Ես արգելել եմ Մեղրիի երկաթգծի ջարդոնի վաճառքը, և լուրջ խնդիրներ առաջացան Քոչարյանի հետ․ Ա․ Սարգսյան (տեսանյութ)
«Երբ ես վարչապետ էի, Մեղրիի երկաթգիծն արդեն քանդված էր, և մետաղաջարդոնը վաճառվում էր Իրանին»,- «Ա1+»-ի հետ զրույցում ասաց «Հանրապետություն» կուսակցության նախագահ Արամ Սարգսյանը՝ անդրադառնալով Մեղրիի երկաթգծի վերագործարկմանը։
Հիշեցնենք, որ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը երեկ հայտարարեց, որ տարածաշրջանի ապաշրջափակման շրջանակներում գործարկվելու է Հորադիզ-Մեղրի-Օրդուբադ-Երասխ երկաթգիծը։ Մինչդեռ, Մեղրիով անցնող մոտ 40 կմ հատվածը քանդված է։
Ա․Սարգսյանն ասում է, որ այն քանդվում և Իրանին էր վաճառվում նախկին նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի ու նրա անվտանգության ծառայության պետ Գրիշա Սարգսյանի վերահսկողությամբ։ «Ես արգելել եմ, կանգնեցրել եմ վաճառքը, և լուրջ խնդիրներ առաջացավ գործող նախագահի՝ Ռոբերտ Քոչարյանի հետ, որովհետև անմիջապես իր վերահսկողության տակ գտնվող գեներալ էր»,- ասաց նա։
Ա․Սարգսյանը հավելում է, որ այդ ճանապարհների բացումը շատ լուրջ ներդրումներ է բերելու Հայաստան․
«Այսօր արդեն հետաքրքրված են։ Այն տարածքները, որտեղ երկաթգիծ է աշխատելու, միանգամից ներդրումային լուրջ աճ են ունենալու։ Դրսի ներդրողը Թուրքիայի 80-90 միլիոնանոց և Իրանի 80 միլիոնանոց շուկայի համար այստեղ ներդրում կանի»։
Անդրադառնալով Ադրբեջանի՝ ԵԱՏՄ դիտորդ անդամ դառնալու քննարկումներին, Ա․Սարգսյանն ասում է՝ դրա համար էլ ՌԴ-ն այդ երկրին վճարելու է ու վճարելու է տարածքներով՝ Զանգեզուրով, ճանապարհով։
Ինչ վերաբերում է արդեն հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման բանակցություններին,  «Հանրապետության» ղեկավարն ասում է՝ Արևմուտքը Թուրքիային բացատրեց, թե նրան ինչքանով կարող է ձեռնտու լինել, եթե Հայաստանը ստիպված դառնա ՌԴ-ի ու Բելառուսի հետ միութենական պետություն ու ՌԴ-ն այս տարածաշրջանում ամբողջությամբ տեղավորվի։
«Թուրքիան դա շատ լավ հասկացավ և դրա համար էլ քննարկումներ սկսեց։ Եվ Բոլթոնին ստեղծել են, որ Էրդողանին փոխեն։ Տարածաշրջան մտնում է Արևմուտքը և ոչ թե Թուրքիան»,- հավելեց Ա․ Սարգսյանը։

Я запретил продажу металлолома с Мегринской железнодорожной линии, и с Кочаряном возникли серьёзные проблемы: А. Саркисян (видео)
«Когда я был премьером, Мегринская железнодорожная линия уже была разрушена, и металлолом продавался Ирану», - сказал в беседе с «А1+» председатель партии «Республика» Арамн Саркисян, обратившись к повторному запуску Мегринской железнодорожной линии.
Напомним, что премьер-министр Никол Пашинян вчера заявил, что в рамках разблокирования региона будет введена в эксплуатацию железная дорога Горадиз-Мегри-Ордубад-Ереван. Между тем, участок в 40 км, проходящий через Мегри, разрушен.
А. Саркисян говорит, что он разрушался и продавался Ирану под контролем бывшего президента Роберта Кочаряна и его начальника службы безопасности Гриши Саркисяна. «Я запретил, остановил продажу, и возникли серьёзные проблемы с действующим президентом – Робертом Кочаряном, поскольку это был генерал, находившийся под его непосредственным контролем», - сказал он.
А. Саркисян добавляет, что открытие этих дорог принесёт в Армению очень серьёзные инвестиции:
«Сегодня уже заинтересованы. Территории, где будет работать железная работа, сразу будут иметь серьёзный инвестиционный рост. Иностранный инвестор будет инвестировать здесь для 80-90-миллионного рынка Турции и 80-миллионного рынка Ирана».
Обратившись к обсуждениям того, что Азербайджан станет наблюдательным членом ЕАЭС, А. Саркисян говорит: за это РФ заплатит этой стране и заплатит территориями – Зангезуром, дорогой.
Касательно переговоров об урегулировании армяно-турецких отношений, глава «Республики» говорит: Запад объяснил Турции, насколько ей может быть выгодно, если Армения вынужденно станет союзным государством с РФ и Беларусью, и РФ будет полностью интегрирована в этот регион.
«Турция прекрасно это поняла и поэтому начала обсуждения. И создали Болтона, чтобы сменить Эрдогана. В регион входит Запад, а не Турция», - добавил А. Саркисян.