ՍԴ անդամ Հրայր Թովմասյանի և ԱԺ վեց պատգամավորների նկատմամբ նոր գործ է հարուցվել․ Դ․Իոաննիսյան (տեսանյութ)
«Եթե Նիկոլ Փաշինյանը փորձի կառավարման համակարգ փոխել և նախագահ դառնալ, շատ վատ քայլ կանի»,- «Ա1+»-ի հետ զրույցում ասաց «Իրազեկ քաղաքացիների միավորում» ՀԿ ծրագրերի համակարգող Դանիել Իոաննիսյանը՝  անդրադառնալով սահմանադրական փոփոխությունների արդյունքում նախագահական կամ կիսանախագահական համակարգին անցնելուն և ՆՓաշինյանի՝ նախագահ դառնալու վերաբերյալ խոսակցություններին։
Հիշեցնենք, որ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը սահմանադրական բարեփոխումների խորհրդի ձևավորման որոշում է ստորագրել։ Այդպիսով, կասեցվել է նախորդ հանձնաժողովի գործունեությունը։ Նորը դեռ չի ձևավորվել, բայց նախորդը, երկու հարցի վերաբերյալ, արդեն որոշում ուներ՝ պահպանել խորհրդարանական կառավարման համակարգը և ստեղծել Գերագույն դատարան։ ԴԻոաննիսյանը չգիտի նոր գործընթացների ժամանակ այդ որոշումները կպահպանվե՞ն, բայց գտնում է, որ նախագահական կամ կիսանախագահական համակարգին չպետք է անցնել։
ԴԻոաննիսյանը անդրադարձավ նաև ապօրինի գույքի բռնագանձման շրջանակներում քննվող գործերին և ասաց, թե Գլխավոր դատախազությունից գրություն է ստացալ, որ այդ շրջանակներում քննվում են Սահմանադրական դատարանի նախագահ Հրայր Թովմասյանին և ԱԺ 6 պատգամավորներին վերաբերող գործերը։
Նրա ներկայացմամբ, այդ պատգամավորները «Հայաստան» և «Պատիվ ունեմ» խմբակցությունների անդամներ են։ «Սեյրան Օհանյանը կարող է լինել այդ վեցից մեկը։ Եվ այս խմբակցությունների պայքարն այդ օրենքի դեմ, ինձ թվում է, պայմանավորված է անձնական խնդիրներով։ Այս օրենքի դեմ ՍԴ են գնում։ ՍԴ-ում էլ այդ գործերը քննելու է ՀԹովմասյանը, ում նկատմամբ այդ օրենքը  կիրառվում է»,- հավելեց  ԴԻոաննիսյանը։

Возбуждено новое дело против члена КС Грайра Товмасяна и шести депутатов НС: Д. Иоаннисян (видео)
«Если Никол Пашинян попытается изменить систему правления и стать президентом, он сделает очень плохой шаг», - сказал в беседе с «А1+» координатор программ НПО «Союз информированных граждан» Даниэл Иоаннисян, коснувшись разговоров о переходе в результате конституционных реформ к президентской или полупрезидентской системе и о том, что Н. Пашинян станет президентом.
Напомним, что премьер-министр Никол Пашинян подписал постановление о создании совета по конституционным реформам.  Таким образом, деятельность предыдущей комиссии была приостановлена. Новая пока ещё не сформирована, а у предыдущей уже были решения по двум вопросам: сохранить парламентскую систему правления и создать Верховный суд. Д. Иоаннисян не знает, сохранятся ли эти решения при новых процессах, но считает, что переходить к президентской или полупрезидентской системе не следует.
Д. Иоаннисян также обратился к делам, расследуемым в рамках конфискации незаконного имущества, и сказал, что получили письмо из Генеральной прокуратуры, чо в этих рамках расследуются дела, касающиеся председателя Конституционного суда Грайра Товмасяна и 6 депутатов НС.
По его словам, эти депутаты являются членами фракций «Армения» и «Честь имею». «Сейран Оганян может быть одним из этих шести. И борьба этих фракций против этого закона, мне кажется, обусловлена личными проблемами. Против этих законов идут в КС. В КС эти дела будет расследовать Г. Товмасян, по отношению к которому этот закон не применяется», - добавил Д. Иоаннисян.