Սուր շնչառական վարակներով հիվանդացությունը ՀՀ-ում համաճարակային շեմից բարձր է՝ 2․2 անգամ
Աջակցիր «Ա1+»-ինՀայաստանի Հանրապետությունում շարունակվում է արձանագրվել սուր շնչառական վարակներով պայմանավորված բարձր ակտիվություն` ինչպես ամբուլատոր պոլիկլինիկական, հիվանդանոցային կազմակերպություններ դիմելիության, այնպես էլ շտապ օգնության կանչերում։Հայտնում է ՀՀ Առողջապահության նախարարությունը։
Առավել բարձր ակտիվություն է արձանագրվել Երևանում, Արարատի, Գեղարքունիքի, Տավուշի և Կոտայքի մարզերում։
ԱՆ Հիվանդությունների վերահսկման և կանխարգելման ազգային կենտրոնի մասնագետների կողմից իրականացվող մշտադիտարկման արդյունքների համաձայն՝ հիվանդացությունը համաճարակային շեմից բարձր է՝ 2․2 անգամ, իսկ նախորդ տարվա միևնույն ժամանակահատվածի համեմատ՝ 2 անգամ։
Ըստ տարիքային խմբերի վերլուծությունը փաստում է, որ հիվանդացությունն առավել բարձր է՝ մինչև 4 և 5-14 տարեկանների շրջանում։
Դետքային համաճարակաբանական հսկողության շրջանակներում վերջին 4 շաբաթվա ընթացքում լաբորատոր հաստատվել է գրիպ Ա տեսակի H3 ենթատեսակի վիրուսի 76 դեպք, որից 30-ը՝ հղիների շրջանում։
Սուր շնչառական վարակներով, չհիվանդանալու, ինչպես նաև հիվանդության բարդություններից խուսափելու նպատակով՝ առողջապահության նախարարությունը կրկին հիշեցնում և հորդորում է.
պատվաստվե´ք սեզոնային գրիպի դեմ՝ դիմելով Ձեր հաշվառման առաջնային առողջության պահպանման կազմակերպություն,
• խուսափե´ք գրիպանման երևույթներով հիվանդների հետ շփումից,
• եթե հիվանդ եք՝ մնացե´ք տանը, հատկապես՝ գրիպանման երևույթներ ունեցող երեխաներին մի´ թույլատրեք հաճախել դպրոց և մանկապարտեզ՝ ապահովելով բժշկի կողմից խորհրդատվությունը և բուժումը,
• եթե հիվանդ եք, հրավիրեք տեղամասային մանկաբույժին, թերապևտին կամ ընտանեկան բժշկին և մի´ զբաղվեք ինքնաբուժմամբ,
մի´ օգտագործեք հակաբիոտիկներ, քանի որ դրանք ցուցված չեն գրիպի և սուր շնչառական վարակների բուժման համար,
• հագնվե´ք եղանակին համահունչ,
• պահպանե´ք հազի և փռշտալու վարվելակարգը,
• օգտագործե´ք հնարավորինս շատ հեղուկներ,
• հաճախակի օդափոխե´ք փակ տարածքները,
• հետևե´ք անձնական հիգիենային։
Հիշեցում. Սեզոնային գրիպի դեմ պատվաստումները անվճար են, կարող են կատարվել այլ պատվաստումների, այդ թվում կորոնավիրուսային հիվանդության դեմ պատվաստումների հետ միաժամանակ կամ ցանկացած ընդմիջումով:

269860286_210509331270945_5766145262966379254_n
В амбулаториях, поликлиниках, больничных организациях и при вызовах скорой помощи в Республике Армения регистрируется высокая степень заболеваемости острыми респираторными инфекциями.
Об этом сообщает Минздрав РА, уточняя, что наивысшая активность зарегистрирована в Ереване, в Арарате, Гегаркунике, Тавуше и Котайке.
По результатам мониторинга, проведенного специалистами Национального центра по контролю и профилактике заболеваний Минздрава, заболеваемость в 2,2 раза превышает эпидемический порог и в 2 раза превышает его за аналогичный период прошлого года.  Анализ по возрастным группам показывает, что заболеваемость выше среди детей до 4 лет и от 5 до лет.
За последние 4 недели лабораторно подтверждено 76 случаев вируса гриппа подтипа H3, 30 из которых - среди беременных.
Во избежание заражения острой респираторной инфекцией, а также во избежание осложнений заболевания, Министерство здравоохранения напоминает и призывает:
получить вакцинацию от сезонного гриппа, обратившись в организацию первичной охраны здоровья;
избегать общения с больными гриппом;
если вы больны, оставайтесь дома, детям с гриппом не разрешайте посещать школу и детский сад, обеспечьте консультацию и лечение врача;
если вы больны, пригласите участкового педиатра, терапевта или семейного врача и не занимайтесь самолечением;
не используйте антибиотики, так как они не указаны при лечении гриппа и острых респираторных инфекций;
одевайтесь в соответствии с погодой;
сохраняйте правила поведения при кашле и чихании;
пейте как можно больше жидкости;
часто проветривайте закрытые помещения;
соблюдайте личную гигиену.
Прививки от сезонного гриппа бесплатные, могут производиться одновременно с другими прививками, в том числе и с прививкой от коронавируса и с любым перерывом.