրություններում գտնվող՝ Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանն այսօր հանդիպել է «Մուբադալա» ներդրումային ընկերության գործադիր տնօրեն Քալդուն Խալիֆա Ալ Մուբարաքի հետ։
Mubadala Investment Company-ն խոշոր ներդրումային ընկերություն է, որը կառավարում է ակտիվների և ներդրումների բազմազան պորտֆել Արաբական Միացյալ Էմիրություններում և արտերկրում: Ընկերությունը հիմնականում գործունեություն է ծավալում և ներդրումներ կատարում բարձր տեխնոլոգիաների, հեռահաղորդակցության, էներգետիկայի, առողջապահության, անշարժ գույքի, ենթակառուցվածքների, կրթության, գիտության ոլորտներում և ներկայացված է աշխարհի 50-ից ավելի երկրներում։ «Մուբադալայի» կողմից կառավարվող ակտիվների ծավալը գնահատվում է 243 ԱՄՆ միլիարդ դոլար, գլխամասային գրասենյակը Աբու Դաբիում է: «Մուբադալան» գրասենյակներ ունի նաև Լոնդոնում, Ռիո դե Ժանեյրոյում, Մոսկվայում, Նյու Յորքում, Սան Ֆրանցիսկոյում և Պեկինում:
Նախագահ Սարգսյանը ևս մեկ անգամ իր երախտագիտությունն է հայտնել «Մուբադալա» ներդրումային ընկերության մասնաճյուղ հանդիսացող «Մասդար» ընկերության կողմից Հայաստանի վերականգնվող էներգետիկայի ոլորտում ընդհանուր առմամբ 400 ՄՎտ ծավալով նախագծերի իրականացման պատրաստակամության համար: Նախագահը բարձր է գնահատել «Այգ-1» ծրագրի իրականացման շուրջ «Մասդար» ընկերության և Հայաստանի պետական հետաքրքրությունների ֆոնդի արդյունավետ համագործակցությունը:
Հանդիպմանը քննարկվել են այլընտրանքային էներգետիկայի, ինչպես նաև այլ ոլորտներում ծավալուն ներդրումներ կատարելու հնարավորությունները: Նախագահ Սարգսյանը նշել է, որ Հայաստանը շահագրգռված է էմիրաթական ընկերությունների հնարավոր ներկայությամբ մեր երկրի տնտեսության այլ ոլորտներում նույնպես և պատրաստ է երկարատև համագործակցության:

Президент Армен Саркисян встретился с исполнительным директором инвестиционной компании Mubadala (видео)
Находящийся с рабочим визитом в Объединенных Арабских Эмиратах президент Республики Армения Армен Саркисян сегодня встретился с исполнительным директором инвестиционной компании Mubadala Калдуном Халифой Аль Мубараком.
Mubadala Investment Company — крупная инвестиционная компания, которая управляет диверсифицированным портфелем активов и инвестиций в Объединенных Арабских Эмиратах и за рубежом. Компания в основном работает и инвестирует в высокие технологии, телекоммуникации, энергетику, здравоохранение, недвижимость, инфраструктуру, образование, науку и представлена более чем в 50 странах мира. Активы под управлением Mubadala оцениваются в 243 миллиарда долларов, штаб-квартира находится в Абу-Даби. Mubadala также имеет офисы в Лондоне, Рио-де-Жанейро, Москве, Нью-Йорке, Сан-Франциско и Пекине.
Президент Саркисян еще раз выразил благодарность компании Masdar, дочерней компании Mubadala Investment Company, за готовность реализовать в Армении в общей сложности 400 МВт в области возобновляемой энергетики. Президент высоко оценил эффективное сотрудничество компании Masdar и Фонда государственных интересов Армении по реализации программы «Айг-1».
На встрече были обсуждены возможности осуществления масштабных инвестиций в альтернативную энергетику, а также в другие сферы. Президент Саркисян отметил, что Армения заинтересована в возможном присутствии эмиратских компаний в других сферах экономики нашей страны и готова к долгосрочному сотрудничеству.