Փաշինյանը մանիպուլացնում է բանակցային գործընթացը և լեգիմիտացնում ադրբեջանական ագրեսիան․ ադրբեջանագետ (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ինՆիկոլ Փաշինյանի կողմից նման հայտարարություններ մինչ այժմ էլ են արվել, բայց դրանք բավարար ուշադրության չեն արժանացել։ «Ա1+»-ի հետ զրույցի ընթացքում ասաց ադրբեջանագետ, ԱԺ նախկին պատագամավոր Տաթևիկ Հայրապետյանը։ Նա նկատի ունի դեկտեմբերի 8-ի ԱԺ հարցուպատասխանի ժամանակ ասվածը, երբ Փաշինյանը հայտարարեց, որ 2016-2018 թթ․ սպառվել էին Ադրբեջանի կազմից դուրս Արցախի գոյության բոլոր գործնական և տեսկան հնարավորությունները։
«Նախ նշեմ, որ Նիկոլ Փաշինյանը մանիպուլացնում է բանակցային գործընթացը։ Դժվար է ասել, թե հարցի լուծումը ամբողջությամբ համապատասխանում էր շահերին, բայց սա այլ քննարկման հարց է։ Բայց նման հայտարարություններով Նիկոլ Փաշինյանը նախ լեգիմիտացնում է ագրեսիան արցախահայության դեմ, մյուս կողմից ինքը շրջանառության մեջ է դնում բավականին ընդգծված ադրբեջանական թեզեր»,- ասաց Տաթևիկ Հայրապետյանը։

Пашинян манипулирует переговорным процессом и легитимирует азербайджанскую агрессию: азербайджановед (видео)
Со стороны Никола Пашиняна были сделаны подобные заявления, они делались и раньше, но не удостаивались достаточного внимания. В беседе с «А1+» сказала азербайджановед, бывший депутат НС Татевик Айрапетян. Она имела в виду сказанное во время вопросов-ответов в НС 8-го декабря, когда Пашинян заявил, что в 2016-2018 гг. исчерпались все практические и теоретические возможности существования Арцаха вне Азербайджана.
«Прежде всего, отмечу, что Никол Пашинян манипулирует переговорным процессом. Трудно сказать, что решение вопроса полностью соответствовало интересов, но это – вопрос для другого обсуждения. Но подобными заявлениями Никол Пашинян прежде всего легитимирует агрессию против арцахских армян, с другой стороны он вводит в обращение довольно акцентированные азербайджанские тезисы», - сказала Татевик Айрапетян.