Հայկական զորախումբն ինչո՞ւ են տարել Ալմաթիի շուկա, որը սադրանքների բուն է․ Հ․ Խուրշուդյան (տեսանյութ)
«Այն իմիջային վնասը որ ստացավ Հայաստանը, անպայման իր հետևանքներն ունենալու է։ Հայաստանի նկատմամբ Արևմուտքի վերաբերմունքի փոփոխություն է լինելու»,- «Ա1+»-ի հետ զրույցում ասաց «Ազատ քաղաքացի» ՀԿ ղեկավար Հովսեփ Խուրշուդյանը՝ անդրադառնալով ՀԱՊԿ կազմում Ղազախստան զորամիավորում ուղարկելու փաստին։
ՀԽուրշուդյանը նաև գտնում է, թե վտանգ կա, որ Ղազախստանում հակահայկական զորամիավորման նկատմամբ կարող է սադրանք կազմակերպվել։ Դա կարող է անել նաև Ադրբեջանը։
«Հայկական զորախումբն ինչո՞ւ են տարել ինչ-որ շուկա, որը սադրանքների բուն է։ Կարո՞ղ է անողները՝ ՌԴ ռազմական ղեկավարները, դա հատուկ են պլանավորել։ Ստիպեն, որ հայերն ինքնապաշտպանվելու համար կրակեն, կամ հայերի վրա կրակեն։ Դուք հասկանո՞ւմ եք դա ինչ հետևանքների կարող է բերել»,- հարցնում է նա։
Հիշեցնենք, որ Ղազախստանում հայկական զորախումբը տեղակայված է Ալմաթիի կենտրոնական շուկայում։
Ինչ վերաբերում է հարցին, թե ինչու ՆՓաշինյանը պայման չի դրել, որ հայկական զորախումբը նման վտանգավոր տեղում չիրականացնի իր խաղաղապահ առաքելությունը, ՀԽուրշուդյանն արձագանքեց
«Ես այնպիսի տպավորություն ունեմ, որ ՆՓաշինյանը որևէ բանի պահանջ չի կարող դնել, նրան ինչ ասում են, ուղղակի անում է»։

Почему армянский контингент направили на алматинский рынок, где могут быть провокации? О. Хуршудян (видео)
Поддержи А1+!«Имиджевый ущерб, который понесла Армения, обязательно будет иметь последствия. Отношения Запада к Армении изменится», - сказал в беседе с «А1+» руководитель НПО «Свободный гражданин» Овсеп Хуршудян, обратившись к факту направления контингента в Казахстан в составе ОДКБ.
О. Хуршудян также считает, что есть опасность, что в Казахстане может быть организована провокация против армянского контингента. Это может сделать Азербайджан.
«Почему армянский контингент направили на алматинский рынок, где могут быть провокации? Может, те, кто это сделали, военные руководители РФ, специально это запланировали? Заставить, чтобы армяне стреляли для самозащиты или стреляли в армян. Вы понимаете, к каким последствиям это может привести?», - спрашивает он.
Напомним, что армянский контингент в Казахстане размещён на центральном рынке Алматы.
Касательно вопроса, почему Н. Пашинян не выдвинул условие, чтобы армянский контингент не осуществлял свою миротворческую миссию в столь опасном месте, О. Хуршудян ответил:
«У меня такое впечатление, что Н. Пашинян не может выдвигать никаких требований, что ему говорят – то он и делает».