Ալեն Սիմոնյանը պարգևատրել է ԱՄՆ սենատոր Էդվարդ Մարքիին, Ներկայացուցիչների պալատի անդամների
Հայաստանի եւ ԱՄՆ-ի միջեւ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակի առթիվ ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը պարգևատրել է ԱՄՆ սենատոր Էդվարդ Մարքիին, ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի անդամներ Դեյվիդ Փրայսին և Վերն Բյուքենանին: Պարգևատրումների մասին ՀՀ ԱԺ նախագահի կարգադրությունը հրապարակվել է ԱԺ կայքում: «Հիմք ընդունելով «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքի 5-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 22-րդ կետը եւ Ազգային ժողովի խորհրդի 2017 թվականի դեկտեմբերի 27-ի «Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի եւ Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահի պարգեւներով պարգեւատրման կարգը եւ պարգեւների նկարագրությունը հաստատելու մասին» ԱԺԽՈ-045-Լ որոշման 1-ին հավելվածը՝ կարգադրում եմ. Հայաստանի Հանրապետության եւ Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների միջեւ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակի առթիվ՝ հայ-ամերիկյան միջխորհրդարանական բարեկամական հարաբերությունների զարգացման ու ամրապնդման գործում ներդրած նշանակալի ավանդի համար.
1) ԱՄՆ սենատոր Էդվարդ Մարքիին՝ Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման եւ դատապարտման, միջազգային խորհրդարանական հարթակներում Արցախյան հակամարտությանը վերաբերող գործընթացներում հայանպաստ գործունեության, ինչպես նաեւ Արցախի անկախության ճանաչմանը նպաստելու համար պարգեւատրել Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի Պատվո մեդալով, 2) ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի անդամներ Դեյվիդ Փրայսին եւ Վերն Բյուքենանին՝ Հայաստանի Հանրապետության Ազգային Ժողովի եւ «House Democracy Partnership» հանձնախմբի միջեւ ակտիվ համագործակցության հաստատման համար պարգեւատրել Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի Պատվո մեդալով»,- նշված է կարգադրության մեջ:

Ален Симонян наградил сенатора США Эдварда Марки, членов Палаты представителей
По случаю 30-летия установления дипломатических отношений между Арменией и США председатель Национального собрания РА Ален Симонян наградил сенатора США Эдварда Марки, членов Палаты представителей США Дэвида Прайса и Верна Бьюкенена.
Постановление председателя НС РА о награждении опубликовано на сайте НС.
«Принимая за основу пункт 22 части 2 статьи 5 Конституционного закона Регламент Национального собрания и приложение 1 к решению Совета Национального собрания от 27 декабря 2017 года Об утверждении порядка награждения наградами Национального собрания Республики Армения и председателя Национального собрания Республики Армения и описания наград, постановляю:
По случаю 30-летия установления дипломатических отношений между Республикой Армения и Соединенными Штатами Америки, за значительный вклад в развитие и укрепление армяно-американских межпарламентских дружественных отношений
1) за международное признание и осуждение Геноцида армян, за проармянскую деятельность в процессах, касающихся арцахского конфликта на международных парламентских площадках, а также за содействие признанию независимости Арцаха наградить сенатора США Эдварда Марки Почетной медалью Национального собрания Республики Армения;
2) за установление активного сотрудничества между Национальным собранием РА и Комитетом «House Democracy Partnership» наградить членов Палаты представителей США Дэвида Прайса и Верна Бюкенана Почетной медалью Национального собрания Республики Армения», - говорится в постановлении.