Միրզոյանը և Եվրոպայի հայ դիվանագետները քննարկել են Ադրբեջանի և Թուրքիայի հետ կապված հարցեր
Հունվարի 14-16-ը Վիեննայում ՀՀ ԱԳ նախարարի և ԱԳՆ կենտրոնական ապարատի ղեկավար կազմի գլխավորությամբ տեղի է ունեցել եվրոպական երկրներում և մի շարք միջազգային կազմակերպություններում հավատարմագրված ՀՀ դիվանագիտական ներկայացուցչությունների ղեկավարների հանդիպումը։
Հանդիպման ընթացքում, ի թիվս այլ հարցերի, նախարարի ներկայացմամբ քննարկվել են ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակներում Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործընթացի լիարժեք վերագործարկման, տարածաշրջանում տնտեսական և տրանսպորտային ենթակառուցվածքների ապաշրջափակման, Հայաստան-Ադրբեջան սահմանագոտում կայունության և անվտանգության բարձրացման, ինչպես նաև՝ Հայաստան-Թուրքիա կարգավորման ուղղությամբ ընթացող գործընթացների մանրամասները։
Կարևորվել է առկա համախոհության մթնոլորտում ՀՀ արտաքին քաղաքական առաջնահերթությունների սպասարկմանն ուղղված առավել ակտիվ գործունեության ծավալումը։

Мирзоян и армянские дипломаты Европы обсудили вопросы, связанные с Азербайджаном и Турцией
В Вене 14-16 января под председательством министра иностранных дел Армении и руководства центрального аппарата МИД состоялась встреча глав дипломатических миссий Армении, аккредитованных в странах Европы и в ряде международных организаций.
В числе других вопросов в ходе встречи были обсуждены вопросы полноценного возобновления мирного процесса по Нагорному Карабаху в рамках сопредседательства Минской группы ОБСЕ, разблокирования экономической и транспортной инфраструктуры в регионе, повышения стабильности и безопасности на армяно-азербайджанской границе, а также детали процесса нормализации отношений между Арменией и Турцией.
Была подчеркнута важность более активной деятельности, направленной на обслуживание внешнеполитических приоритетов Республики Армения.