271703678_4437752819687431_92846031036949350_n
Առանցքային է մնում խաղաղ բնակավայրերի մերձակայքից ադրբեջանական զինված հենակետերի անհապաղ հեռացումը. Արցախի ՄԻՊ
Արցախի ՄԻՊ Գեղամ Ստեփանյանը գրել է․
Ադրբեջանի կողմից հունվարի 10-ին՝ ժամը 14:30 սահմաններում, Արցախի Հանրապետության Մարտունու շրջանի Կարմիր շուկա և Թաղավարդ համայնքների ուղղությամբ արձակված կրակահերթերի և դրանց հետևանքների վերաբերյալ փաստերի հավաքագրման նպատակով Արցախի Հանրապետության Մարդու իրավունքների պաշտպան Գեղամ Ստեփանյանը և Գլխավոր դատախազ Գուրգեն Ներսիսյանը այցելել են վերոնշյալ համայնքներ։
Հավաքագրված փաստերի համաձայն՝ խաղաղ բնակավայրերի մերձակայքում տեղակայված դիրքերից բնակավայրերի ուղղությամբ ադրբեջանական կողմը վերջին օրերին կրակահերթեր արձակել է առավել մեծ ինտենսիվությամբ։
Հունվարի 10-ի կրակահերթի հետևանքով հրդեհվել է քաղաքացիական անձին պատկանող «ՈւԱԶ» մակնիշի ավտոմեքենան, որը կայանված է եղել բնակելի տան բակում, իսկ տանն այդ պահին ներկա են եղել երեք քաղաքացիական անձինք։ Նշված բնակելի տունը համայնքի մանկապարտեզից գտնվում է մոտ 50 մետր հեռավորության վրա։ Կրակահերթի և մեքենայի հրդեհման հետևանքով մանկապարտեզ հաճախող երեխաների և անձնակազմի շրջանում առաջացած վախի հետևանքով խաթարվել է մանկապարտեզի բնականոն աշխատանքը, իսկ մանկահասակ երեխաները շտապ տարահանվել են։
Իրավապահների կողմից դեպքի վայրի զննության ընթացքում հայտնաբերվել են մեքենայի բեռնախցիկ թափանցած գնդակները: Հրաձգային զինատեսակների գնդակների մնացորդներ են հայտաբերվել նաև համայնքի բնակելի հատվածի կենտրոնական մասում գտնվող մեկ այլ տան բակում։
Ադրբեջանական կրակոցների հետևանքով նույն օրը Թաղավարդ համայնքին պատկանող արոտավայրերից մեկում տուժել է նաև բնակիչներից մեկի խոշոր եղջերավոր անասունը, իսկ անասնապահը կարողացել է պատսպարվել և անվնաս հասնել տուն։
Հունվարի 10-ին ադրբեջանական կողմը շուրջ 15 րոպե տևողությամբ ինտենսիվ կրակահերթեր է արձակել նաև Արցախի Հանրապետության Ասկերանի շրջանի Նախիջևանիկ համայնքի տարածքում գյուղատնտեսական աշխատանքներ իրականացնող 4 քաղաքացիական անձանց ուղղությամբ, որի հետևանքով մարդկային կորոստներ չեն արձանագրվել, սակայն վնասվել է գյուղացիներին պատկանող գյուղատնտեսական տեխնիկան։ Քաղաքացիական անձինք ավելի քան մեկ ժամ տևողությամբ գտնվել են կրակի տակ և այդ գոտուց դուրս են բերվել միայն ռուս խաղաղապահների միջամտությամբ:
Ադրբեջանի կողմից քաղաքացիական բնակավայրերի թիրախավորումը ոտնձգություն է խաղաղ բնակչության իրավունքների՝ առաջին հերթին կյանքի իրավունքի դեմ։ Ադրբեջանական հանցավոր գործողությունները նպատակ են հետապնդում ահաբեկել, վախի և հուսահատության մթնոլորտ ձևավորել Արցախի բնակչության շրջանում։
Այսօրվա միջադեպերը և նախորդ տարվա ընթացքում գրանցված բազմաթիվ նմանօրինակ դեպքերը հստակ ցույց են տալիս, որ կեղծ խաղաղասիրության շղարշի ներքո ադրբեջանական կողմը շարունակում է առաջ մղել Արցախի հայաթափման ծրագիրը՝ մշտական վախի մեջ պահելով Արցախի ամբողջ տարածքում և մասնավորապես սահմանային դարձած բնակավայրերում խաղաղ բնակչությանը։
Արցախի բնակչության անվտանգության և իրավունքների պատշաճ պաշտպանության տեսանկյունից խիստ կարևոր և առանցքային է մնում խաղաղ բնակավայրերի մերձակայքից ադրբեջանական զինված հենակետերի անհապաղ հեռացումը։

271703678_4437752819687431_92846031036949350_n
Ключевым остаётся вопрос немедленного вывода азербайджанских пунктов из окрестностей населенных пунктов: Омбудсмен Арцаха
Защитник прав человека Республики Арцах Гегам Степанян и генеральный прокурор Гурген Нерсисян посетили общины Кармир Шука и Тагавард Мартунинского района Республики Арцах для сбора фактов о произошедших 10 января, около 14:30, обстрелах в направлении отмеченных общин и их последствиях.
Согласно собранным фактам, азербайджанская сторона вела интенсивный огонь в направлении населенных пунктов с позиций, расположенных вблизи мирных населенных пунктов.
Вследствие обстрела 10 января сгорел принадлежащий гражданскому лицу автомобиль УАЗ, припаркованный во дворе жилого дома, в доме в этот момент находились трое гражданских лиц. Упомянутый жилой дом находится примерно в 50 метрах от детского сада. В результате стрельбы и возгорания автомобиля дети испугались, а нормальная работа детского сада была нарушена. Посещающих детский сад детей срочно эвакуировали.
Во время осмотра места происшествия полицией пули были обнаружены в багажнике автомобиля. Остатки боеприпасов были обнаружены также во дворе другого дома в центральной части общины.
В тот же день в результате обстрела азербайджанцами на одном из пастбищ, принадлежащих общине Тагавард, был поврежден скот одного из жителей, а пастух смог укрыться и благополучно добраться до дома.
10 января азербайджанская сторона в течение примерно 15 минут обстреливала четверых мирных жителей, выполнявших сельскохозяйственные работы на территории общины Нахичеваник Аскеранского района Республики Арцах, в результате чего пострадавших нет, однако сельскохозяйственная техника, принадлежащая жителям деревни, пострадала. Мирные жители находились под обстрелом более часа и были выведены из района только благодаря вмешательству российских миротворцев.
«Азербайджанские обстрелы гражданских населенных пунктов — это посягательство на права мирных жителей, в первую очередь - право на жизнь. Преступные действия Азербайджана направлены на запугивание, создание атмосферы страха и отчаяния среди населения Арцаха.
Сегодняшние инциденты и многочисленные подобные случаи, зарегистрированные в прошлом году наглядно показывают, что под покровом ложного миролюбия азербайджанская сторона продолжает продвигать программу выселения армян из Арцаха, держа в постоянном страхе гражданское население на всей территории Арцаха, особенно в приграничных районах.
С точки зрения безопасности и надлежащей защиты прав народа Арцаха решающее значение имеет немедленный вывод азербайджанских вооруженных баз из окрестностей мирных населенных пунктов», — говорится в заявлении омбудсмена.