ԱԳՆ մամուլի քարտուղարը՝ գերիների նոր խմբի հայրենիք վերադառնալու՝ շրջանառվող լուրերի մասին
Մեր առաջնային խնդիրներից է հայ ռազմագերիների և քաղաքացիական պատանդների շուտափույթ վերադարձը: «Ա1+»-ի հետ զրույցում ասաց ՀՀ ԱԳՆ մամուլի քարտուղար Վահան Հունանյանը պատասխանելով հարցին՝ արդյոք համապատասխանում են իրականությանը մամուլում շրջանառվող այն տեղեկությունները, թե առաջիկայում գերիների նոր խումբ է գալու Հայաստան։
«Հետևողական աշխատանքներ են տարվում մեր հայրենակիցների շուտափույթ հայրենադարձման ուղղությամբ, ինչպես նաև բոլոր ձևաչափերը և առիթներն օգտագործում է միջազգային ամբիոններում հարցը բարձրաձայնելու և առաջ մղելու ուղղությամբ»,- ասաց Հունանյանը՝ հորդորելով հետևել պաշտոնական հաղորդագրություններին:
Ըստ ՄԻԵԴ-ի Հայաստանյան ներկայացուցչության գրասենյակի տվյալների ՝ ադրբեջանական բանտերում այսօր պահվում են շուրջ վեց տասնյակ հայ գերիներ, իսկ ոչ պաշտոնական տվյալներով՝ այդ թիվը հասնում է 140-ի։

Пресс-секретарь МИД о слухах о возвращении на родину новой группы пленных
Одной из наших первоочередных задач является скорейшее возвращение армянских военнопленных и гражданских заложников. Сказал в беседе с «А1+» пресс-секретарь МИД РА Ваан Унанян, отвечая на вопрос, соответствуют ли действительности муссируемые в прессе слухи о том, что в ближайшем будущем в Армению приедет новая группа пленных.
«Ведутся последовательные работы в направлении скорейшего возвращения наших соотечественников, а также используются все форматы и поводы для поднятия и продвижения этого вопроса на международных трибунах», - сказал Унанян, призвав следить за официальными сообщениями.
По данным офиса армянского представительства в ЕСПЧ, в азербайджанских тюрьмах сегодня содержатся около шести десятков армянских пленных, а по неофициальным данным – это число достигает 140-а.